2009/05/19

Matchbox 40th Anniversary Superfast: MB-04 - '69 Cadillac Sedan Deville

Szeretném bemutatni a Superfast negyvenéves évfordulójára kiadott sorozat szerintem legszebb darabját! Szinte az összes speciális kiadású modellnél – BoB, BoI, BoM és a többi – mindig elmondom, hogy nagyítóval kell keresni köztük az olyanokat, melyek megérik a hétköznapi 1-75 és 1-100 sorozathoz mérten sokszoros árat. Tessék eltenni a nagyítót, édes testvérkéje az amerikai Superfast Caddy pompakocsi után sikerült egy újabb kimondottan igényes darabot lelni – milyen meglepő, ez is Cadillac!

Az 1969-es Sedan Deville-t már több különböző verzióban sikerült megénekelnem, bár igazán jó képekért a dobozból kibontott járgányért Andrewboyhoz kell mennetek. Tulajdonképpen a dobozolatlan Caddy-ről most először láthattok képeket itt, de micsoda változatról! Nézzétek meg a részleteket! A fehér falú abroncsok, az apró feliratok és emblémák, kifestett hátsó világítótestek... Hú, barátaim! Ez a darab nagyon ott van a szeren!


Matchbox 40th Anniversary Superfast: MB-04 '69 Cadillac Sedan Deville, NRFB.
Nem bírtam a véremmel...
...és felfokozom a hangulatot...
...a különböző szögekből készült...
...képekkel...
... a dobozos autóról.
Fehérfalú abroncsok, apró feliratok, feketére festett tető.
Az élesség, nos... Ööö... Szóval...
A "3L1SS93" Ikarus 256 kolléga módszerével a "Classic" szóra kódolódik ki.
Az A-oszlop előtt-alatt az a foltocska fényezési hiba.
A tető ugyanolyan tapintású, mint cimboráján a Superfast Caddy pompakocsin.

2009/05/18

Matchbox MB-71 GMC Wrecker - UPDATE

Erről a modellről volt már szó itt és itt, a lényeges dolgokat ott már Sam. Joe leírta, én csak kiegészíteném egy kicsit. A GMC a Chevrolet haszonjárművek nagyobb teherbírású modelljei, melynek Sierra típusát alakították át Matchboxék vontatóvá. Ez a konkrét darab, a premier modell festését viseli magán, mely 1989-94-ig készült (Areh szerint 88-tól). Színcsere után 1998-ig készült még, 1999-ben MB-14-et csináltak belőle, majd 2006-ban újra felbukkan egy szezonra MB-48 néven. Lényegesen többször, különböző festéssel is megjelent, több pakk/playset tagjaként, illetve az 1-100 sorozatban is képviselte magát - az első két link mindkettőre példa. Két éve nincs utóda a sorozatban, amivel vontatni lehetne, helyette ezt kaptuk, azonban idén már ez sincs, ennyit az autómentőkről.

Amit a képen láthattok, az gyermekkori örökségem része, 97-es újságból csomagoltam ki, állapota ezért is kirívó a korábbi Matchboxaimhoz képest - nem volt elég időm tönkretenni. Doboza is megmaradt, ami annak köszönhető, hogy garázs funkciót látott el, a kék bélés jó rámpaként szolgált. Elláttam anno pár darab matricával, amit eltávolítottam, majd a ragacs letakarítása közben sikerült benne még nagyobb kárt tennem. Annyira gyatra a festés és a piros rész minősége, hogy a ragacs eltávolítása közben mind a kettőt sikerült kicsit feloldanom pár helyen - nem alkohollal csináltam. Ezt kiküszöbölendő, a körmöm és az ujjam segítségével próbáltam lekapirgálni a maradékot, ennek eredménye lett a két villogó közti kopás. A tolólap kopása szerintem még jól is áll neki, a többi meg nem vészes. A gémje sajnos fix, - ez mondjuk ellentétben van Joe példányával -, szerettem volna, ha mozog, feszegettem is eleget, hogy miért nem megy már le, de el nem törött. A plató? műanyagja nem tudom mitől sárgult így meg, pedig a gém többet volt tapizva. A felni telitalálat hozzá, azonban ezt a diszkófelnit nem tudom ki álmodta meg rá, mindenesetre kár volt lecserélni.

A "garázsban"
Friss kopással a tetején
Meló van
Félre az útból lökhárító
Kína gyermeke

2009/05/17

Hot Wheels vs. Matchbox

A Rhode Island Hot Wheels Club tiszteletreméltó elmebetegei nem csak dédelgetik a modelljeiket, mint én, hanem versenyeztetni is szokták őket. (Majd meglátjátok a videón, nem **arral gurítanak.) Mostanában az borzolta az idegeiket, hogy az 50 láb (kb. 15 méter) hosszú pályájukon egy Matchbox Laser Wheels Datsun 280 ZX Turbo tönkre alázta az összes széria kisautót, beleértve a Hot Wheels-eket. Ezért versenyt hirdettek a gyűjtők között, hogy küldjenek olyan széria autókat, ami legyőzi a Matchboxot.



Úgy fest, hogy egy 1970-es kiadású, Hot Wheels Sidekick Redline „személyében” végre riválisra talált a Matchbox. A verseny náluk három futamból áll, az elsőt nyeri a Sidekick, a második a Datsuné, a harmadikban ismét a Sidekick nyer. A dolog érdekessége, hogy ugyan ebben a versenyben a Sidekick nyert a Datsunnal szemben, a pálya leggyorsabb idejét még mindig a Matchbox tartja.


El kéne egyszer menni hozzájuk és megnézni egy ilyen bulit, nem?

Matchbox 2008 USA Superfast MB-09 '63 Cadillac Hearse

Annyit szapultam már a szokásos 1-75, vagy 1-100-as sorozatoknál lényegesen drágább spéci kiadásokat azért, mert nem, vagy csak alig nyújtanak többet azokhoz képest, hogy igazán itt az ideje, hogy üdítő kivételt mutassak meg.

Az abszolút vitatható, hogy egy gyerekeknek szánt kisautó sorozatban van-e keresnivalója halottaskocsinak, de az viszont biztos, hogy az 1963-as Cadillac pompakocsi eddig megjelent összes színvariációja a kötelező fekete, fehér és ezüstszürke bizony mind piszok jól sikerült. (A típusról a lényeges és érdekes infók megtalálhatóak az előbb linkelt postok közül a legelsőben, legalul.) Azt is emlegettem már, hogy a szenteknek bizony maga felé hajlik a kezük a tengerentúlon is, merthogy a tavalyi amerikai Superfast sorban bizony olyan modellek is vannak, amik után hosszú nyálcsíkot húztam magam után, mint a csiga. Nézzétek meg a képeket és egyet fogtok érteni velem: Ilyen modellekért örömmel fizetjük ki a spéci szériák két-háromszoros árát!

A 2008-as amerikai Superfast sorozat egyik gyöngyszeme az 1963-as Caddy pompakocsi.
Mintha nem is ugyanaz a modell lenne, mint ami az 1-75 szériában is szerepel.
A hátulján a felirat easter egg-nek is felfogható - részletek alább.
A fehérfalú abroncsok igazi telitalálat! A tető festése nem hiszem, hogy sok tapogatást kibír, de ez nem is játékszer. Amúgy a fekete rész tapintásra nagyon fura, nem az a síma, mint amit megszoktunk.
"Restless Hearse Faciliators" Húha, na ennek a kibogozása nem egyszerű. A "Nyughatatlan Hearse" kicsit morbid szóvicc, a nyughatatlanról nem kell magyarázni, hogy a békében nyugvásra rímel, a Hearse-t meg már kibogoztam itt. A "Faciliators" meg valami olyasmit tehet, hogy "teljes körű szolgáltatást nyújtók". Tessék észrevenni a kifestett hátsó világítótesteket is!

