2023/07/31

Matchbox MB-10 / G-10 Pan Am Action Pack Plymouth Gran Fury

Gyerekkorom egyik legmeghatározóbb Matchboxát mutatom be ebben a bejegyzésben, úgyhogy dőljetek hátra, helyezkedjetek el kényelmesen, bőven van róla mondanivalóm!

Plymouth Nagy' Düh
Az amerikai autógyártók névválasztási szokásait szerintem későbbi korok történészei és pszichiáterei kart-karba öltve fogják kutatni és ez alkalommal is valami olyasmivel van dolgunk, amiről csak azt tudom mondani, hogy: „a drog rossz”!

1977-es Plymouth Gran Fury, Illinois állami rendőrségének színeiben. (Kép: Flickr.com)

Próbáljuk elhelyezni ezt a járművet az amerikai autós táplálékláncban! Az első generációt, amit a Matchbox megmintázott, az 1975-1977-es modellévekben kínálták a tengerentúlon. Mint azt már korábban sokszor említettük, a naptári- és a modellévek jellemzően nincsenek fedésben, előbbiből ez 1974-1977-et jelent. A Gran Fury nem véletlenül lett „Gran”. Az (amerikai mércével) közepes (B-body) szedánjukat ebben az évben nevezik át Satellite-ról Fury-ra. Ezért a nagy szedánjuk (C-body) is követi névben, csak megkapja az előbb említett szót a nevébe. Egyik sem kicsi, a „közepes” Fury 554,7 centi hosszú, a Gran Fury 569,9 centi a fejétől a farkáig. Őszintén szólva elképzelni sem tudom, hogy mi csuda indokol egy hétméteres járőrkocsit. (Csak afféle mérőmókusként, egy Ikarus 260-as – ami azért azt hiszem mindenki fejében megvan, hogy mekkora –, 11 méter hosszú.) Ugyanakkor egyáltalán nem légből kapott a Gran Fury első generációja, mint rendőrautó – mint a mellékelt ábra mutatja.








Ugyanakkor a kisebb tesója sokkal gyakoribb volt rendőr uniformisba bújtatva. Aki látott a hetvenes évekből zsarufilmet vagy sorozatot, az bizonyosan látott Dodge Monacot, amit egyébként az egyik legjobb, valaha készült rendőrautónak tartanak az amerikai zsaruk. Érdekes ez amúgy, mert a Chrysler táplálékláncban a Dodge feljebb állt, mint a Plymouth. Ha már szóba hoztam, a – remélem hogy nem felejtettem ki semmit – teljes sor úgy festett, hogy Valiant, Plymouth, Dodge, DeSoto, Chrysler és Imperial. (Ebből a sorból a hetvenes évekre a Valiant és a DeSoto márkaneveket már visszavonultatták.)

A Gran Fury készült két- és négyajtós kupé, szedán, hardtop (ez a B-oszlop nélküli változatokat jelöli, négyajtós ilyen csak 75-ben volt), illetve kombi (station wagon) verziókban. A meghajtásáról csak és kizárólag V8-asok gondoskodtak és váltóból is mindössze egyetlen változat jön szóba: 3-sebességes automata.





Sajnos egyáltalán nem teljes ez az 1977-es rendőrségi specifikációs brossúra – a képek az eBay-ről származnak – de az utolsó oldal remekül lefesti, hogy mekkora csatacirkáló a Gran Fury a többi, szintén rendőrségi célokra ajánlott Plymouth-hoz viszonyítva is.

Az iskolai szünetek császára
Egészen biztos vagyok benne, hogy említettem már korábban, hogy kölyökkoromban minden tiltás ellenére vittünk magunkkal kisautókat az iskolába és a szüneteket az akkoriban futó, amerikai zsarusorozatok üldözéses jeleneteinek újrajátszásával ütöttük el, veszett „nénózás” keretében. Az örök kedvenc Mercury Park Lane-ek késői változatai akkoriban – a nyolcvanas évek legelejéről beszélünk – kezdtek kikopni a Matchbox kínálatából. A Gran Fury ezeket váltotta. Nyilván az volt a legmenőbb, aki először villantott ilyet az iskolában.

A Plymouth Gran Fury 1979-ben debütál mint MB-10 – ezt a számozást meg is tartja a Matchbox pályafutása során. 1979-1983 közt fehér alapon fekete fényezést kap, két lényeges motívumbéli eltéréssel. Közös tulajdonságuk, hogy a Matchbox történetének legcsapnivalóbb minőségű fényezését kapják. Elég erősebben ránézni, hogy a fekete nyomtalanul eltűnjön róluk! Hogy ez mitől van nagyon jó kérdés! Ezek a Lesney végnapjai – a cég 1982-ben jelent csődöt, mint az közismert – talán ez is nyom a latban. Gyerekkoromban én is több ilyet koptattam el teljesen, abszolút nem kíméletlen játék során. A Kéznek van egy meseszép állapotú ilyenje, amit az egyik Mercury Park Lane postban már megvillantottam, de az attól van, hogy befektetési Matchbox, dobozon kívül jó ha perceket töltött élete során.

