Ha hiszitek, ha nem ezt
az 1957-es Chevyt tukmálni kellett rám, mert annyira nem tetszett a
dekorja. Aztán utólag rájöttem, hogy van benne valami érdekes.
A türkiz egy eredeti
Chevy szín, nem csak a Matchbox értelmezésein tűnik fel, hanem a
többi gyártóén is. Erre a bordó izébizére azonban nincs
mentségük! Szerintem egyszerűen ronda! Többször hagytam már ott
ilyen kisautót miatta, de ez kihagyhatatlan áron volt, úgyhogy
végül igent mondtam rá. Mint a bevezetőben említettem, az
érdekessége annyi, hogy ez az 1-75 prémiumváltozat.
A krómnak nincs pótszere! #regenmindenjobbvolt
Még a modern kerekekkel meg tudnék békülni...
...de ezzel a Need for Speed (1998-hoz képest) későbbi részeiből szalajtott vinyllel, na ezzel nem!
Nem mellesleg az oldalán szép, részletes a festés, minden Bel Air részlet ott van.
Ki vagyok békülve a részletekkel, bár ha van rajtuk festék, akkor még szebb.
Tényleg magyarázza már el nekem valaki, hogy manapság miért nem legalább ennyire részletes a Matchboxok beltere!
Ezt a fajta kereket a kabrió verzión még egyszer használta a Matchbox, 1999-ben. Megvan az is, de még nem szerepelt itt.
Tényleg sokszor otthagytam már ezt a verziót börzéken meg online piactereken, mert ez a dekor olyan, hogy legszívesebben kiülnék tőle a sivatagba, homokot szórnék a kopasz fejemre és azt üvölteném: "MIÉRT!?"
Á, a nyolcvanas évek neonfényes Miamijában se lett volna menő!
Ebben a bejegyzésben
olyan messzire távolodunk a Matchbox Memories fő csapásirányától,
a játékautóktól, mint a Voyager 1 űrszonda a naprendszertől! A
méretarány marad 1:64, de a részletesség és a megvalósítás
minősége már egy másik galaxis. Kapaszkodjatok meg jól, dugjátok
el a pénztárcátokat, kilövés 3, 2, 1...
Az első Type R Civic A
Honda Civic Type R (japánul: ホンダ・シビックタイプR,
Hepburn-átírással: Honda Shibikku Taipuāru) a Civic modellen
alapuló hot hatch és sportlimuzin modellek sorozata, amelyet a
Honda fejleszt és gyárt 1997 szeptembere óta. Az első Civic Type
R a harmadik olyan modell volt, amely megkapta a Honda Type R
jelzését (az NSX és az Integra után). A Civic Type R változatai
jellemzően könnyített és merevített karosszériával,
speciálisan tuningolt motorral, valamint továbbfejlesztett fékekkel
és futóművel rendelkeznek, és kizárólag öt- vagy hatfokozatú
manuális sebességváltóval kaphatók. A többi Type R modellhez
hasonlóan a Honda embléma hátterében a piros színt használják,
hogy megkülönböztessék a többi modelltől.
Civic Type R logó evolúció.
Ami
minket most a sorozatból érdekel, az a legelső Civic a sorozatban,
amely megkapta a „Type R” márkajelzést, az „EK” kódjelű,
hatodik generációs Civicen alapult. Teljes egészében szubjektív
és ízlésen nem igazán van értelme vitatkozni, de ez az a Civic
generáció, ami nekem az összes közül a legjobban tetszik és
vele meg is állt nálam a Honda Civic univerzum, a későbbi
modellek már nem engem szólítanak meg. Ha ide csüccsenne az
ágyikóm szélére Honda Jótündér, akitől kívánhatok egy Honda
terméket, akkor az biztosan egy EK lenne, ha lehet kupé. Fun fact:
A Matchbox Memories csapatában nem én vagyok az egyetlen, aki
vonzódik a modellhez. Mi több, az
illető birtokolt 1:1 méretarányú EK-t a múltban!
Tehát
az első Type R alapja a japán belpiacos (JDM), háromajtós, SiR
nevű ferdehátú Civic (kódnevén EK4). Testvéréhez, az Integra
Type R DC2/JDM DB8-hoz hasonlóan a Civic SiR Type R-ré alakítását
úgy érték el, hogy az alapmodellt továbbfejlesztették a Honda
azon elképzelése szerint, hogy milyen egy versenypályán is nagy
teljesítményre képes autó. Az első Type R Civicet 1997.
augusztus 19-én mutatták be EK9 néven. Az EK9 számos
tulajdonságon osztozott az Integra Type R DC2/JDM DB8 modellel, mint
például a hangszigetelés elhagyása és az egyéb súlycsökkentő
intézkedések, a kézzel polírozott szívócsatornás, 1,6 literes,
DOHC VTEC B16B kódú, 4 hengeres motor, részlegesen önzáró
differenciálmű (LSD) és a rövid áttételezésű (close-ratio) 5
fokozatú manuális sebességváltó. A B16B motor a szívómotorok
történetének egyik legmagasabb liter/teljesítmény értékével
büszkélkedhetett: az 1,6 literes (1595 cm³) lökettérfogatból
185 LE-t (136 kW) adott le 8200-as fordulatszámon, maximális
nyomatéka pedig 160 Nm volt 7500-as fordulatszámon. A váz
merevségének növelése érdekében most első alkalommal
alkalmaztak stratégiai pontokon varrathegesztéssel megerősített
önhordó karosszériát. A belső térben piros Recaro kagylóülések,
piros ajtókárpitok, piros Type R szőnyegek, titán sebességváltó
gomb és bőrborítású Momo kormánykerék kaptak helyet. Az EK9
kizárólag Japánban volt megvásárolható. A teljesítményadatok
között szerepel a 6,7 másodperces 0–97 km/h-s (0–60 mph)
gyorsulás, valamint a 15,3 másodperces negyedmérföldes idő. Az
EK9 végsebessége elérhette a 225 km/h-t. 1998-ban bemutatták a
Civic Type R Motor Sports kiadást. Ezt acél keréktárcsákkal, a
szabványos szürke EK belsővel, tekerős ablakokkal,
légkondicionáló és minden egyéb kényelmi felszerelés nélkül
szállították.
Az
1999-ben frissítették a modellt: a Type Rx CD-lejátszót, a
karosszéria színére fényezett, elektromosan behajtható külső
tükröket, elektromos ablakemelőket, automata légkondicionálót,
kulcs nélküli nyitórendszert, alumínium sportpedálokat és
karbon mintázatú középkonzolt kapott. A Type Rx volt az EK9
generáció utolsó modellje. Az EK9 Civic Type R-ből összesen 16
000 darab készült.
Az 1999-es Type Rx katalógus. JDM modell lévén nyilván japánul.
Spoon Sports
A
Spoon Inc., közismertebb nevén a Spoon Sports, egy japán vállalat,
amely motorok tuningolására és olyan utólagos alkatrészek
gyártására specializálódott, amelyek célja a Honda autók nagy
teljesítményű járművekké alakítása. 1988-ban
alapította Tatsuru Ichishima, aki korábban a Hondánál dolgozott
versenyautó-tesztelőként és versenyzőként. Cégalapítási
döntését a Honda és a Mugen is támogatta. A Honda a
támogatásáért cserébe versenyek során gyűjtött
telemetria-adatokat kapott. A startup vállalkozás egy Honda Civic
E-AT-ből indult ki, amely Ichishima saját tulajdonában volt, és
amelyet ő maga módosított. Ez a jármű lett az alapja a Spoon
versenykoncepciójának és filozófiájának, amelyet a cég mind a
mai napig követ. A Spoon azokat az autótulajdonosokat szolgálja
ki, akik a gyárinál nagyobb teljesítményre vágynak.