2009/05/15

Matchbox 2008 Best of International: MB-05 Citroën DS

Az „Istennő” 2008-ban került be az 1-75/1-100 szériába és nem győztem örülni neki akkor, hogy a Matchboxnál ismét klasszikusokhoz nyúltak. Ráadásul sikerült szakítani a sztereotípiával és – mint azt az előbb linkelt post is mutatja –, nem csak Fantomas-feketében sikerült elkészíteni. Sicher was sicher, rögvest 2008-ban egy újabb bőrt is lenyúztak a vadonatúj modellről és a BoI szériába is bekerült. Mint azt tudjuk, az ilyen spéci sorozatok többszörösébe kerülnek a hétköznapi 1-75 széria árának, amiért... Mit is nyújtanak pluszban? Nos, egy bugyikék fényezést, ami ennél a példánynál jó vastagra sikerült, az 1-75 változatétól eltérő kerekeket, valamint a BoI blistert és papírdobozt. Hülyeségi adó befizetése a kasszánál, tessenek odafáradni!

2008 Best of International: MB-06 Citroën DS, NRFB.
A színét és a kerekeit leszámítva semmi eltérés nincs a hétköznapi 1-75 modellhez képest.
Nem szeretek blistert fotózni. Aki megtalálta az élességet, kérem szolgáltassa vissza!
Ennél a példánynál nem takarékoskodtak a festékkel.

Tokyo Mater


6 perc, 35 másodperc színtiszta, autóbuzisággal oltott vicces zsenialitás! A Kéz mutatta, köszönet neki. (Ajánlom a megtekintést HQ+teljes képernyős üzemmódban.)

2009/05/13

Matchbox 2008 Best of British: MB-08 Land Rover Defender 110

Úgy fest, hogy a Mattelnél úgy döntöttek, hogy a Land Rover Defender 110-ről annyi bőrt nyúznak le, amennyit csak bírnak és még egy kicsit. Az „újkori” Matchboxok közül a 2006-ban debütáló terepjáróból egészen sok verzió létezik, ami igazából nincs ellenemre, hiszen egy jól sikerült darab... Csak éppen ezzel egészen elcsépelik. 2008-ban is bekerül a BoB szériába, 2009-ben is és a negyvenéves jubileumiban is megjelenik – csak győzzem lefotózni őket. Mai szeánszunk tárgya a 2008-as BoB-ból való. A baja a szokásos: semmi olyan nincs benne, amitől megérné a BoB emelt árát. Ha beírjátok a bal felső sarokban lévő keresőbe a jármű nevét, akkor szép számmal leltek majd verziókat, amik nagyon hasonlítanak festésben erre. A plusz igazában az orron lévő reflektorok és a jellegzetes fekete színű homloklemez festése. Ennyi. Számtalan lehetőség lenne még a kifestésre és a modell feljavítására – a motortérből az a-oszlop előtt kinyúló lég-periszkóp, a szélvédő feletti reflektorok, a tetőcsomagtartó és ami benne van, hátul a létra és még sorolhatnám. Kedves Matchboxok feljavításával foglalkozó kollégák! Nem kapott valaki kedvet?


Matchbox 2008 Best of British: MB-08 Land Rover Defender 110 NRFB.
Kanárisárga. Sivatagban rejtőszín, dzsungelben mentőszín - öt percig. Az alsó fekete csík gyárilag lett rosszul felfestve.
Hogy mitől is kerül többször annyiba mint az 1-75?
Költői kérdés volt, én is tudom.

Matchboxon kívüliek: Hot Wheels 1974 Dodge Charger

Már egy ideje terveztem beszerezni egy HW modellt, kíváncsi voltam a minőségére a Matchboxhoz viszonyítva. Kinéztem pár típust magamnak, de eddig egyikkel sem találkoztam boltokban, mígnem a börzés napon a kezembe akadt ez a darab. Mivel amúgy is elég rohanós napom volt az aznapi, így nem is igen néztem meg, hogy mit vettem, annyi jött át, hogy Charger. Számomra a legszebb Muscle Car a 68-70-es Charger, régóta kajtatok már egy ilyet hasonló méretarányban, ezért nagyon örültem mikor elém került. Persze lecsaptam rá, csak otthon, jobban szemügyre véve vettem észre, hogy valami nem stimmel. Már a fénykoron kívüli, 74-es a kicsike, de legalább a fő sziluettje stimmel. Tulajdonképpen ezzel még nem lett volna semmi bajom, csak nem kellett volna kibontanom, bliszterben szebbnek tűnt. Kiderült az is, hogy 2007-es kiadás, így érthetővé vált a csomagoláson található porréteg is, két évig várt rám a drága.

Kibontottam - miért ne tettem volna. Az első, és legdurvább hideg zuhany ekkor ért. A fényezés simasága egy smirglihez viszonyítható. Igaz metál festék, amit lakkozni szoktak/kell, de gyanítom itt nem is tervezték elvégezni ezt a nem elhanyagolható műveletet. Nem mondom a motorházon még jól is mutat, bár ott az eredetin csak a domborítás volt fekete. Az oldalsó csík tetszetős, a feliratok is jól olvashatóak, bár az oldalsó helyzetjelzők festése kicsit elcsúszott. A boltban fel sem tűnt a belső tér hiánya amit fekete ablakok takarnak, kár érte. Az eleje elég elnagyolt, ennél az évjáratnál már nem rejtett lámpák voltak, legalább az irányjelzők megvannak. A hátuljához viszonyítva azonban tökéletesnek mondható. A hátulja három részre osztott sík felület (no nem fej-tor-potroh:), szárny-lámpa-lökös vehető ki, ami az utolsó, eredetiről készült képet elnézve sehogyan sem stimmel. Tanksapka van rajta, kidolgozásra is elmegy, csak éppen rossz helyen van. Amire nem tudok napirendre térni (Sam. Joe hívta fel rá a figyelmemet) az a szélvédő felett, a tetőn levő három dudor. Gondolom helyzetjelző akar lenni, de áhhh. Ennyi rossz után mondok róla pozitívumot is, nagyon tetszik a felnije, jól is megy hozzá. Szerintem a kerekek miatt van, hogy a hibái, hiányosságai ellenére sem tudok rá haragudni, sőt, még tetszik is (csak nem szabad kézbe venni).

Összességében azonban csalódás volt, de nem akarom egy darab után leírni a HW-ket. Nem tudom azért ilyen mert két éve adták ki, vagy csak egy olcsóbb széria (3+ korhatár). A mostaniakat elnézve a boltok polcain egész jó minőségűnek látszanak. Adok majd neki még egy esélyt, ha látok olyat ami tetszik, nem fogom ott hagyni.


Még bontatlan állapotban a gyűjtőn
A 3 bütyök a tetőn rejtély
A felni sokat dob az összképen
Elnagyolt orr, lámpák nélkül
Tanksapka rossz helyen
Alternatíva
A dekorcsík stimmel

2009/05/11

Matchbox MB-49 Chevy Van

Chevy Van-t már biztosan mindenki látott, számos verzióban készült, különböző készletek tagja is volt. Az alap modell a Chevrolet Van furgonjának az 1978-82 közötti szériáját mintázza meg. A kezdetek óta elég nagy a kavar a nevével/kivitelével/számozásával (Chevy Van, 4x4 Chevrolet, 4x4 Chevy Van, Chevy Van ami 4x4-es) kapcsolatban. Először 1979-ben látta meg a napvilágot, vagyis sok testvéréhez hasonlóan csak a jövő évi, esetünkben a 80-as katalógusban bukkan fel először MB-68-as számmal. 1983-tól 1986-ig terepgumikat kapott emelt hassal és elnevezték 4x4 Chevroletnek. 1986-tól csatlakozott hozzá az MB-21 Breakdown Van - bár itt már csak az eleje emlékeztet az alap Chevy-re -, ez 1991-ig futott. 1993-1997 között újra van 4x4-es széria, MB-10 néven, majd hosszú kihagyás után feltűnik 2006-ban. 2007-ben egy új, a korábbi fém helyett műanyag alvázzal és kidolgozott (korábban abszolút nem volt) belső térrel MB-40 néven ismét megjelent a Matchbox kínálatában. 2008-ra megkapta a most is aktuális MB-49-es számot.

A képeken látható darab már a 2009-es modell. Amit érdemes megemlíteni, hogy a műanyag alváz más kipufogót kapott, de maradt az oldalsó kivezetés kevésbé agresszív megjelenéssel. Az MB-68-as különböző átmérőjű első-hátsó kerekeit is nélkülözi ez a széria, helyt adva a most futó kerekeknek - ami szintén jól áll neki. Lecserélték az ablakok funkcióját ellátó műanyagot is, itt tetten érhető egy kis lustaság, mivel a tetőablakokat nem emelték ki a tető síkjához. Megáldották rendes belső térrel is, így már átlátszóak az ablakok. Amit látni lehet szétszedés nélkül: ovális ablaknál a hátsó ülésen egy gitár, fülhallgatóval és talán egy notebookkal, középen - ahol az oldalsó tolóajtó lenne - egy félkör asztal valamikkel a tetején, előtte gitár erősítőnek, vagy hangfalnak látszó tárgy, + még valami hasonló funkciót ellátó láda. A műszerfal, ülések, középkonzol is egész jól ki van dolgozva., az "olcsókormány" sem zavaró. Mostanra teljesen szétvakultam a LED-es elemlámpámtól a belsejét kuksizva, amennyire nem lehet látni a belsejét, annyira jól ki van dolgozva. Kicsit ugyan életszerűtlen a külső festéséhez, de legalább öt (1,2,3,4,5) másikhoz viszont passzol, amik ügye megelőzik megjelenésben. Az ez évi festése elég elnagyoltra sikerült szerintem. A kilincseket elintézték egy fekete négyzettel, a lámpák festése kétszer nagyobb, illetve az alakjuk sem stimmel. Amin elmosolyodtam, az a rendszám festése, teljesen más rendszámot kapott, mint ami 80-tól rajta van. A Californiai rendszám alatt ez lapul: TC 4728. Ezektől elvonatkoztatva tetszetős darab, jól eltalálták ezt a fekete felnit hozzá. Ez a két vasárnapi vigasz modellem közül az egyik, mely indokot adott arra, hogy gyakoroljam a fotózást. Ezek már olyan képek, amiket korábban is szerettem volna készíteni.


Matchbox MB-49 Chevy Van, itt még NRFB
A tetőablakok nincsenek síkban
Dögös ezekkel a felnikkel
A "hamisított" rendszám
Kár a lámpákért
A mostani alváz
Egy 1982-es MB-68
Az eredeti

2009/05/10

Felajánlás

Ha már a mai börzén sajnos nem sikerült mély nyomot hagynom, saját vigasztalásomul beszereztem egy Matchbox, és egy Hot Wheels modellt. Az utóbbihoz, a tévében is reklámozott matricagyűjtő füzetet kaptam. Nem vagyok nagy HW rajongó, a vásárolt modell is egy kicsit csalódás - bővebben később -, a nyeremény sem mozgat meg nagyon, ezért gondoltam felajánlom mind a füzetet, mind a kapott 3 matricát is. A füzetben 20 matricának van hely. Esetleg ha igény van rá, külön-külön is mehetnek. Emlékeztetésképpen a díjak egy HW F1-es Ferrari (12 matrica), illetve HW logós Baseball sapka (9 matrica). Remélem valakinek segít.

A jobb felső boríték, abban kaptam a matricákat

Matchbox MB-73 TV News Truck - UPDATE

Jó, be kell lássam, hogy ezek a volt-itt-már-egyszer-de-van-új-verzióm – úgy is ismert, mint update – postok nem a legizgalmasabbak, hiszen az esetek többségében nem állnak többől, mint egy linkből az eredeti postra, meg pár képből. Most azonban ígérem újat is fogok mondani!

Kihipózott Mercedes

Az 1989-es MB-73 TV News Truck bár büszkén viseli a Mercedes csillagot az orrán, a nevében nem szerepel a gyártó – mint az az előbb linkelt postból kiderül. Az a példány ami a mai börzéről hazakísért már csak a hűlt helyét hordja az orrán a patinás márka emblémájának. Érdekes, hogy időnként mennyire régi modellekbe lehel új életet a Matchbox. (Be kell valljam, hogy ez egyáltalán nincs ellenemre.) Mint az Areh gyűjteményéből kiderül, ez a darab egy 2006-os 5-ös csomag része volt eredetileg. Ráadásul nem is ez az utolsó szereplése ennek a modellnek, egy Spongya Bobos – én kérek elnézést!!! – ötös csomagba még 2008-ban is bekerült egy erre épülő változat. Visszatérve az én lila tetővel és csíkokkal aljasított példányomra; nagyon tetszenek rajta ezek az újmódi fekete kerekek! Így sokkal „teherautósabb” a modell, mint az amúgy szép, krómozott kerekű változatok.

Húsvéti tojás

Elemezzük a rajta olvasható feliratokat – merthogy jópofa easter egg van itt elrejtve! (Az olyan rejtett poénokat, mint például a Ford Transit rakterében összegömbölyödve alvó kutya, vagy a pompakocsi koporsójából kinyúló kéz - mely utóbbiból egész addig nem látszik semmi, míg szét nem szedik a kisautót -, hívják „easter egg”-nek, azaz húsvéti tojásnak. Azért annak, mert... Na, most ezzel bajban vagyok! Szóval angol nyelvterületen biztosan, de lehet, hogy máshol is, mert én bizony nem tudom, hogy máshol hogy megy ez a dolog, de például Amerikában a húsvéti nyuszi úgy tojja a tojást, hogy azt meg kell keresnie a kisklambóknak a kertben a bokrok alján. Mivel ezek a poénok rejtettek és keresni kell őket, mint a húsvéti tojást, hát ezért lett easter egg. Világos, nem?) A „Live Action NEWS EVAD-TV OLD TOWN 99” feliratban sok érdekes nincs, az „EVAD-old townt” (EVAD-tévé óváros) pont annyira nem értem, mint a „Butter Bitch Style” kitételt egy tajvani kalandozásomról. Az „ALL DIGITAL HIGH DEF TRANSMISSION” (teljesen digitális, nagy felbontású adás) érthető és magyarázatot sem igényel. A poénok azokkal az egészen apró feliratokban vannak eldugva, melyek elolvasásához egy lézersugárral vezérelt, digitális turbó atommikroszkóp kell. A hátsó kerék felett egy „I Love Off-Road”, a vezetőfülke ajtajain pedig egy „D.E.R. Desert Endurance Race” felirat olvasható. Az utóbbi a már linkelt, off-road témájú ötös csomagban lévő többi járgány egy részén is ott a „D.E.R.”! DE! Nektek nem ismerős ez még valahonnan? Nézzétek csak meg a 2008-as kiadású, MB-70 Land Rover Defender 110-et!

Az előző postban erről a modellről azt írtam, hogy „nagyjából annyira izgalmas, mint egy tégla”, de ezt visszavonom! Kicsit szomorú, de ott tartunk, hogy egy mai Matchboxon – de tulajdonképpen bármelyik kortárs gyártót említhetnénk – ritkaságszámba megy, ha a négy keréken kívül találunk valamilyen mozgatható részletet. Ezen rögvest ott a kamera, meg a pózna végén az az izé, ami Matchbox kolléga szerint mikrofon. A feliratokba elrejtett jópofa utalások pedig kifejezetten kedvesnek teszik a szívemnek.


Kamera és mikrofon üzemkész állapotban. A D.E.R. felirat talán ebből a szögből látható a legjobban az első ajtón.
Az orról lelopta valami jótét lélek a Mercedes csillagot.
A hátsó kerék mögött jól látszik az "Én szivecske Off-Road" felirat.
A fentebb már említett instrumentumok behúzott állapotban.

2009/05/08

Matchbox MB-38 Ford Model A Van - UPDATE

Ford Model A Van téren sok újat nem tudok mondani - a régi mondanivalókat megtekinthetitek ITT meg ITT -, csak mutatni. Ford A furgon Pepsibe öltöztetve. A régi Pepsi logóval kimondottan pofás.

Matchbox MB-38 Ford Model A Van.
A régi Pepsi-Cola logóval kifejezetten pofás, még ha kicsit el is csúszott a tanponnyomás.
A kamera már megint betegebnek mutatja, mint amilyen.