1984-ben követi az a verzió, amit ebben a postban láthattok. Ennek már a szokásos minőségű a festése. Érdekes, hogy bár ezzel a kerékkel csak 84-ben készül, mégis ezt sokkal gyakrabban látom felbukkanni, mint az 1985-86-os, ugyanilyen festésű, de a legendás 8-dot kerekeket viselő testvéreit. Az 1-75 sorban ez a hattyúdala.

1987-ben egy hármas pakkban tér vissza, fehér-piros, Seriff festéssel. 1998-ban a Star Car Collection-ben szerepel, amiről 15 évvel ezelőtt (!) írtunk is – a dobozán elírt névvel.

Legutolsó szereplése a Matchboxnál a G-10-es Pan Am szett – szintén e postban látható. Ennek a keltezése a különböző adatbázisokban nagyon eltér. Jellemzően 1990-re datalják, de az én példányom dobozán 1986 olvasható, ezért ezt tartom mérvadónak. Ez a festés szakasztott az 1984-es változaté, egyetlen eltéréssel: Az ajtón nem stilizált pajzs látható, hanem az SFPD emblémája. Ebben a szettben csak ez a verzió szerepelt, de az SFPD emblémával 86-ban 1-75 sorban is felbukkan, ami szintén a G-10, 86-os keletkezésének tényszerűségét erősíti. Kutattam a témát, ezért egész nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy San Francisco rendőrsége nem használta sem a Plymouth Gran Fury első generációját, sem pedig ilyen fehér alapon kék festést – hagyományosan fekete-fehér sémát használnak.

Verziók
Hagyományosan ignorálni szoktam egy Matchbox gyártási helyét ha azt leszámítva a megjelenésükben amúgy nincs különbség.

Ennél a kisautónál nagyon is van és bevallom férfiasan, nem biztos, hogy magamtól észlelem, miközben nagyon szembetűnő!

A korai, 1979-1982 közti, fekete-fehér (panda?) festésű verziók még Angliában készülnek. Ezeknek az oldalán az ajtók körvonalai és kilincsek bemélyedései jól kivehetőek. 1983-ban a gyártás Makaóra kerül. A festés marad az 1982-es, de a fentebb említett részletek eltűnnek az öntvényről! Pontosabban megvannak, csak annyira halványan, hogy jellemzően felfalja őket a festés. (Tehát nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy A Kéz, fentebb linkelt kisautója 1982-ben gyártódott.) A későbbi verziókból ami Thaiföldön készült, azokon ott a kilincs és az ajtók körvonala, az ezek nélküli verziók csak a makaói gyártásra jellemzőek. Az Adam-12 már csak Kínában készül és vannak kilincsei, illetve ajtó-körvonalai.

Oké, a szürke nem is annyira új króm, volt az már régen is. #regensemmindenvoltjobb

Azzal együtt én megbocsátó vagyok, gyerekkorom egyik meghatározó Matchbox kisautója.

1984-es MB-10, Makón született. Annyira halvány az ajtók körvonala illetve a kilincsek, hogy nagyon kell meresztgetni a szemünket, hogy meglássuk ezeket a részleteket. Mintha nem is lennének.

Ez a festés - a korábbiakkal ellentétben - már tartós.

Mennyire jó is, amikor egy kisautó farán is sok részlet látszik!

A kék árnyalataiban lehet köztük eltérés, de az csak a festékkeverő emberen múlott, hivatalosan nincs.

Ez vagy egy 1986-os MB-10, vagy ő is egy G-10-es pakkból van.

A fontos eltérés az SFPD embléma - a G-10-be csak ilyennel került. Hangsúlyos ajtó körvonalak és kilincsek - Thaiföldön született.

Ez a példány pedig már a G-10-es szettemből van és természetesen szintén makaói illetőségű.

A G-10-es Pan Am szett.

Az adatbázisok össze-vissza datálják ezt a szettet, de a doboz felirata szerint 1986-ból való - ehhez tartom magam. Apró, de igen fontos részlet: Az ott a londoni Hemleys árcédulája, ami a "világ legjobb játékainak" boltjaként aposztrofálja magát. Az ötfontos árcédula árulkodik arról, hogy bizony ezeket nem csak az adott légitársaság, meg a reptéri ajándékboltok árusították!

Nincsenek megjegyzések: