2024/08/05

Hot Wheels Police Cruiser

Ez a post bizonyosan nem így és nem ekkor lát napvilágot, ha nincs nekünk Facebook csoportunk és nem kezdünk el beszélgetni a Welly elnagyolt, de azért hiánypótló és szerethető értelmezése kapcsán az Opel Omegának látszó tárgyakról.

Holden Commodore
Az ausztrál márka 1978 és 2020 közt, Commodore – azaz sorhajókapitány – néven értékesített szedánjainak és kombijainak összes generációja a General Motors egy olyan platformjára építkezett, mint az Opelé is. Azt generációja válogatja, hogy mennyire hasonlítottak az aktuális platformtárs Opel modellre. Az első generációs Commodore (VB) nagyon Rekord-Senator hibrid. A minket érdeklő, második generáció már sokkal kevésbé „csak” egy lecserélt emblémájú Omega.

Mint a mellékelt ábra mutatja, rendelkezünk az 1988 és 1991 közt értékesített VN generáció, 89-es brossúrájával. Így nem csak mindenféle műszaki ismertetőt lustálkodhatok el, de az nagyon látszik, hogy inkább csak nyomokban tartalmaz Opel Omegát. Kívülről az oldalsó sziluett nagyon árulkodó, a frontend viszont már nagyon más. Nem is vagyok benne biztos, hogy nekem „élőben” leesik a rokonság. A beltér, egészen pontosan a műszerfal, középkonzol viszont teljesen más mint az Omegában. Sokkal szögletesebb és ami azt illeti nekem sokkal jobban is tetszik. Ami viszont nem jön át a katalógusból, hogy a GM V-body padlólemezét kiszélesítették és meg is hosszabbították, hogy rivális Ford Falconéval hasonló dimenziókat adjon ki az autó.















Csak érdekességkép egy újabb példa a „badge engineering-re”: Egy nem igazán sikeres együttműködés keretében, Toyota Lexcen néven is forgalmazták a Commodore szedánt, háromféle felszereltségi szintben, de csak a 3,8 literes V6-os motorral és automata váltóval.

Badge engineering ++: Ugyanaz pepitában, 1989-es Toyota Lexcen.

Civil volt

Egy darabig vaciláltam afelett, hogy a Hot Wheelsnél pontosan melyik verziót mintázták meg a második generációból. Az elsőt (VN), vagy a két ráncfelvarrásból (VP és VR) valamelyiket? Nos, a Hot Wheels megjelenési dátumok tisztázzák a kérdést, ez biztosan a VN!

Az öntvény 1991-ben debütál a mainlineban, de civil változatban. Fehér kasztni, klasszikus black wall kerekek jellemzik. Remek lenne, de agyon van vágva egy rém ronda sárga villámmal az oldalán, igazán kár érte.

Az öntvény nem a hétköznapi Commodore-t mintázza, hanem a Holden Special Vehicles – a cég nagy teljesítményű járművek üzletága – kifejlesztette HSV SV VN ClubSport verzió utcai kivitelét. A történet a szokásos, a versenyváltozatok indításához szükséges bizonyos mennyiségű utcai verziót is legyártani. Ez az. A 410 példányban legyártott változatban 5 literes V8-as dolgozott, amely 242 lóerőt és 400 newtonméter nyomatékot szabadított a hátsó kerekekre. A 0-100 km/h-ás gyorsuláshoz 7,9 másodperc kellett neki, a negyed mérföld leküzdéséhez 15,8 mp, a csúcssebessége 220 km volt óránként.

Csak összehasonlításul az Opel Omega európai csúcsmodellje az Opel Lotus Omega az Opel eredetileg háromliteres, sorhatos blokkját, 3,6 literre felfúrva, két Garrett T25-ös turbófeltöltővel hozott ki 377 lóerőt, 568 newtonméter nyomatékot. A 0-100-as sprinthez 5,2 másodperc kellett neki, a végsebessége pedig 283 km/h felett volt.

Visszatérve a kisautóhoz: mindössze egyetlen évben szerepelt civilben a mainline-ban, 1991-ben, ami a Holden Commodore VN utolsó modelléve is egyben. Az öntvény viszonylag elnagyolt. Hiányzik a hátsó szárny a csomagtartófedélről és az orra olyan lett, hogy a hűtőrács teljesen véletlenül sokkal jobban hasonlít a következő, VP szériára mintsem arra, ami a valóságban.

1996-ban aztán ismét előveszik az öntvényt, típussemleges nevet kap és járőrautót faragnak belőle fényhíddal a tetején – nagyon helyes, a Matchbox Memories elkötelezett támogatója a fényhíd-iparnak! 1996 és 2003 közt minden évben szerepel a mainline-ban, változatos festésekkel amik közt vannak nagyon jók és iszonyúak is. 96-ban egyszerre rendőrautó és tűzoltó parancsnoki jármű festésekkel is megjelenik. 96-ban LAPD – igen Los Angeles –, 2003-ban pedig kétféle NYPD – igen New York – motívumokkal is megjelenik, amik nagyon klasszak, de természetesen ezen az autón teljesen rosszak! 2004 az öntvény hattyúdala, amikor is egy ötös pakkban szerepel – életetekben ilyen csicsát nem láttatok!

Az a változat, amit ebben a postban láthattok, 2000-ben szerepel a mainline-ban és egy ötös csomagban is. A kerekei szerintem szörnyen nem illenek rá, de ettől eltekintve elégedett vagyok a dekorral és az öntvénnyel is.

Eléggé elnagyolt és teljesen véletlenül a hűtőrács sokkal jobban hasonlít az egyel későbbi Holden Commodore generációéra.

Típussemleges neve van, de ez a Holden Commodore VN, gyárilag felpöccintett változata.

Ezek a kerekek... Csak ezek ne lennének rajta!

K9, azaz kutyás egység. Az elnevezés háttérsztorija szerintem zseniális.

Remek, hogy hátra is kapott festést, de miért oda és miért így?

A két oldal festése nem szimmetrikus.

2024/08/04

Majorette Volvo FMX Garbage Truck

Már nagyon-nagyon régen alapvetéssé tettük azt a megállapítást, hogy a kukásautó menő, minden magára valamit adó kisautógyártónak kötelező jellegű gyakorlat. A Majorette parádésan megugrotta, de van vele kapcsolatban egy érdekesség.

A Majorette Volvo FMX családja engem beszippantott – előzmények a linken. Jelen post tulajdonképpen elintézhető lenne azzal, hogy „van már szemeteskocsi változata is, éjjá-éjjá-ó, lehet továbbhaladni”. És akkor jön az a bizonyos DE.

Az alváz megegyezik a korábbi háromtengelyes változatokéval, de változtattak a fülkén. Kapott borostyánsárga figyelmeztető jelzéseket a tetejére. A Matchbox Memories a fényhíd-ipar elkötelezett támogatója, mint az közismert, ezért ennek mi örvendezénk vala. Illetve ez egy új szín, fehér fülkével nem volt még Volvo FMX a Majorettenél. A szeméttömörítő hátulja nyitható, ami a mai „védjük meg herpeszes Ödönkéket saját maguktól” világban egészen nagy szó.

Ami viszont nagyon fura, hogy mikor e sorokat írom július elején, sem a Majorette weboldalán nem jelenik meg ez a verzió, sem a letölthető, 2023-ra datált katalógusban nem szerepel. Az utóbbira van magyarázat, nyilván 2024-es modell és az idei még nem jelent meg. De hogy a weboldalon ne legyen fent azért fura. Én is úgy jöttem rá, hogy van, hogy a családomnak összeállítottam egy születés- és névnapi kívánságlistát és elém vetette magát az egyik online webáruházban.

A fehér teljesen új szín a Volvo FMX fülkéjének a Majorette-nél. Sajnos eléggé lebuktatja, hogy oszlopot szállít.

Kapott borostyánsárga figyelmeztető jelzéseket a tetejére! A Matchbox Memories elkötelezett támogatója a fényhíd-iparnak, ezért üdvözöljük ezt a tényt!

"A tiszta az zöld". Aha. "Mennyire zöld?"

Az alváz megegyezik a korábbi, háromtengelyesekével.

A szeméttömörítő hátulja...

