2023/06/30

Matchbox MB-20 Swiss Collection Volvo Container Truck – Merkur Kaffee

Kötelező gyakorlatok: A Volvo konténerszállító függőségem, mint közismert jelenség nem érdemel további karaktereket. A Swiss Collection előzmények azonban igen, úgyhogy arra elhelyeznék egy stratégiai linket.

A Merkur Kaffee AG-t az internet bugyraiban nem sikerült 100% bizonyossággal meglelnem, de talán-talán egy 1905-ben alapított, élelmiszer kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó cégről van szó, melynek a cégtörténetét itt lelitek.

A buborék ütve, kopva, nyomorgatva és ahol az évek során hozzádörzsölődött máshoz, beszürkülve is.

A legjobb fotó amit el tudtam róla követni - a fenti okokból.

Szerintem nincs másik barna konténer a Matchbox teljes történetében.

NRFB.

2023/06/28

Matchbox MB-52 BMW M1

A BMW első, és mind a mai napig egyetlen, középre helyezett robbanómotorral szerelt szupersportkocsiját a Matchbox feldolgozta a típus gyártásának befejezése után pár évvel. Mennyivel jobb lett volna, ha a dekorálást nem azokra bízza, akikre!

LamBMW
Az 1970-es évek végén a BMW uralta a túraautó bajnokságot a CSL-el. Aztán jött a Porsche, hogy kicsavarja a kezükből a trófeákat. BMW motorsport részlegénél úgy gondolták, hogy az egyetlen esélyük hogy visszakapaszkodjanak a dobogó felső fokára, ha egy középmotoros autót tudnak csatasorba állítani. Tehát valami olyasmit, amivel nem rendelkeznek és nincs is tapasztalatuk az építésében. Ha valaki most úgy érzi, hogy a déja vu kerülgeti, akkor nem érzi rosszul. A bajorok a Lamborghinit bízták meg a szupersportkocsijuk kifejlesztésével és gyártásával is, mert egész egyszerűen nem volt kapacitásuk a 400, utcai változat megépítésére – amit az akkori szabályok előírtak. A Lamborghini kapva-kapott a megbízáson és az iparág mestereivel dolgozott együtt. Az acélcsövekből épített térvázat Gianpaolo Dallara tervezte, az üvegszálas karosszériát pedig Giorgetto Giugiaro. A BMW szállította a 3,5 literes sorhatos motort. Ez az utcai verziókban 273 lóerő leadására volt képes 6500-as percenkénti fordulaton, míg a 330 newtonméteres csúcsnyomatékát 5000-esen. Az ötsebességes, manuális váltót a ZF szállította. Ez a konfiguráció 265 kilométer per órás csúcssebességre volt elég. Minden kritika kiemeli, hogy az M1 tekinthető az első felhasználóbarát szupersportkocsinak, mind kezelhetőségi, mint megbízhatósági szempontból.

BMW M1 Procar versenyautók egymás között. (Kép: prestigeandperformancecar.com)

Aztán beütött a krach. A Lamborghini nem volt olyan anyagi helyzetben, hogy legyártsa a BMW-nek ígért mennyiségeket. A bajorok pedig bepánikoltak. Mire 1978 áprilisában visszaszerezték a hét megépült prototípust a Lamborghinitől – állítólag gyakorlatilag betörtek az üzembe egy éjszaka és úgy vitték el az autókat. A gyártást újra kellett szervezni, ami úgy nézett ki, hogy az üvegszálas karosszériát a TIR (Trattamento Italiano Resina) gyártotta Reggio Emiliában (a városban, nem a tartományban) észak-Olaszországban. A tévázat a Marchesi építette meg Modénában, szintén Itália északi részén. Az autó testét és bele az enteriőrt az Italdesing szerelete össze Torinóban Olaszország északnyugati csücskében. A végszerelést a Karosserie Baur végezte Stuttgartban, ahol a Münchenben gyártott motorok is az autóba kerültek.
 


Utcai M1 jövik menik és belteret is villant.

Mire a BMW úrrá lett a káoszon amit a Lamborghini okozott a késlekedéssel, addigra megváltoztak a Group 5 szabályai és arra kényszerítették a céget, hogy a Group 4-ban induljanak, illetve saját versenyszériát indítsanak, a BMW M1 Procar bajnokságot.

Az M1-ből összesen 453 darab készült sorozatgyártásban 1978 és 1981 között, amiből 399 utcai autó, míg a maradék versenygép. Ezzel az egyik legritkább BMW modell.

Kihagyott ziccer
A Matchbox 1983 és 1990 közt, MB-52-ként hozza az 1-75 sorozatban az M1-et. Egyértelműen a versenyautó változatot mintázzák meg, amiről a hátsó szárny, első- és oldalsó spoilerek és a szélesítés árulkodik. Szerintem remek munkát végeztek, az öntvény igazán jól sikerült, de a festésekkel nem vagyok kibékülve. Oké, értem én, hogy a versenyfestés az a műfaj, ahol minden játszhat, de valahogy... Azt hiszem az „összecsapott” az a jelző, amit mindegyik változatára jellemzőnek érzek. Még az 1990-es, Premiere Collection-ban szereplő, Good Year gumikerekeken gördülő, sárga, „utcai” festésű verziót (értsd: nem versenyfestés) is sikerült lenullázni a számomra teljesen érthetetlen, „kályhaezüst” szélvédőkkel. Nem véletlenül választottam a fenti illusztrációt az M1 versenyautókról. Lett volna ott potenciál bőven, ha nem is feltétlenül az 1-75 sorban, de valamelyik speciális kiadásban.

Amit ebben a bejegyzésben láthattok az utolsó, 1988 és 1990 között regnáló változata. Egyúttal az utolsó, az MC-20, 20-as Matchbox csomag tartalmát bemutató posztunk, aminek az első részét még 2010-ben publikáltuk. Ezért a címkefelhőben is megtaláljátok tehát a MC-20-at.

Remek autó, csodásan illeszkedik a kortárs, szögletes, ék alakú sportautók közé, mint mondjuk a Lotus Esprit Mk. 1. (1976-1978, Giorgetto Giugiaro), DeLorean DMC-12 (1981-1982, Giorgetto Giugiaro), Lamborghini Countach 25th Anniversary Edition (1988, Horacio Pagani), Lamborghini Jalpa (1981–1988, Giulio Alfieri és Marc Deschamps), de sokkal több lett volna benne, mint amit a Matchbox kihozott belőle.

Remek öntvény, minden tekintetben részletgazdag.

Manapság egy ilyen frontend festékből van.

Értem én, hogy versenyfestés...

...de annyival több lett volna ebben a modellben ami a dekort illeti!

Egyértelműen a versenyautó változatot mintázták meg, nem az utcai M1-et.

A piros a piroson nem látszik jól, de az a lámpatest bizony külön műanyagalkatrész, csak a lámpák kedvéért pirosban és még csak nem is egy darab a beltérrel! #regenmindenjobbvolt

Micsoda potenciál volt ebben! Csodás speciális kiadások jöttek volna ki belőle! Az a BASF festés...

Ez az utolsó az MC-20 tartalmát tárgyaló postok közül. Röpke 13 év kellett hozzá, hogy mindet letudjuk! MC-20 tag kattintható a címkefelhőben!

2023/06/26

Matchbox Burnin' Key Cars – Datsun 280ZX és Lamborghini Countach

Nagyon-nagyon óvatosan igyekszem adagolni ezt a sorozatot, mert... Szóval borzasztó, na! Jelen bejegyzés, ennek a postnak a közvetlen folytatása – a „mi is ez tulajdonképpen és mit keres itt” kérdések ott meg lettek válaszolva. Az üzenet változatlan: Elképesztő, hogy az Universal Toys mire aggatta rá a Matchbox logót a hatalomátvétel után!

Természetesen ezúttal sincsenek hivatalosan nevesítve, hogy ezek milyen autók, csak látjuk rajtuk. Sem a Nissan Z-autók, sem a Lambo nem szerepeltek még nálunk olyan postban, ami a típusok alapos ismertetésével foglalkozna – ami azt illeti, az előbbiek utódjai igen. Ezek a kis gyöszök meg nem érnek annyit, hogy ilyet kapjanak – majd egyszer később.

A nóziját elnézve, részt vehetett pár roncsderbin.

A "Turbo ZX" eléggé ráutaló, hogy mi is lehet ez.

Hát... Az a dekor jobb lenne, ha nem lenne.

Kloáka van, a hozzá illeszkedő kilövő kulcs és kulcstartó már rég nincs meg.

Volt idő, amikor ezt úgy kellett olvasni, hogy "Matchbox". De szerencsére már elmúlt!

Vonalkód?

A "Countach" felirat azért itt merész. Nem létezik, hogy ez licencelve volt!

Kiköpött Roberto, a mentálisan instabil robot a Futurámából! Nyilván semmi közük nem lehet egymáshoz és ez volt sokkal előbb, de engem rá emlékeztet ebből a szögből.

Magyar trafikárú is volt sokkal különb, pedig...

Matchbox logóval, Matchbox áron. Bizonyára jót tett a márka megítélésének.

2023/06/25

Matchbox MB-71 Mercedes-Benz Actros 1857

A Convoy sorozat virágkorában előszeretettel jelentette meg a Matchbox az 1-75 sorban a vontatókat szólóban. Az egyik legritkább Convoy vontató sem kerülte el ezt a sorsot és így egyúttal az egyik legritkább 1-75 sorozatú járgány is lett.

Az 1-75 szériában megjelentetni a Convoy vontatókat szerintem jó ötlet volt, hiszen remek variálhatóságot biztosított a szerelvényeknek. A T142-es Scaniákból is nagyon szépek jelentek meg a normál szériában. (Aki Matchbox ügyekben „mainline”-t a szájára vesz, annak küldöm az autóipar legundorítóbb mitikus lényét, a Csekken Dzsinnt!)

A Mercedes-Benz Actros 1857 összesen öt változatban jelent meg a Convoy sorozatban, amiben benne van két spéci kiadás is. Amúgy ezekkel egész jól állunk, a nagyon szép CY-09, a nagyon csöves CY-121, egy nagyon moddolt tartályos – hű, ez lehet megérdemelne egy külön postot –, a két létezőből az egyik spéci Coca-Colás sorozatú CY-09 megvan.

Az 1-75 szériában, 1999-ben volt MB-64 egy csinos, citromsárga belőle. Convoy kerekekkel, mint a fentebb linkelt Michelin motívumos. 5-ös csomagban lakott egy zöld alapszínű, egészen jópofa, csíkos motívummal, de ugyanolyan ronda kerekekkel, mint amit jelen post tárgyán is láthattok.

Az MB-71 2005-ben szerepelt az 1-75 szériában. Jellegzetessége, hogy a „Burried Treasure” (Elásott Kincs) sorozatban szerepelt a normálon belül. A kis papír kincsesláda mögött egy matrica lapult – az én bontott példányomé is megvan valahol, ha a kezembe kerül ígérem megfrissítem vele a postot. De hogy az igazából mire szolgált – mármint azon túl, hogy fel lehetett ragasztani –, volt-e hozzá valamiféle „Lutra Album”, vagy esetleg nyerni lehetett-e vele valamit, azt meg nem tudnám mondani.

A króm hűtőrács, a "menjgyorsancsíkok" nem állnak neki rosszul. A rendszámot nem tudom megfejteni, de lehet nincs is rajta mit?

A külső króm ára a vele egy alkatrészt képző beltér, ami így úgy néz ki, mintha meghalt volna benne egy T-1000-es Terminátor.

A Matchbox történetének egyik legrondább kerekeit kapta meg.

A kerekeken olvasható "Matchbox" márkajelzés amúgy jó ötlet, de a "felni"... Jaj!

Első generációs Convoy félpótokat tud vontatni. Mint látható nem csak a fülke készült fémből.

NRFB. A "kincsesládában" egy matrica van.

2023/06/23

Matchbox MB-22 '80 Mercedes-Benz W123 Wagon 2022

Szuper rövid – már ami az írott részt illeti – post lesz ez a mai, de ez törvényszerű, ha rákapunk valamiből a változathalmozásra.

„Az előző részekben történt”: Típusismertető, 2019-es premiermodell, az összes eddig- és a jövőben bemutatásra kerülő S123-as a Bubba Gump ráklistában.

Ami ebben a bejegyzésben láthattok, a 2022-es változat.

"A szürke az új króm". A frászkarikát!

Az összhatás, különösen a csokoládébarna beltérrel,...

...amibe én belelátom a bőrt, egészen mesés!

A fekete azért is jó szín, mert nem látszik, hogy oszlopot szállít.

A rendszám megfejtése nem okoz komolyabb fejtörést.

NRFB.

2023/06/21

Matchbox Moving Parts 1980 Mercedes-Benz 450 SEL

2022-ben a Moving Parts sorozatban a Matchbox újra feldolgozta az első, hivatalosan is S-osztálynak hívott Mercedes-Benz csúcsverzióját. Nyilván, hogy le kellett ütnöm azt a pattogó lasztit és nem csak bemutatnom a „remake-et”, hanem össze is hasonlítom a 43 (atyaég!) évvel korábbi előddel.

#regenmindenjobbvolt
Sokszor elsütöm ezt, néha szarkasztikusan – sőt a #regensemvoltmindenjobb is előfordul ugyanebből az okból – néha már-már komolyan gondolva. De most... Most indokolt! A képeknél majd részletezem, hogy mi az ami tetszik és mi az ami nem, de egy komoly hiányossága van, ami szerintem agyonvágja az egészet: sikerült feltűnően más árnyalatúra fényezni az ajtajait, mint a testét!

Ez egy kifejezetten drága, speciális kiadás, aminek pont a nyitható ajtajai az attrakciója. Pont ezt a részletet így elszúrni kicsit sem bocsánatos. Engem nagyon kiábrándított. Nem tudom, hogy mi a tervük az öntvénnyel, de azt hiszem én ennél a változatnál megállok – kivéve ha valami igazán ötleteset nem tudnak felmutatni.

Ezeken a luxusautókon még dominált a króm. Hibának érzem, hogy egy kifejezetten drága, speciális kiadáson is a "szürke az új króm". A részletesség - még ha az javarészt "festékből jön" - azonban tetszik.

A kerekek még csak-csak, elmennek. Nem ez a kedvenc árnyalatom a kékből, de persze ízlések és pofonok. Már itt is látszik, hogy mennyire elüt az ajtó színe a bódéétól!

Itt viszont egyenesen üvölt, hogy más árnyalatú az ajtó. Mintha egy roncstelepről bontott darabbal javították volna az autót! Méltatlan a patinás márkához, ehhez az árcédulához mérten meg egyenesen sértés. Ha kinagyítjátok, fogjátok látni, hogy a vadonatúj - a fotózás előtt bontottam ki - kisautó ajtajáról le van pattanva a festék.

A legfontosabb featúra, a nyitható ajtó.

Sok, festett részlet. A lökhárító anyagában van elszíneződve valahogy. Biztos van rá valami szakkifejezés, amit nem ismerek, de egy ilyen drága, speciális kiadáson irtó gagyi!

A beltérre nem találtam meg a megfelelően dehonesztáló jelzőt.

A kalaptartó viszont meglepően részletes, az eredetin a fedél alatt - ha jól emlékszem - az elsősegély készlet rejtőzik. Napfényteteje is van.

NRFB. Nem szeretem a Moving Partsok kártyáját. Nem láttam még olyat, ami ne lett volna gyűrött és dobozba téve helypocsékoló.

"Mellettem az utódom". Jobb sarokban az MB-56, 1979-ből és egy postról korábbról. Előről megszavazom döntetlennek, bár az MB-56 hétköznapi 1-75 sorból való és a festetlen fém sem króm.

(homogén)Szín, beltér, kerekek, fém alváz, az MB-56 viszi a pálmát!

A Moving Parts hátulja talán jobban tetszik, de azt az elszíneződést a lökhárító műanyagjában nem tudom megbocsátani!

2023/06/19

Matchbox MB-56 Mercedes-Benz 450 SEL

Sikerült alaposan megkavarni az első, hivatalosan is S-osztálynak hívott Mercedes-Benz csúcslimuzin, Matchbox értelmezése bemutatásának sorrendjét, de a gyűjtés már csak ilyen: A legritkább az, hogyha a megjelenés időrendjében sikerül beszerezni egy szériát.

Hogy volt?
Gyorsan tudjuk le a sorrendet és a típusismertetőt is linkekkel! Jelen bejegyzés tárgya, a „civil” változat 1979-ben debütál. Mesésen szép kék árnyalatban, krémszínű beltérrel. 1981-82-ben a taxi verzió követi, hogy az pedig 1983-84-re a német rendőrségi verziónak adja át a helyét – nálunk ez az első a típusról szóló post, itt találtok típusismertetőt is. Ez a három verzió szerepelt az 1-75 szériában, mindegyik Angliában készült és mindnek MB-56 a sorszáma. Nincsenek belőlük érdemi változatok, leszámítva talán olyan színárnyalatbéli eltéréseket, amik abból jönnek, hogy a festékkeverő ember milyen munkát végzett és csak akkor derülnek ki, hogy különbözőek ha egymás mellé helyezzük őket.

Ezen kívül tengernyi bolgár változat készült, de mint azt már régebben is tisztáztuk, ezeket én vajmi kevésre becsülöm, rettentő túlértékeltek és túlárazottak. Hogy teljes legyen a kánon: Nálunk még szerepelt egy remek átalakítás, ami porsche kolléga kézügyességét dicséri és a valóságban is létező, magyar rendőrségi festést mintázza. Az inspirációt ez adta, de nyilván porsche munkája köröket ver erre. Végül és utolsó sorban: birtoklok egy újrafestett és matricákkal felújított változatot is a rendőruniformist viselő verzióból.

Azért a típusismertetés fokoznám egy 1972-es, angol nyelvű, kihajtogatható brosúrával, ami az oudemercedesbrochures.nl oldalról származik:




Civil
Nem tudom, hogy ti hogy vagytok vele, de nekem tetszik az, ahogy ugyanarról a Matchbox több bőrt is lenyúzott. A civil és rendőrségi változat eléggé „adta magát”, a taxi ha nem is elképzelhetetlen, de nagyon valószínűtlen. Ugyanakkor mindegyik változat igényesen kivitelezett és hiteles.

Ezzel ennek az öntvénynek az összes 1-75 sorban megjelent verzióját letudtuk, úgyhogy be is vezetem a Bubba-Gump ráklistába

Ám a történetnek itt még nincs vége!

Egyetlen szín változatban létezik, ebben.

Amúgy is szeretem a kéket, de ez hozzá egy mesésen szép árnyalat!

A krémszínű beltér is milyen jól megy hozzá!

1979, amikor a nyitható ajtók nem mentek ritkaságszámba. #regenmindenjobbvolt

A kormány nem hogy nem pizza, de utánozza az eredeti formáját. #regenmindenjobbvolt

Jó, hát a vonóhorog az lehet hogy kicsit komikus egy luxustepsin.

És még a középkonzol nem csak hogy van, de utánozza az eredetit! #regenmindenjobbvolt

Dobozom is van hozzá. Annyira szeretem ezeket a dobozgrafikákat!

Megkockáztatom, hogy lehetne pénzt keresni ezek poszter kiadásával.

A featúrák szemléltetése: nyitható ajtók, vonóhorog!