A következő címkéjű bejegyzések mutatása: muscle car. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: muscle car. Összes bejegyzés megjelenítése

2026/03/26

Hot Wheels '70 Pontiac GTO Convertible 2008

Az amerikai autók sportág, játékszer kategóriájában a Hot Wheelsnek nincs párja – nyilván a hazai pálya előnye. Hot Wheels utoljára január elején szerepelt e lapokon, muscle car meg már nem is tudom milyen régen. Bepótlandó e hiányosságokat, a mai post egy nagyon szép, Hot Wheels-es mércével mérve igen visszafogott darabról szól!

Azoknak az embereknek, akik szerint a vezetés szórakoztató kell hogy legyen”
Az 1970-es Pontiac katalógus indít ezzel a felütéssel, amit abszolút magamévá tudok tenni. A részletekért kattintsatok vissza erre a postra, amely az 1970-es Pontiac GTO kupé értelmezését tárgyalja, szintén a Hot Wheelstől és nem mellékesen modellév-pontos katalógust is tartalmaz, illetve egy cikket magyarul a GTO-ról.


1970-es Pontiac GTO Convertible, "The Judge" csomaggal - meg még pár plusz extrával - mint például a motorháztetőből kikandikáló fordulatszámmérő. Jól látszik, hogy mi az ami a HW-n megvan a WT-1 csomagból és mi az ami nincs. (A fenti két kép forrása ez a YouTube videó, amit opcionálisan azért javaslok megnézni és nem mellékesen meghallgatni!)

The Judge

A fentebb citált postban szereplő öntvénybe bele tudtam kötni, mert szerintem picit furák az arányai, ettől tojásdadabb, ducibb a formája, mint amilyennek lennie kéne. Ezzel szemben a nyitott verzió arányai szerintem tökéletesek. Az öntvény 2008 és 2017 közt regnál, egyetlen év kihagyással – 2016. Én 21 változatát számoltam össze, melyek egyrészt minden létező kiadást – mainline, pakkok, exkulzív kiadások – megjárnak és régi jó Hot Wheels szokás szerint a dekor a gyári, a csicsás és az „úristennenézzoda” szintek közt mozog.

Az érdekessége, hogy tulajdonképpen a „The Judge” opciós csomagot mintázza és nagyon kevés kéne hozzá, hogy tökéletes legyen. Oké, akkor kezdjük az elején, hogy mi ez! Az 1970-es modellévben a WT-1, népszerű nevén „The Judge” opciós csomag a következőket tartalmazta:

  • Háromszínű „szemöldök” csíkokat a kerékjárati ívek felett – ez a részlet többé-kevésbé megvan. Ugyan nem háromszínű, csak kettő, de ha hunyorítunk kicsit, akkor megvan. Ezek amúgy annak függvényében, hogy milyen színre fényezték az autót, négy különböző kombinációban léteztek: sárga/piros/kék, sárga/piros/fekete – erre hasonlít leginkább ami a kisautón látható és mint a fenti képek igazolják, ilyennek kéne lennie egy piros GTO-n –, kék/rózsaszín/narancssárga és zöld/fehér/sárga.

  • Spoilert a csomagtartófedélen – ez a részlet is megvan, mi több fémből! #nemisolyanrégenismindenisjobbvolt

  • „The Judge” matricákat az első sárvédőkön a kerékjárati ív mögött, az ajtók előtt és az övvonal alatt, illetve a csomagtartófedél csücskén. Ezek hiányoznak.

Mint minden rendes jenki autónál a felszereltségi lista nem rövid és nehezen áttekinthető bonyolultságú abból a szempontból, hogy mivel mi jár automatikusan és mi, mivel nem rendelhető együtt. Volt olyan motor-váltó kombó amihez automatikusan járt a WT-1 pakk.

Jogos a kérdés, hogy honnan a csudából jön ez az egész „A Bíró” dolog. Nos, ez egy popkultúrális utalás az 1967 és 1973 közt az NBC-n futó, „Rowan & Martin’s Laugh-In” című komédia-sorozatból, ami ha jól vettem ki, élő közönség előtt rögzített jelenetekből állt és valami olyasmi lehetett, mint a Satruday Night Live, vagy hogy földrajzilag közelebbit mondjak, a Sas kabaré. Ott hangzott el elég gyakran, a „Here Comes the Judge” (Itt jön a Bíró) beszólás ami 1968-ban szállóigévé vált a fiatalok körében. Hogy ezzel mire is akartak utalni és mitől vicces, azt nem sikerült kiderítenem. Fogadjuk el, hogy az volt és elégedjünk meg ezzel a magyarázattal, hasonlóan ahhoz, hogy egy jenkinek sem tudnánk könnyen elmagyarázni, hogy mi az az „Ízirájder, Öcsém!” és mitől vicces.

A legenda szerint a Pontiac akkori vezérigazgatója, John DeLorean – igen AZ A DeLorean – dobta be az ötletet, hogy ez legyen a csomag neve, amivel a fiatal vásárlókat célozta. Ez egyfajta válasz volt a Plymouth Road Runner-re, ami a Kengyelfutó Gyalogkakukk rajzfilmfigurát használta ugyanerre a célra. Köztünk legyen szólva, a Kengyelfutó Gyalogkakukkal fiatal felnőtteket megcélozni... Hát... Egy kicsit azért dehonesztáló! Egy rocska pénzt költöttek el arra is, hogy a dudája úgy szóljon, mint a rajzfilmben a bi-bipp.

Szóval amit a Hot Wheels közénk hajított '70 Pontiac GTO Convertible néven az majdnem egy The Judge kivitel. Az öntvény szerintem remek és – mint a mellékelt ábra mutatja – nagyon szép színekben is elkészítették.

Amit ebben a bejegyzésben láttok, az a négy (!) 2008-as premierverzió változat közül az egyik. Akad egy szakasztott ugyanilyen, aminek az alváza krómozott, így az oldalán futó csík azon nem fekete, hanem króm. A maradék két változat sem csúnya, mindkettő metál árnyalat, az egyik világoskék, a másik gyöngyház-narancs, de sokkal harsányabbak.

Igazság szerint az én példányomat én egy nem szándékos árnyalat verziónak gondolom. Az olyan részletekből, mint a kifestett fényszórók, kilincsek, és az oldalsó csíkok, biztos vagyok benne, hogy ez 2008-ból való, de a neten látható képeken sokkal élénkebb pirosnak látszik, ez pedig inkább bordó. Létezik egy bordó változat is, ami egy 2014-es multipakkban szerepelt, de annak az oldalán – szerintem eléggé bazári – lángnyelvek vannak, nincsenek kifestve sem a lámpái, sem a kilincsei és króm az alváza.

A fényszórók festékkel kiemelve, pedig "csak" egy mainline! #regenmindenjobbvolt

Ha picit hunyorítok, belelátom az eredeti ötküllős kerekeit.

Fentebb részleteztem, hogy mi nem stimmel ahhoz, hogy "The Judge" legyen.

Nagyon úgy fest, hogy ez egy nem szándékos árnyalat-változat. Világosabb pirosnak kéne lennie, de ez a bordós piros nagyon tetszik, nagyon elegáns.

Innen is hiányzik a "The Judge" matrica. A spoiler viszont megvan. Fémből! #regenmindenjobbvolt

Nem mondom, hogy szuper-részletes a beltér, de rossznak sem nevezném.

A "szemöldök-csíkokba" is bele lehet kötni, de a játékszer kategóriában szerintem így teljesen rendben van!

A négy, 2008-as premierváltozatból létezik egy olyan is, ami ugyanilyen fényezésű, de az alváza króm, ezért az oldalsó, ezen fekete csík is az. Az sem néz ki rosszul - sőt -, de ez elegánsabb.

Nagyon jó kiállású darab és van még számos nagyon szép változata. Meg pár borzasztó is.

2025/11/01

Matchbox TP-03 Two Packs Pony Trailer Set - AMC Javelin AMX és Pony Trailer

A közelmúltban vettük elő ismét a Matchbox AMC Javelin AMX értelmezését, hogy az e lapokon eddig róla megjelent, töredezett és közel sem teljes információt ráncba szedjük és újracsomagoljuk. Azt a bejegyzést úgy zártam, hogy a történetnek folytatása következik. Nos, megérkeztünk a folytatáshoz!

A TP-03 pakk

Előre kell bocsátanom, hogy a Matchbox Twin Pack-ek (aka. Two Packs) története nagyon rosszul dokumentált. A különböző források eltérő információkkal szolgálnak, ezért nagyon könnyű tévedni bármivel kapcsolatban, ami Matchbox és Twin Pack a Lesney-érából. Arról már nem is beszélve, hogy egyre inkább úgy látom, hogy a Lesney-nél közel nem uralkodott akkora gyártási fegyelem mint ahogy mi azt gondoljuk. Úgy olvassátok e sorokat is, hogy ezzel tisztában vagytok!

Nos, szinte biztos, hogy a TP-03 (aka. TP-3) Twin Pack 1976-ra datálható. A Matchbox az egyesült államokban Hitch 'n Haul-nak hívta ezt a szériát. A csomagolásuk is eltérő, az USÁ-ban nagyobb, cirka kétszer akkora kártya került a műanyagbuborék alá, mint a tengeren innen, de a jelzésük – TP-xx – és tartalom jobbára megegyezett.

A TP-03 Pony Trailer készletben a lószállító utánfutó – erről bővebben majd alább – volt a közös pont. Hogy mi vontatta az változó volt. Az AMC Javelin AMX-en kívül MB-53 Jeep CJ6, és széles Superfast kerekű Field Car is lehetett a vontatójármű.


Bontatlan TP-03 Twin Pack, metálzöld, nyitható ajtós AMC Javelin AMX-szel. A bizonyíték, hogy létezett ilyen változat is, bár nem minden adatbázis említi meg. (Kép: eBay)

A grafika a blisterpack kártyájának a hátuljáról. Imádom ezeket! A háttérben a TP-02 grafikája becsapós, ahhoz a szetthez nem jártak lovak. (Kép: eBay)


Nagykártyás TP-03 Two Pack. Ez már későbbről való, mint a fenti csomgolás változat és vagy piros, vagy (nem metál)zöld Javelin AMX lehetett benne. Ha közelebbről megnézitek, a kártya hátulról fel van vágva és a mostani gazdája pótolhatta a hiányzó Javelin AMX-et egy olyanra, ami ebben a csomagban nem helyes. (Kép: eBay)

A Hitch 'n Haul sorozat a Twin Pack / Two Packs USA piacos testvére. A blister (hólyag) megegyezik, de a kártya nagyméretű. Mókás, hogy a grafikus egy a Matchbox által megmintázottnál későbbi évjáratú AMC Javelin AMX-et rajzolt - de ettől még ez a grafika is mesés! (Kép: eBay)

Az előző pakk kártyájának a hátulja. (Kép: eBay)

AMC Javelin AMX

A bevezetőben már minden érdemlegeset elmondtam az 1-75 sorozatban szereplő változatokról és amit az eredeti járműről érdemesnek találtam, ezekért az információkért kattintsatok vissza oda.

A TP-03-ban szereplő verziók azonban eltérnek. Az első változata egy csak erre a pakkra jellemző, gyönyörű metálkék árnyalatban pompázik. Ezen lehetnek 5 spoke square (ötágú négyzetes) és 5 arch (ötboltíves) kerekek is, az ajtajai nyithatóak és a légbeömlői a motorházának tetején feketék.

Ezzel egy időben, vagy talán ezt váltva jelenik meg az a metálzöld verzió amit ebben a postban láthattok. Az 1-75 sorban lévő testvéréhez képest csak annyi az eltérés, hogy 5 arch kerekekkel szerelik, ugyanúgy nyithatóak az ajtajai mint annak és ugyanúgy fekete a légbeömlője. Már említettem fentebb is, hogy egyre inkább azt tapasztalom, hogy kiábrándítóan nem volt akkora gyártási fegyelem a Lesney-nél, mint ahogy azt mi feltételezzük, de többé-kevésbé ki merem jelenteni, hogy a metálzöld, 5 spoke square kerekekkel szerelt Javelin AMX nem került a TP-03-ba!

Időben később, 1980-ban és 1981-ben a Javelin AMX átesik egy retoolingon, eltüntetik a nyitható ajtókat. Az így „lefalazott” verziók csak Twin Pack-ekbe kerülnek be és igen, így helyes többesszámban, mivel TP-03, TP-04, TP-18 csomagokban is szerepelnek. A TP-03-ban pirosban – lásd e postban – és sötét(nem metál)zöldben is. Nagy valószínűséggel a zöld a későbbi. Mindkét színváltozaton 5 spoke square kerekek vannak.

A két TP-03 változatom egy fotón. A metálzöld Javelin AMX a korábbi.

Később nem metálzöld verzió is került a TP-03-ba, de annyak nem voltak nyithatóak az ajtajai.

A hatalmas légbeömlő a motorháztetőn amúgy borzasztó, de nem mindig azért szeretünk egy Matchboxot mert hűen követi az eredetit.

Igen, ezzel egyértelműen játszottak...

...így kopott le a krómozás zöme a 5 arch kerekekről. Csak ilyennel került a TP-03-ba!

Mint a mellékelt ábra mutatja, ennek (még) nyithatóak az ajtajai.

A belseje meglehetősen elnagyolt. #regensemvoltmindenjobb

Így már értelmet nyer, hogy akkoriban miért volt szinte mindegyik Matchboxon vonóhorog!

A belseje meglehetősen elna... Ja, ezt már mondtam!

Ezen az oldalon szinte nem is maradt a krómból semmi a kerekeken.

TP-03 piros AMC Javelin AMX-szel.

Jól látható, hogy mely részletében tévedett az amerikai csomagolás grafikájának a készítője.

Több kettes csomagba is bekerült. Az ajtajai nem nyithatóak és nincsenek kerékváltozatai.

Így már kevesebb látszik a beltérből, ami meglehetősen elna... Bocs, már mondtam!

Ha egy Matchbox AMC Javelin AMX piros, akkor annak a vonóhorga biztosan munkára volt fogva!

Ezt a járgányt Barebone Gyuri barátomtól, volt kollégámtól kaptam ajándékba - ez úton is hála és köszönet érte! Arra emlékezett, hogy valamit vontatott, de már nem emlékezett rá, hogy mit. Több  helyes megfejtés is lehetséges. A Pony Trailer utólagos beszerzés.

A TP-03-akból pont ez a piros Javelin AMX-es a legértékesebb és ezért feltételezhetően a legritkább.

Pony Trailer

A Matchbox fennállásának egyik leghosszabb ideig használt öntvénye! Még 1968-ban debütál gombkerekekkel. Bár az 1-75 sorozatban 1971-ben látjuk utoljára, akkor már Superfast kerekekkel, mint MB-43, az idők során tényleg tengernyi változata készül különböző csomagokba, számtalan festéssel és kerékkel. Csak a példa kedvéért: TP-117-ből rögtön két verzióban is.

A benne debütáló rakomány, a két paripa aztán az általam az egyik legjobb Convoy szerelvénybe, a CY-06 lószállítóba is bekerül, mint ahogy az MB-40 Bedford lószállítóba is. Ami azt illeti, a lehajtható rámpa-ajtók is a Pony Trailer-ről kerültek rá ezekre! Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány olyan Pony Trailer készült, amihez nem járt „alapáras extraként” a két paci – és még maradna is fel nem használt ujjam. Jellemzően fehérek, de barna színben is léteznek.

Egészen 2005-ig a kerekeket leszámítva nem változtatnak az öntvényen, de 2017-ben alaposan elbánnak vele. A nyitható rámpa-ajtót lefalazzák, az ablakokat oldalt-felül kisebbre veszik. Rámpa nélkül nem sok értelme lenne mellékelni az élőállat rakományt, ezért a padlóra „rakomány” kerül. Ebből kétféle létezik, szalmabála és feltekert lasszó, vagy szalmabála és egy nyereg. 2022-ig háromféle dekorral jelenik meg, ötös csomagokban vagy az új generációs Hitch 'n Haul kettes csomagokban. (A Mattel az amerikai nevét tartotta meg az újra felélesztett, aztán elhanyagolt Twin Packeknek.)

Visszatérve a TP-03-hoz: csak azt a fajta Pony Trailert használták, amit a képeken láthattok, ebben a színben – nem szándékos árnyalat verziók léteznek –, lófej matricával és fehér lovak is jártak hozzájuk.


A Pony Trailer a Matchbox történetének egyik leghosszabb ideig használt öntvénye, igazi klasszikus!

A TP-03-ba csak ebben a színben, ezekkel a kerekekkel és ilyen matricával került!

Ha hiányozna róla a kis lófej levonó, az jelentősen befolyásolná az értékét!

A közelmúltban jelentős retoolingon esett át, gyakorlatilag egy zárt dobozzá alakították, amit én nagyjából szentségtörésként éltem meg.

A lehajtható rámpa-ajtó kombót több másik Matchboxon is használták az évek során - linkek fentebb.

Jó világos van odabent a paripáknak!



Nem szándékos árnyalatkülönbségek előfordulnak akár az ajtó...

...akár a fényezés színében! Mivel egységes a fényezés, ezeket Festékkeverő Johnny - sokszor emlegettük már őt e lapokon - és az ő alkoholfogyasztási szokásainak számlájára írhatjuk.

A mellékelt pacik közül az egyik öntéshibás, sajnos hiányzik a pofájából egy jókora darab. Ez akkoriból van, amikor az ilyesmi még gyűjteni való, ritka rendellenesség volt. Cserébe megvan az öket összetartó darab műanyag!

A két paci alapáras extra ebben a csomagban és fehérnek kell lenniük. Sajnos olyan műanyagból készültek, ami idővel törékennyé válik - jól látható, hogy a jobb oldali paripa farkát az imádság tartja a helyén. A fehér változatok a gyakoriak, bár létezik belőlük barna is.

2025/09/20

Matchbox MB-09 AMC Javelin AMX 1971 - Reboot

Ilyet sem csináltam még! Úgy döntöttem, hogy egy olyan Matchboxot, melyet már korábban bemutattunk e lapokon, ismét előveszek, abból az apropóból, hogy lett a korábbinál szebb, attól kicsit különböző példány belőle. De nem kiegészítő frissítés – update – postot készítek róla, hanem egy teljesen újat az alapoktól.

American Motors Company

Az AMC-t, melyet a rövidítésmániás jenkik hajlamosak csak Amercian Motorsként emlegetni, 1954-ben alapították. A Nash-Kelvinator Corporation és a Hudson Motor Car Company – az ő termékük ismerős lehet a Miss Daisy Sofőrje és a Verdák című filmekből – folytatták közösen e név alatt. A cég sokáig tudott működni azon taktika mentén, hogy a három nagy (Ford, General Motors, Chrysler) által nem lefedett piaci szegmenseket szolgálta ki. De számos okból ez a stratégia nem működhetett örökké. Először 1979-ben a Renault szerzett a cégben komoly részesedést, akiknek az volt a tervük vele, hogy az AMC segítségével vetik meg a lábukat az Egyesült Államok zsíros piacán. Végül 1987-ben a Chrysler kebelezte be a céget, akiknek pedig a Jeep miatt fájt rájuk a foga – ne feledjük a legendás Cherooke bizony-bizony az AMC égisze alatt született!

A fentebb látható emblémát az AMC 1967 és 1970 közt használta. Azt amelyiket e post tárgya eredetijének születésekor, majd a katalógusban láthatjátok.

AMC Javelin, avagy minek nevezzelek?

Mindenekelőtt tegyük rendbe az elnevezés körüli katyvaszt! Úgy tapasztalom, hogy nem csak a Matchbox, hanem úgy általában mindenki össze-vissza mindennek hívja ezt az autót. Szerintem onnan fújhat a szél, hogy 1966-ban az AMC két prototípus autót mutatott be, melyeket AMX-nek, illetve AMX II-nek hívtak. Ezekkel, pontosabban az ezek alapján készült végleges termékkel az AMC szerette volna levetni a „megfizethető autókat gyártó cég” imidzsét és megvetni a lábát a pony car és ha már ott vannak, akkor a muscle car piacon is.

Ez a végleges termék lett az AMC Javelin (dárda, gerely). A cég relatíve kicsinysége és ebből fakadóan a fejlesztésekre fordítható szűkös büdzséje – mely az egyik oka lett a kényszerű végzetüknek – itt is megmutatkozott. Nem volt pénzük külön fastback és lépcsőshátú hardtop – a pony car piacra kellett egy ilyen modell – változatok kifejlesztésére úgy mint mondjuk a Fordnak a Mustang esetében. Ezért egy olyan karosszériát terveztek, amire ha mindenképpen rá kell húznom valamilyen jelzőt, akkor leginkább a hatchback-et használnám és megpróbálnék elugrálni a rám hajigált féltéglák zápora elől. A nehezen beskatulyázható kialakítás egy – szerintem legalábbis – nagyon szép, de az akkor divatosaktól jelentősen eltérő formát adott ki. Azt gondolom, hogy az első generációs Javelin egyszerűen megelőzte a korát. Nagyjából nyolc-tíz évvel később sokkal sikeresebb lehetett volna. Az első generáció három modelléve alatt, azaz 1968-1970 közt 55 125 + 40 675 + (kb.) 28 000, tehát összesen 123 800 példány fogyott belőle. Ahogy mifelénk mondani szokták, „éhen halni sok, megélni belőle kevés”. Csak összehasonlításképp, hogy az AMC milyen szinten volt kicsi és a három nagy mennyire volt nagy az USÁ-ban: A Ford Mustang ugyanebben az időszakban 317 404 + 299 824 + 191 239 = 808 467 eladást produkált.

1968-as, első generációs AMC Javelin alapmodell - azért az extralistán pipázgatott még ezt-azt, aki anno megrendelte. (Kép: Wikipédia)

1969-es, szintén első generációs AMC Javelin SST. Jól látható a hátsó szekció, amire nehéz megfelelő jelzőt találni. Ez a szögletesebb első generáció nekem sokkal jobban tetszik, mint a második. (Kép: Wikipédia)

1971

1971-ben mutatják be a Javelin második generációját, melyet végül 1974-ig gyártanak. Hosszas nyomozás és képek összehasonlítgatása után én ki merem jelenteni, hogy amit a Matchbox megmintázott, az ez az évjárat volt. Visszakanyarodva az elnevezési katyvaszhoz: A Javelin három felszereltségi szinttel készült. Az alapmodellt egyszerűen csak Javelinnek hívták, efelett állt a Javelin SST és a csúcson az AMX. Tehát a Matchboxot úgy kellene hívni, mint ahogy az a címben is olvasható: AMC Javelin AMX 1971!

Az alább elterülő, évjáratpontos katalógusban minden műszaki paraméter megtalálható, köztük a teljesítményadatok is, ami nem volt magától értetődő akkoriban, és felszereltségi szintekre vonatkozóak is, úgyhogy ezek citálásától most eltekintenék. Vannak érdekes dolgok az extralistán, például az „Export Tool kit” fúrja az oldalam, hogy pontosan mi lehetett!





Nem jó, de szép

Vannak Matchboxok, amelyeket annak ellenére szeretek, hogy nem sikerültek jól. Akkor voltam gyerek, amikor ezek szerepeltek a Matchbox kínálatában és ettől már kaptak egy klasszikus státuszt – minden hibájuk ellenére. Arról már nem is beszélve, hogy akkoriban fogalmunk sem volt, hogy hogyan nézhetnek ki az eredeti járművek amiket mintáznak. Az AMC Javelin AMX is ilyen. Ugyan közel nem olyan elnagyolt, mint a BMW 3.0 CSL, ugyanakkor nem tartom egy az arányokat és részleteket jól visszaadó öntvénynek.

A kólásüveg forma jellegzetes ívei nem jelennek meg olyan hangsúlyosan ahol és ahogy kéne, a légbeömlő az motorháztetőn egy vicc és talán-talán úgy általában az autó arányaival is van baj. De ennek ellenére szeretem!

Az 1-75 sorozatban a 1972 és 1977 közt szerepel mint MB-09. A legelső változat szakasztott úgy néz ki, mint az amit ebben a postban láthattok, de annak a légbeömlője krómozott. 1973-1975 közt váltja az a verzió, ami e bejegyzés sztárja. Mindkét változat a tudományos nevén „5 spoke square” – kb. ötküllős négyzet(mintás) – kerekeken gördül. 1976-1977-ben egy sötétebb metálzöld kivitel váltja, aminek már „5 arch” – ötboltíves – kerekei vannak. Mindhárom verziónak nyithatóak az ajtajai.

Itt most tudatosan megállnék, mert 1976 és 1981 közt van az AMC Javelin AMX-nek utóélete a Twin Pack-ekben, aminek majd a közeljövőben egy külön postot szánok.

Ez a modell adja az alapját a – megint csak hibásan – AMX Pro-Stocker-nek nevezett Matchboxnak, amivel már korábban behatóbban is foglalkoztunk és amúgy egyike a Magyarországon hivatalosan gyártott Matchboxoknak is. Itt érdemes elkezdeni a visszakattintgatást a története és változatai ügyében.

Csak említésképpen: Az AMC Javelin mint SuperKings is megjelenik a Matchbox kínálatában (K-54). 2024-ben a Moving Parts sorozatban megjelent az 1970-es, tehát az első generáció utolsó évéből való Javelin, illetve idén ugyanez az öntvény a Collectors (sic!) Series-ben is. Nem esküszöm meg rá, de míg a Moving Parts-nak nyitható a motorházteteje, az utóbbinak úgy hiszem nem.

Nos, mint az előbb utaltam rá, a történetnek hamarosan folytatása következik!

A hűtőrács osztottsága miatt gondolom azt, hogy ez a második generációs Javelinből az első, 1971-es verzió. A Matchbox 1972-ben debütál, ami alátámasztja ezt.

A hatalmas légszipoltyú az elején egy vicc! Ha 1972-es kiadású lenne, akkor krómozva lenne ez az alkatrész.

Ezeknek a kerekeknek "5 spoke square" a tudományos neve. Az első négy évben, 1972-1975 közt kapott ilyeneket.

Minden az 1-75 szériában megjelent változatának nyithatóak az ajtajai. #regenmindenjobbvolt

A beltér elnagyolt, de ennek ellenére a kormány küllős - igaz olyan, mintha egy Ford T Modellből jött volna.

Igen, ez az a korszak, amikor minden Matchboxnak volt vonóhorga.

A műszerfal közös alkatrész-e a légbeömlővel. Sőt a kormánykerék is! Ez azért biztos, mert az első változatokon ez az összes részlet is mind krómozott.

Szép, de nem jó.

A jenkik imádják ezt a színt. Rengeteg kortárs autón megjelent akkoriban.

Mögöttem a dobozom.

Type D Superfast doboz, a barn find dobozkollekcióból.

Még jó, hogy van nekünk tudományos értekezésünk a Matchbox dobozok piktogramjairól, különben csak találgathatnánk, hogy mit jelent a felborult lakókocsi és a behavazott vasaló!

Ha valaki elkezdené ezeket a grafikákat nyomatként árulni, ingem-gatyám rájuk költeném - meg a keretekre!