...nyitható, ami manapság nagy szó!

A felépítmény szimmetrikus,...

...de az alváz nem az.

NRFB.

2024/08/03

Hot Wheels Star Trek USS Enterprise NCC-1701

Muszáj comingoutolnom: Sci-Fi rajongó vagyok! Hozzá mindenevő, a tudományos-fantasztikus sorozatok és filmek univerzumaiból kedvelem a Star Wars-t, Star Trek-et, Space: 1999-t – nálunk Alfa Holdbázis –, Babylon 5-öt, Stargate-et és még sorolhatnám. Amikor belebotlottam a Pepcoban az eredeti Star Trek sorozat*, Enterprise űrhajójába természetesen kellett.

NEM Csillagszekerek!
A hazai film- és sorozatcím béna-, vagy félrefordítás Leiter Jakab díját sokáig az „Alien – Nyolcadik utas a halál” vitte, de a Star Trek-ből „Csillagszekerek” faragása visz mindent, mint anno az autós kártyában a Lola-T! Az 1960-as években készült ős-Star Trek sorozat fikciós univerzuma a Föld néhány száz évvel későbbi jövőjében helyezkedett el időben. A Bolygók Egyesült Föderációját melynek az emberiség is a tagja, számos faj alkotja. Ennek űrflottája a Csillagflotta, melynek célja új létformák, új civilizációk felkutatása. A „trek” kifejezés, mely – na, ez szép lesz – hosszú utazást jelent, nem kizárólag, de jellemzően szekéren. A sorozat az Enterprise űrhajó – ebben a metafórában a „csillagok között utazó szekér” – kalandjait mesélte el. Ebből „űrszekereket” faragni kb. olyan, mintha a "To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar" magyar címe "Melegek Cadillacben" lenne. Ha nagyon ki akartok akasztani egy Star Trek rajongót, akkor a „csillagszekerezéssel” nem lőhettek mellé!

Az ős-sorozat stílusteremtő és korszakalkotó volt. Minden túlzás nélkül állítható, hogy minden későbbi sci-fi tévésorozat alapjait ez rakta le, legyen szó más nemzetek produktumairól is akár, mint az Orion Űrhajó kalandjai, a mi örökbecsű szériánkról, a Pirx kalandjairól, vagy nagyjából tényleg bármiről, amiben űrhajók szelik a csillagközi teret.

Ha szabad, itt megállnék azzal, hogy megpróbáljam elmagyarázni a Star Trek-et azoknak akik esetleg nem ismerik, mert van, aki ezt remekül megtette. A Star Trekker, a sorozat és az egész sci-fi univerzumról szóló részét ajánlom figyelmetekbe ez ügyben!

Hogyan öljünk meg egy legendát?
Amit a Hot Wheels 2013-ban megmintázott és piacra dobott, majd 2014-ben, 2015-ben, 2016-ban, 2019-ben, 2022-ben, majd legvégül e post tárgyával 2024-ben is, nem az eredeti sorozat Enterprise űrhajója.

A Star Trek-ről hasonlóan próbál lenyúzni további bőröket a Paramount, mint ahogy a Star Wars-ról a Disney. *Ez a Constitution osztályú csillaghajó, az eredeti sorozatot... hát, ha nem is felülíró, de mellette párhuzamosan létező, új Star Trek idővonal USS Enterprise NCC-1701-e. A JJ Abrams rendezte és/vagy producerkedte 2009-es, 2013-as, 2016-os filmeket én szívből utálom, mert ezek nagyon látványos, de gyenge történetű űr piff-puffá alacsonyítják a Star Treket. A Star Wars rajongók nagyjából sejthetik, hogy mire gondolok, szerintem bőven vannak köztük, akik számára csak az első három film létezik. Én a Star Trek első négy sorozatával vagyok így – nem az évadokkal, hanem az egymástól elkülönülő szériákkal. (Az eredeti, az örök kedvenc Next Generation, Deep Space 9, Voyager.)

Hogy akkor miért vettem meg ezt az apróságot? Nos, mert csak annyit változtattak az eredeti Enterprise megjelenéséhez képest, hogy még ne fájjon. Kicsit olyan ez, mintha egy autó kapna egy ráncfelvarrást és nem az eredeti verzió tetszene, hanem a frissített.

Érdekes, hogy a Mattel nem először mintáz meg fikcionális űrjárműveket, elképesztő Star Wars és Star Trek „flottájuk” van, de nagyon más méretarányban és speciális kiadásokban. Az, hogy a mainline-ban jelenjen meg ilyesmi, az sem feltétlenül példátlan, de nagyon szokatlan! Ennek az öntvénynek a fentebb citált kiadásai közül amúgy ez az egyik leggazadagabban dekorált.


Azt gondolom a téma mindenképp indokolta a videót! A kis állvány gyári tartozék. Sajnos csak a gravitáció rögzíti rajta a hajót és nem túl biztosan.

NRFB

2024/08/02

Matchbox MB-23 Volkswagen Camper

Nagyon régi adósságom törlesztem a mai posttal, mert furcsa módon a ritkább verzióiból már többet is bemutattunk a Volkswagen T2 kempingbusznak, de ezeket, a gyakoriakat nem. Vanitiszesek, szevasztok!

Ez történt az előző részekben

A típusismertetőt egy másik, sokkal későbbi, de nem kevésbé kitűnő öntvényről szóló post mellett találjátok – abból nem is akármilyen kivitel mellett. Viszont felhasználom az alkalmat és prezentálom az 1968-as azaz az amerikai premier modellév katalógusát. (Mit tudjuk ez naptári évben az 1967-est jelenti.)











Ami ennek a konkrét öntvényről szóló postokat illeti, itt érdemes elkezdeni a visszatekintést. A Camper egyike volt a tíz, hazánkban legálisan gyártott Matchboxnak, a története e részéről itt olvashattok bővebben.

Made in England
Amit ebben a bejegyzésben láthattok, az MB-23 első két inkarnációja. A kéket 1970 és 1972 közt gyártották, a narancssárgát 1973 és 1974 közt. Érdekes, nem tudom az okát, de úgy tapasztalom, hogy a narancssárga gyakoribb. Mindkettő Angliában készült és vékony Superfast kerekekkel szerelték őket. A kékből különösen sok nem szándékos árnyalatverzió létezik, ami csak összehasonlítás – ha egymás mellé tesszük őket – útján derül ki. A hátsó kerekek felé elvben egy eléggé stilizált, apró vitorlást ábrázoló matricát ragasztottak. Ezt a gyárban sem feltétlenül látták át a melósok, hogy mi akar lenni – a széltől dagadó vitorlák és az apró hajótest valahogy úgy sikerült, hogy kell pár másodperc mire az ember felfogja, hogy mit is lát. Ezért aztán van az autó orrához viszonyítva előre- és hátra haladó vitorlással készült változat. De láttam már olyat is, amire fejjel lefelé tették fel a levonót, annyira nem fogta emberünk, hogy ez mi. És persze olyat is, amiről úgy ahogy volt lemaradt a hajó. A pozicionálás is az AS2-es szabvány (Ahogy Sikerül 2) szerint zajlott, hol közvetlenül a kerékjárati ívre, hol a szélrózsa bármelyik irányában elcsúszva.

A VW Camperekkel kapcsolatban lépten-nyomon előkerül a „Dormobile”, azaz „lakóautó” kifejezés. Végigpörgettem a katalógusaimat, mindegyikben egységesen „Camper” a neve. Az írásmódja is fura, hol írnak a szó végére „e” - mármint hogy "dormobil / dormobile" betűt, hol nem, de az angollal én a „bottle float”, meg a „police launch” óta úgy vagyok, hogy semmin sem csodálkozom. Rögtön szolgálok a magyarázattal!

Az öntvénynek többek közt van egy említésre méltó érdekessége. A tesztgyártásban a bal hátsó kerék felett – a tolóajtó mögött – volt az öntvényen az üzemanyag-betöltő nyílásnak egy kis ajtaja – pont mint az igazi járművön. Ezt a sorozatgyártáshoz használatos öntvényről valamiért törölték. Vagy a tesztüzemben gyártott karosszériákból került a kereskedelmi forgalomba szánt darabokba, vagy a gyártás megkezdése után módosították az öntőformát, de a kékből léteznek olyan darabok, amin ez a részlet megtalálható. Ha ilyen példányunk van, akkor örvendezzünk, mert igencsak ritka!

Lakóautó, mentőautó, pizzafutár
Az öntvénynek van utóélete. 1977-ben előveszik a TP-12 Twin Pack egyik verziójához, ahol egy Field Car-ral kerül egy csomagba. Az öntvényen változtatnak, a tetőablak „befalazódik”, széles Superfast kerekeket kap, khakizöldre fényezik, megváltozik a rendszáma (!), az oldalára és tetejére vörös kereszt kerül. A katonai mentő egészen sötét ablakokat kap, hogy a változatlan lakóautó beltér valamelyest leplezve legyen. Igen kívánatos darab, az egyik „Moby Dickem” nagyon szeretném elejteni!

Nos, ez a verzió az alvázán már nem „Volkswagen Camper”, hanem „Dormobile” feliratot visel. Viszont az elnevezések valahogy összemosódtak, ami annak is köszönhető, hogy besorozás és a katonai mentő feladatkör után, az öntvény „visszatér a civil életbe”.

1980-ban és 1981-ben a Lesney egy római számokkal jelölt sorozatot dob piacra, leginkább az Egyesült Államokban. A „Dormobile” ebben is szerepel, fehér alapszínnel és olyan „Pizza Házhozszállítás” tamponnyomással, amit aztán a magyar kiadású Campereken is használnak és jól ismerünk. Nem mondom, hogy ilyet nem szeretnék!

Az én példányaim igencsak viharvertek, játszottak velük. A kékről meg nem mondom, hogy hogyan került már hozzám, de a narancs gyerekkori példányom és iskolai csere-bere újtán került hozzám. Mindkettőről hiányzik a vitorlás matrica. Jellemzően ez a legtöbb használt példányról hiányzik, mint ahogy a billenthető tetőnek legalább az egyik határolója ki van törve. Valamiért minden gyerkőc el akarta ezt távolítani onnan. A lakóautó beltér szép részletes, a karosszéria nem kevésbé.

Szívemnek kedves darabok, a Dormobile verziókra nagyon vágyom, bár a beszerzésükre az esély csekély, „soha ne mondd, hogy soha” - mint az közismert.


Jobbkormányos! Mögötte az utódja.

Igen, mindkettőből kéne jobb állapotú, de ezeknek is örülök, hogy vannak!

Ha a hátsó kerék felett üzemanyag betöltő nyílást rejtő ajtócska lenne, akkor ez egy korai, ritka példány lenne. De nincs, ami engem kicsit sem zavar.

A hátsó kerekek felett vitorláshajó matricának kéne lennie - kivéve amikor nem került rá ilyen -, de ez jellemzően a legtöbb, "játszottak vele" darabról hiányzik még ha volt is rajta. Okkal! Ronda és annyira stilizált, hogy el kell rajta időznie a szemnek, hogy az agy felfogja mit is lát.

A Domobile-nak változtattak a rendszámán is.

A szélvédő ilyetén való megrepesztésében azért van meló!

Korai Superfast modell, vékony kerekekkel. Az egyik gyengém.

Az is kiad egy öntvény változatot, hogy a hátsó ajtónak van-e felső pereme...

...vagy nincs. Ezeknek a srácoknak van.

A nyitható tető mindegyik változaton narancssárga.

Ő gyerekkori példányom.

Iskolai csencselés útján, használtan került hozzám.

A narancssárgából is léteznek nem szándékos árnyalat színváltozatok, de...

...közel sem annyi, mint a kékből.

Ez a plezúr úgy lett, hogy az előző tulaj odaragasztott valamit, a gyerek énem meg leszedte. A repedés a tetőn az nem tudom hogy lett. Nem emlékszem rá, hogy gyerekként elrepesztettem volna.

A gyerek énem nem tudta, hogy az előző tulaj Technocol Rapiddal dolgozott. Ha tudja, akkor inkább nem birizgálja.

A lakóautó beltér nagyon szép, részletes. A fogpiszkáló nem gyári tartozék.