A Spoon Inc. a
szívómotor-tuning alkatrészeiről ismert, amelyek a turbó nélküli
teljesítményük miatt népszerűek. A vállalat emellett olyan
utólagos alkatrészek gyártásáról is híres, mint az erőátviteli
rendszerek, a felfüggesztések, az aero-elemek (a karosszériához
rögzített kiegészítő elemek a megjelenés vagy az aerodinamika
javítására), a felnik, a hajtáslánc, a fékrendszer és a
hűtőrendszer.
A
Spoon Sports neve meglepő módon nem a konyhai kanálból ered,
hanem a legendás japán Suzuka Circuit versenypálya híres
kanyarjáról, a Spoon Curve-ről (Kanál-kanyar). Ez azért kapta a
nevét, mert a vonalvezetése felülről nézve megszólalásig
hasonlít egy hagyományos kanál profiljára. Amikor Tatsuru
Ichishima 1988-ban megalapította a céget, olyan nevet keresett,
amely szorosan kötődik a versenysporthoz. A Spoon-kanyar egy
rendkívül nehéz, precíz ív- és sebességkezelést igénylő
szakasz. Ez tökéletesen jelképezte a vállalat hitvallását: a
tiszta nyers erő helyett az autó tökéletes egyensúlyára,
irányíthatóságára és a mérnöki precizitásra helyezik a
hangsúlyt. Bár a név a kanyarból jön, a Spoon Sports logójában
egy kanalat formázó daru (madár) látható. Ez egy japán
szójáték: az alapító keresztneve Tatsuru, a daru madár japánul
pedig tsuru, így a logóval finoman az alapító előtt is
tisztelegnek.
Spoon Honda Civic Type
R EK9 (1997–2000)
Nyilván
az alapot képező Civic Type R sem egy lekicsinyelendő autó, jogos
a kérdés, hogy mi teszi a Spoon EK9-et. Mielőtt rátérnénk erre,
pár dolgot tisztáznunk kell. A Spoon nem autógyártó abban az
értelemben ahogy például az Alpina a BMW-nek, hanem egy tuningcég.
Olyan, hogy sorozatgyártású „Spoon Honda Civic Type R EK9” nem
létezik. Ennek okai hogy hogyan lehet(ett) hozzájutni egy ilyenhez.
A
leggyakoribb módja az volt, hogy a kedves ügyfél miután
megvásárolta a Honda Civic Type R-ját egy kereskedőnél,
elhajtott a Spoon tokiói műhelyébe, a Type One-ba. Itt a Spoon
vaskos alkatrészkatalógusából válogathatott: Megvehette a
komplett, kézzel összeszerelt, kicentizett Spoon B16B vagy B18C
szívómotort (ún. Crate Engine). Kérhetett egyedi váltót, Spoon
fékeket, lengéscsillapítókat és aero-elemeket. Az autó a
beépített hivatalos alkatrészek után kapta meg az autentikus
„Spoon-built” státuszt.
A
ritka kivétel az volt, hogy egy Spoon demóautót vett – vagy
éppen jelen időben is mondhatóan vesz – meg valaki. A cég maga
is épített bemutató és tesztautókat promóciós célokra. Ezeket
aztán a sajtónak kölcsönözte, illetve pályanapokon, autós
rendezvényeken mutatott be – nyilván ahol erre mód nyílt nem
csak statikusan. A Spoon a Type One hivatalos weboldalán keresztül
esetenként értékesítette ezeket a nagyközönség vagy
kiválasztott partnerek számára. Ezek csillagászati áron keltek
el, és szinte azonnal gyűjtői darabbá váltak. Minket amúgy ezek
érdekelnek a legjobban, de erről bővebben majd alább.
A HyperRev magazin cikke a Spoon EK9-ről. (Forrás a vízjelen.)
Google Translate fordítása. A nyilvánvaló és nem egyszer vicces tévedések ellenére egészen elképesztő teljesítmény és érdekes olvasnivaló. Azért gondoltam fontosan itt elhelyezni, mert nagyon jól megmutat olyan részleteket az autóról, amik bizony-bizony ott vannak a kisautón is, kivétel nélkül!
Aki
nem tudott Tokióba utazni, az a Spoon hivatalos japán
partnerszervizeiben (tuning shopok) is megrendelhette a csomagokat. A
megrendelő kérhetett akár egy teljes, külső-belső átalakítást,
beleértve a híres sárga-kék fényezést (Spoon Livery) és a
motor átépítését is. Mivel a Spoon EK9-esek rendkívül ritkák,
a mai japán használtpiacon a gyűjtői minőségű, igazoltan Spoon
Type One által szervizelt vagy épített darabok ára állapottól
függően 45 000 és 80 000 dollár (kb. 16-29 millió forint jelen
árfolyamon) között mozog, a ritka, eredeti Spoon kiegészítők –
mint például a 11 000-ig skálázott műszeregység – önmagukban
is vagyonokat érnek.
Spoon EK9 motor
A Spoon EK9 két fő
verzióban vált legendássá: az N1-es páraverseny-specifikációban
– amely a Gran Turismo játékokból is ismert –, valamint a
brutálisabb, 1,8 literesre növelt utcai/pálya demóautóként. A
gyári EK9-ben a Honda addigi leghegyesebb, kézzel összeszerelt,
1,6 literes B16B szívómotorja dolgozott (185 lóerővel, 8400-as
fordulatszám-limittel). Tatsuru Ichishima csapata azonban ezt a
mérnöki remekművet emelte teljesen új szintre a 11 000-es redline (vörös vonal/zóna)
percenkénti fordulattal. A Spoon N1-es versenyváltozatában
a gyári B16B motort megtartották 1,6 literesnek, de a belső
alkatrészek extrém könnyítésével és átdolgozásával elérték,
hogy a motor egészen a csillagászati 11 000-es fordulatszámig
tudjon elforogni. 260 lóerős „Stroker” verzió (1.8L): A
leghíresebb utcai/pálya verziókban a motor lökettérfogatát egy
egyedi főtengellyel és hajtókarokkal 1,8 literre növelték (Spoon
Stroker Kit a B18C alkatrészeit alapul véve). Agyasabb
vezérműtengelyekkel, egyedi szívósorral és ECU-hangolással
ebből a pici szívómotorból 260 lóerőt préseltek ki turbó
nélkül. A Spoon motorok titka a megszállott
kiegyensúlyozás. Minden egyes dugattyút, hajtókart és szelepet
0,01 gramm pontossággal mérnek össze és válogatnak párba, hogy
a motor magas fordulaton se rezonáljon, minimális legyen a belső
súrlódása, és azonnali gázreakciót adjon.
Karosszéria és futómű
A Spoon hitvallása
szerint hiába erős egy autó ha nehéz. Az EK9 alapból is könnyű
volt – cirka 1040 kg –, de a Spoon ebből is alaposan lefaragott. Minden kényelmi felszerelést, hangszigetelést
eltávolítottak, a gyári elemeket pedig ultrakönnyű karbon
motorháztetőre és Spoon aero-tükrökre cserélték. Az autó
tömegét így 900 kg-ra szorították le. A váznyúlványokat és a kritikus pontokat ponthegesztéssel
erősítették meg, így a kasztni extrém merevvé vált,
közvetlenebb visszajelzést adva a pilótának. Az EK9 gyári,
elöl-hátul kettős keresztlengőkaros felfüggesztését a Spoon
saját gátlóival és rugóival hangolták tökéletesre. Ehhez
társult egy keményebb, részlegesen önzáró mechanikus
differenciálmű (LSD) és a legendás, négydugattyús, kék színű
Spoon Monoblock féknyergek.
A videóban szereplő Spoon EK9 eltér a demóautóktól megjelenésben, mert a Type R fehér felnik vannak rajta és pár grafikai elem is hiányzik, de nem ez a lényeg, hanem a mondanivaló - angol felirat bekapcsolható - meg a motorhang. 11 000 fordulat percenként! Te jó ég!
Jó, de miért lett legendás?
A Spoon EK9 nemcsak a
valódi versenypályákon (például a Tsukuba Circuit-en vagy
endurance futamokon) bizonyított, hanem a popkultúrában is
halhatatlanná vált. Az Initial D című animében a főhős, TakumiFujiwara az Project D korszakban pont egy ilyen sárga Spoon Civic EK9-essel mérkőzött meg a Todó Iskola profi pilótája ellen, a
Gran Turismo generációk számára pedig ez az autó volt a
megfizethető, mégis szupersportautókat verő „pályafegyver”.
Nem gyűjtünk
szobrokat
Nem leszek képmutató, a
Matchbox Memories alapvetően a játékautók gyűjtéséről szól,
aminek a legfontosabb oka a pénztárcánk vastagsága – vagy éppen
vékonysága, nézőpont kérdése. Egy-egy gyártó, de
leggyakrabban a Mattel márkák – Matchbox és Hot Wheels –,
1-xxx / mainline modelljeinek
feljavított változatai, speciális kiadásai afféle édes
bűnbeesésünk, ami erősíti a szabályt.
Ezek felett nagyritkán beesik mondjuk valamilyen
eseményre kiadott, korlátozott darabszámű modell,
de én már ezeket nem kicsit gúnyosan „befektetési Matchboxnak”
szoktam csúfolni. Tényleg ritka az az eset, hogyha ezen túllépünk.
Hirtelen nem is jut eszembe más példaként, mint
a feljavított Convoy sorozatok, amik már
egyértelműen nem játékszerek és nem gyerek kezébe valók a
könnyen letörhető apró alkatrészeik miatt. Röviden
összefoglalva: jellemzően nem gyűjtünk olyasmit, ami gyárilag
talapzaton áll és vagy egyáltalán nem lehetséges, vagy csak nem
ajánlott gurítani, illetve alapvetően műanyagból van.
A magam részéről
másodlagos ok, hogy engem leginkább a hétköznapi autók
érdekelnek, valamint a kamionok. Nyilván ezek a minket érdeklő
1:64-körüli, vagy a teherautóknál még kisebb méretarányban
kisebbségben vannak, bár nincsenek példa nélkül. A terepasztal
kiegészítő, műanyag járművek meg megint egy teljesen más
kategória, ami ismét csak kívül esik az érdeklődési körünkön.
Nem arról van szó, hogy nem klasszak, csak hát ezek inkább afféle
szobrok.
Nos, a mai post egy
érdekes kivétel: 1:64 a méretaránya, inkább kevésbé, mint
többé utcai autó, fémből készült, nem játékszer, hanem
gyűjtői darab, van talapzata, egy vagyonba kerül és elképesztő,
hihetetlen és döbbenetes!
Motorhelix Bevallom,
hogy a fentebb valamelyest már definiált, „játékautó feletti”
kis-, leggyakrabban limitált szériás kisautókat előállító
gyártók világa nekem jobbára afféle terra incognita. A kínai
weboltok szélsebes terjedése és javuló megbízhatósága olyan
ázsiai gyártókat is feldobott a radarom hatósugarának
legszélére, amelyekről javarészt egyáltalán nem is hallottam
addig. Az sem kizárt, hogy egy-egy modellt körbe is futtatunk a –
had' legyek kicsit nagyképű – „szerkesztőségi” belsős
chaten, de kb. mindig az a verdikt, hogy nem tudjuk megfizetni.
A
Motorhelix is ilyen, „sokáig nem is hallottam róla” márka. A
Hongkong Motorhelix Trade Co. Limited egy prémium kategóriás
autómodell-gyártó vállalat, amely a gyűjtők körében rendkívül
gyorsan szerzett hírnevet a megszállott részletgazdagságának
köszönhetően.
A
márkát 2016-ban alapította Hongkongban két tapasztalt, az
autóversenyzés és a modellgyűjtés iránt rajongó vállalkozó.
2018-ban saját gyárat indítottak a kínai Dongguanban, a tervezési
központjuk pedig a precíziós gyártásáról ismert Sencsenben
található.
A
cég a piac felső-közép és high-end kategóriájába pozicionálja
magát, és közvetlen riválisa az olyan patinás gyártóknak, mint
az AUTOart vagy az Almost Real. Főként 1:18, 1:43 és 1:64
méretarányú modelleket készítenek. Gyártanak működő részlet nélküli műgyanta
(resin) és nyitható vagy mozgatható alkatrészeket is tartalmazó fém (diecast) modelleket is. Az 1:18-as
modelljeiknél gyakran alkalmaznak nagy erejű mágneseket az elemek
rögzítéséhez, a motortereik kidolgozottsága pedig
fotorealisztikus. Sok 1:18-as prémium modelljükhöz a készlet
részeként adnak egy külön kiemelhető, önálló makett-motort és
egy hozzá tartozó szerelődarut is, ami a gyűjtők egyik kedvenc
részletévé vált. Modelljeiket hivatalos gyári licencek alapján
készítik (pl. Honda, Nissan, Mercedes, Audi), és a nagyobb
méretarányúakat számozott tanúsítvánnyal, limitált szériában
adják ki.
Mintha sokkal nagyobb
lenne! 1:64
méretarányban e lapokon bizonyosan ez a non-plus-ultra! A
Motorhelix Spoon EK9-ese olyan, hogy azt várod, hogy egyszer csak
beindul a motorja, felgyúlnak a lámpái és csikorogva kilő. A
részletgazdagságnak olyan fokán van, aminek a Mattel prémium
kiadások csak jelenthetnek, pedig ez is fém modell, nem műgyanta
szobor. Azt hiszem a részletekről inkább majd a képeknél
áradozom tovább.
Amitől
felkerült egyáltalán a radaromra, hogy egyrészt én is „Gran
Turismo károsult vagyok” – még a PS3-ig megjelent részek
erejéig. Másrészt a Spoon demóautói az optikai tuningot tekintve
még pontosan az a szint, amit nem tartok túlzásnak, sőt!
Kimondottan tetszik. A sleeper a mániám, ez pedig csak picivel
mutat túl rajtuk. A vicces az, hogy a Gran Turismo autóimat
kísértetiesen eddig a szintig tuningoltam optikailag, mikor még
aktívan játszottam a játékkal, a Need for Speed-es túlzásoktól
messze innen.
A
Motorhelix a kifutott modellekkel elég szűkszavúan foglalkozik,
vagy egyáltalán nem. Jelen esetben nem ők a közvetlen forrás, de
úgy tűnik hogy ez a modell öt változatban jelent meg. Sunlight
Yellow (napfénysárga) – ebben pompázik e post tárgya –,
Championship White (bajnokságfehér), Vouge Silver Metallic (Vouge
ezüstmetál, hogy itt a „vouge” mire utal leginkább csak
tippelem, hogy divatos/felkapott lehet a helyes megfejtés) és
Milano Red (Milánó/i/ vörös). Kakukktojásként speciális kiadás
az ötödik a kék-sárga Spoon-versenyfestés, mely a Tokyo
Autosalon 2026 exkluzív diorámába is bekerült. A Motorhelix
„limitált szériás” modellként beszél róluk, de hogy
melyikből mennyi, vagy akár összesen hány darab készült nem
kommunikálták. Szintén nyomozáson alapuló adat, hogy a négy
alapszínű modellel indult az öntvény karrierje 2025 júliusában
és 2026 első negyedévében jelent meg versenyfestésű verzió.
Ez
úttal úgy gondolom, hogy érdemes kitérőt tennünk olyan kényes
területekre, mint az ár. Az ajánlott végfelhasználói ár
dollárban a színek függvényében 26 – 35 amerikai dollár
(mikor e sorokat írom kb. 9 000 – 12 500 forint). Elvben több
webáruház is foglalkozik Motorhelix modellekkel itthon, de
jellemzően a nagyobb méretarányokkal. Hogy valamelyikük
forgalmazta-e itthon ezt a darabot – vagy valamelyik verzióját –
azt nem tudnám megmondani. A Spoon EK9 már kifutott modell, úgyhogy
csak a másodlagos piacon érhető el és az újkori árukhoz ilyen
módon nagyjából bármit hozzá lehet még számolni, valamint a
postázás és rosszabb esetben a vám és ÁFA költségeket is.
Mikor e sorokat írom eBay-en a legolcsóbbért körülbelül 16 000
forintot kérnek és az Egyesült Államokban van. Nekem hihetetlen
mázilval sikerült hozzájutnom egy hazai aukciós portálon,
nagyon kedvező áron. Porsche keze is benne van a dologban, mert igazából ő szúrta ki - köszönet érte ez úton is.
Már
tréfáltam azzal, hogy a „Soha ne mondd, hogy soha!” a blog
jelmondata lesz és most ismét előjön: Nem látom reális esélyét,
hogy ilyen szintű szobrokat sokat fogtok látni e lapokon, de „soha
ne mondd, hogy soha”! Egyszeri kirándulásnak is remek túra volt
ebbe az univerzumba!
Ezzel a képpel csak bemelegítünk! Ha nem néztétek meg a fenti videót, akkor nem is sejtitek mi vár rátok! Bár nem lett volna nehéz, babonából nem szereltem le a talapzatról, mert amilyen az én formám biztos szilánkos törést okozok neki valahogy!
Nem 1:64-nek néz ki, ugye? Karbon (hatású) légterelő és motorházfedél, fényszórók külön alkatrészként, ablaktörlő-lapátok, logók - még a felnin is! - és feliratok tűpontosan!
Biztos, hogy benne lakik az ördög, mert ő a részletekben szeret lakozni!
"Tükörlap" a visszapillantó tükörben, karbon (hatású) hátsó szárny.
Igen, tényleg 1:64! Hihetetlen! Fűtőszálak a színezett hátsó szélvédőben!
A hátsó oldalablak színezett, de csak az. Nem csalnak el SEMMIT! Nem jutok szóhoz!
Nem az a kérdés, hogy pizza-e a kormány meg elnagyolt-e a beltér, ez egy másik galaxis: A műszerek háttere színezett, a visszapillantótükörben a "tükörlap" valóban tükröz. Nem, nem 1:18 a méretarány, hanem 1:64.
Nagyítsátok ki, hogy jobban látszódjék: A kék Spoon féknyergek is megvannak!
A sleeperen kicsit túl - a gyári Type R pont az eszményi sleeper szerintem - de jó ízlésen még bőven belül. A sárga picit feltűnő, de leginkább azért mert el vagyok szokva a színes autóktól. Megkockáztatom, hogy ez szép!
HOPPÁ! Számítottatok erre? Úgy érkezik, hogy a géptető be van ragasztva a talapzatba belülről Celluxszal, hogy ne vándoroljon el a csomagolásban.
Nézzétek meg az eredeti karbon motorháztető belső oldalát fentebb a HyperRev cikkben! Igen! Ez olyan! A két pötty a felső sarkokban két aprócska mágnes, ami a helyén tartja géptetőt. Mondtam már, hogy 1:64 a méretarány?
Gépház.
Ebben a méretarányban minimum elképesztő!
A vitrin gyári extra. Én használtan vettem, ezért nem 100%-os az állapota csak kb. 98, de nyilván a gyártó lefóliázza, hogy makulátlan legyen.
Védő féldoboz szemből.
Védő féldoboz oldalról, jól látszik a hátfalon a papír inzert.
A hátulja. Nem sokat látunk ilyet, gondoltam belefér egy kis dobozfétis.
Nem lódítanak, tényleg fém, nem műgyanta. Licencelt modell, de nem ettől drága.
Innen tudom a színét.
A Spoon versenyfestéssel ilyen Tokyo Auto Salon exkluzív diorámába is bekerült, ami 499 példányban készült. Egészen őszintén a dioráma résztől nem vagyok elájulva, ezt a minőséget a Temus gyártók is tudják.
Én nem vagyok berendezkedve ilyen minőségű videók elkészítéséhez, meg hát a kollégák olyasmit is megmutatnak, amit én nem. Készítsétek be a repülősót!
Az elmúlt héten
fejeztük be egy remek 2024-es Matchbox ötös csomag feldolgozását,
ezért most egy újat bontunk fel, ezúttal 2022-ből.
Tulajdonképpen nincs benne olyan öntvény, amit nem láttatok még,
viszont több olyan igen, amit ugyanilyen dekorral már igen,
ezért ez a nyitópost egy négy az egyben bejegyzés.
Volt már!
A
fentiek okán gyorsan letudnám azokat a modelleket, amiket teljesen
ugyanilyen dekorral láttatok már e lapokon! (Hej, daliás idők,
amikor a multipakkok kivétel nélkül csomag exkluzív dekort is
jelentettek! #regenmindenjobbvolt) Tehát a csomagban elhelyezkedésük
sorrendjében, fentről-lefelé haladva:
A
jelen postban szereplő változat dizájnja is reciclált. Még az
eredeti öntvény változaton használták egy 2015-ös, Farm
tematikájú olyan ötös pakkban, amiben két repülőgép, egy
traktor és egy vetőgép voltak a GMC Stepside társai – mutatom
alább, annál is inkább, hogy ezt szerintem nálunk nem
forgalmazták. Az a verzió – én úgy látom – sötétebb piros.
Lehet, hogy az idő múlását akarták érzékeltetni, hogy hét év
alatt így kiszívta a nap gabonaföldeken.
Az
öntvényt kifejezetten szeretem, a motívum nem rossz, a GMC felirat
nekem hiányzik az elejéről, a krómot meg nem pótolja semmi, bár
ez úttal nem színezetlen az a bizonyos műanyag, hanem ezüstös –
ami nem oszt, nem szoroz.
Ez
az ötös pakk is megkapja a saját tag-jét a címkefelhőhöz, bár
hamar ki fogjuk végezni a tartalmát, hiszen a négyötödét ezzel
a bejegyzéssel már láttátok is – feltéve ha lekattintottátok
a fenti linkeket.
A krómozás nem pótolható, a GMC logó nekem nagyon hiányzik.
Az öntvény szerintem hibátlan, ezek a kerekek meg nagyon jól mutatnak alatta.
Holdvilágos éjszakán, miről álmodik a kalász?
Oldalfellépős.
A kormány pizza, de már megszoktuk, minden más rendben.
Ez már a retool. Volt már ilyen öntvényváltozat nálunk, csak pont az a részlet nem látszott rendesen a róla készült fotókon, amitől retool. A fém nyelvecske a könnyebb összeszerelhetőséget szolgálja, az élvezeti értékét nem befolyásolja, ez eredetileg is műanyag platós volt.
Ez az öntvény is Ryu Asada, a kedvenc Mattel kisautótervezőm munkája - isten nyugosztalja!
Az oldalain viszont megvannak a típusjelzések, ami jó!
Eh, csak az az ezüst műanyag ne lenne! De van.
MBX Highway II, 5-ös csomag amiből van. (Fotó: eBay)
A motívumot ebben a 2015-ös ötös csomagban használták először, de szerintem ezt nem forgalmazták nálunk. Az alapszíne egyértelműen sokkal sötétebb piros. Gondolom azóta kiszívta a nap. (Kép: eBay)