2024/05/31

Matchbox Turbo Specials Porsche 959

Régen volt már szó Superkings méretű Matchboxról, így gondoltam teszek ellene. Kicsit megcifrázva a dolgot ez nem is Superkings, hanem mind inkább a Specials széria tagja. Most így jobban belegondolva annyira spéci az a sorozat, hogy kevesebb, mint a Superkings, hiszen itt nincsen semmi extra mozgó alkatrész a kerekeken kívül, míg amott azért akad egy-egy nyíló ajtó, kormányzott kerék, akszesszoár. 

No, ez a szürke Porsche 959-es még csak nem is egy sima, hanem egy Turbo Special, vagyis a hátrhaúzós fajtából való kivitel. Az első blog bejegyzésem pont egy ebbe a sorozatba tartozó Matchbox-ról szólt, ennek a 959-es Porschénak viszont legutóbb az Alarm Cars verziója került terítékre, de az alapkivitelből is volt már egy piros és egy szürke - ez még kölcsön volt, azóta persze már nálam is parkol egy ilyen - is korábban. Látható tehát, hogy a nagyobb méretű 959-es mindegyik szériában képviselteti magát, ez a példány konkrétan 1987-től volt jelen a kínálatban.

Sajnálom, hogy nincs belőle sima, utcai festésű, mindig versenyautós dekorációt kapott

Egyedül a kerekek mattsága buktatja le, hogy azok gumik és nem műanyagok. Innen lehet egyből felismeri, hogy Turbo Specials.

2024/05/29

Matchbox MB-26 Peterbilt Cement Mixer

Akárhogy is fáj, Pete itt a sztár! Április eleje óta nem volt Peterbilt teherautó e lapokon, enyhítendő az elvonási tüneteket, most május végén újabbat tudok mutatni! 1999-ben volt MB-26 ez a betonkeverő az USA és a ROW sorban – tehát a németben nem szerepelt. A tudományos matchboxológia fakó rózsaszínnek hívja ezt a színt, de szerintem inkább fakó piros. Már eleve! Ki festene rózsaszínre egy teherautót?!

Ami jó benne, az a „koszos” festés. Ami rettentő, az a krómozás hiánya. Ez az öntvény csillogó-villogónak lett tervezve, az ős-Pete-eken a gyártó egyenesen nem engedte használni a nevet és a logót, mert nem volt króm a hűtőrácsuk! Szóval #regensevoltmindenjobb! Érdekessége ennek a festésnek, hogy egy évvel később, az amerikai piacos MB-93 kiadásban újra felhasználták - mínusz a legmenőbb részletét, a koszt!

A szürke nem króm! #regensevoltmindenjobb

Így furán hatnak a krómozott Convoy-kerekek...

...főleg a "koszos" festés mellett. Mondjuk az nagyon vagány, főleg egy olyan teherautón, ami pont azért mert betonkeverő, sokat jár építési területre.

A tudományos matchboxológia szerint ez a szín fakó rózsaszín, de szerintem inkább kifakult piros. Láttam nagyon hasonlóra fakult, eredetileg piros, spanyol import Mercedes-Benz költöztető teherautót.

Ritka jó kép a betonkeverő tartály belsejéről!

2024/05/27

Matchbox Graffic Traffic Dodge Challenger Hot Rod

Az, hogy mostanában két Graffic Traffic beszerzésem is volt – porsche kollégának köszönhetően – az leginkább óriási mázlifaktor és egyáltalán nem reprezentálja, hogy mennyire ritka a gyűjtői szempontból értelmezhető állapotban megmaradt példány ebből a sorozatból. A Ford Transitot már láthattátok – ott van mindenféle link a sorozat történetére is, úgyhogy egyúttal ezeket is ellustálkodhatom most – a másikat meg mutatom ebben a postban.

Ez a „másik” a Dodge Challenger, Hot Rod verziójának kifehérített verziója. A nagy, Dodge Challenger összefoglaló postunk erre található, típusismertetővel és Matchbox családfával. A teljesség kedvéért egy update post az utcai verzióról meg itt olvasható.

Ez a példány nagyon-nagyon messze van a tökéletestől, de én ezidáig csak képen láttam, úgyhogy nem bírtam neki ellenállni. Természetesen már Kínában készült, 1991-ben.

Ebből a szögből elkezdtem belelátni a Vanishing Point Challengert. Magyarázat a fentebb linkelt postban.

A szélvédőn a sérülés bizonyos szögekből alig látszik.

Érdekes a kék beltér és a vele egy alkatrész szipoltyú. Fehérrel milyen lehet?

Itt-ott azért látszanak rajta a filctollas kezelés nyomai, pedig porsche kezelésbe vette, mielőtt elküldte volna nekem.

Amikor a részletek még fémből voltak, nem festékből. #regenmindenjobbvolt

Igen, határozottan megnézném fehér beltérrel!

2024/05/26

Matchbox RW020 Working Rigs MBX Road Grader

A Matchbox MB-48 Ground Grinder kapcsán és a hasonló feladatokat ellátó Majorette Levelling Scraper-nél is említettem, hogy van Working Rigs méretű földgyaluja is a Matchboxnak. Szerencsére azóta sikerült szert tennem egy szintén sárga példányra. Sajnos pont olyan, mint amilyennek már a képek alapján is sejtettem: szinte a kicsi felnagyítása, mínusz első tolólap, plusz forgatható fő tolólap.

Igazából tetszik, jó kis játékszer, de a kanyarban sincs a Majorette megoldáshoz képest! Tényleg csak a mozgatható fő tolólap az egyetlen erénye, de valljuk be őszintén, ahogyan az itt meg van oldva, úgy az simán az 1-100-as sorban is megvalósítható lenne. Régen mondjuk ez alap lett volna, hogy már "normál" méretben is mozgatható alkatrésze van egy Matchboxnak. Ma meg már Moving Parts sorozat lenne, én is tudom. De akkor is, ennél azért kicsit többet várna már a szerintem az ember egy Working Rigs sorozatban!

Lespórolták róla az első tolólapot

Innen egész pofásan fest

Minimalista beltér és állítható tolólap jellemzi a kicsihez képest

Lefele van egy kis mozgásterünk, így már lehet szakszerűen használni a kertben van a homokozóban

A Majorettel nem volt szívem összehasonlítani, így csak a kis tesót tettem mellé

Van egy kis méretkülönbség, de sok a hasonlóság

2024/05/25

Tévéreklámok: Hot Wheels 1970

Majdnem 11 percnyi Hot Wheels reklám a mai műsorszám, 1970-ből és természetesen az Egyesült Államokból Ez a válogatás leginkább a hordtáskák és a Sizzlers körül forog.

2024/05/24

Majorette No. 214 Saviem SM Europe Container truck - Pepsi

Nagyon sokszor vagyok bajban bizonyos teherautók típustörténetének kinyomozásával. Gyakran vagyok bajban egy-egy kisautó gyártástörténetének kinyomozásával. Nem úgy most! A Matchbox Memories – hasonlóan a Mennyország Touristhoz – a legjobb szolgáltatást nyújtja!

Société Anonyme de Véhicules Industriels et d'Équipements Mécaniques
Az 1955-ben alapított francia teherautó és buszgyártó viszonylag ismeretlen a mi földrajzi koordinátáinkon. Talán onnan kéne, hogy ismerős legyen a fenti Ipari Járművek és Mechanikai Berendezések KFT” jelentésű cégnévből képzett „Saviem” márkanév, hogy a cseh Avia 1967-ben megállapodást köt az SG (Super Gallion / Góélette - Szuper Gálya / Kétárbocos hajó) sorozatú teherautóik gyártására és forgalmazására Kelet-Európában. De arról meg földi halandó honnan tudta volna, hogy nem a csehek fejéből pattant ki, hanem francia koponyákból? A cég nem él sokáig, 1978-ban összeolvad a legnagyobb konkurens Berliet-vel, hogy együtt megalkossák a Renault Véhicules Industriels-t. (Az RVI nevét helyesen lefordítók közt élethosszig tartó Matchbox Memories előfizetéseket és a világ bármely pontján, tetszőleges jármű lemosásának jogát sorsoljuk ki!) A később Renault Trucks névre keresztelt céget 2001 óta a Volvo Group birtokolja.

SM Europe
1967-ben a Saviem a piacra dobja az Europe kabinnal szerelt járműveit, amit kerek tíz éven át gyártanak. Nem véletlen, ha ismerős a fizimiskája, mert ez a német MAN-el folytatott szoros együttműködés gyermeke. A franciák gyártották a fülkéket, a németek a motorokat. Az MAN F8 teherautók meg eléggé gyakoriak voltak akkoriban a mi útjainkon is.

A legkisebb az erőforrások sorában az SM10, 7,26 literes, 170 lóerős sorhatos, ami a Saviem hatsebességes kézi váltóján keresztül hajtotta a hátsó kerekeket. Érdekes, hogy az általam fellelt, az SM Europe-al foglalkozó források csak erről nem nyilatkoznak elavultként, a nagyobb teljesítményű és hengerűrtartalmú motorokról mind megjegyzik, hogy akkor már elavultnak számítanak.

A sorban következő SM240 és SM280 jelű, rendre 32- és 36 tonna maximális össztömegű változatokat a 10,69 lieteres, 202 lóerős sorhatossal szerelték. Mindkettőhöz a ZF készítette a 12 sebességes manuális váltót.

A tápláléklánc csúcsán az SM340 jelű – SM - Saviem MAN – modell állt. Egy 14,96 literes, V8-as MAN dízelmotor hajtotta. A Saviem finomhangolása után ez 304 lóerős teljesítményt adott le 2200-as fordulaton. Az 1030 newtonméter maximális nyomaték már 1600-as percenkénti fordulatszámon elérhető volt. A maximum 38 tonna össztömegű teherautót a Saviem saját fejlesztésű, tízsebességes manuális váltójával szerelték.

A tápláléklánc csúcsa, a Saviem SM340 Europe. Létezett egy "sima" SM sorozat is, de azt olyan fülkével szerelték, mint a fentebb tárgyalt SG-t. (Kép: Facebook, Truck Brochure Kingdom)

1976-1984

A Majorette csak két évvel rövidebb ideig kínálja az SM Europe-ot, mint a Saviem az eredetit, azaz nyolc évig. 1976 és 1978 közt egy piros alapszínű verzió regnál. Erre fehér konténer kerül, egy mesekönyv illusztrációjára emlékeztető rajzzal. A két oldala nem egyforma, a konténer egyik oldalán egy kikötőben egy daru emeli a „Majorette” feliratú sárga konténert a piros SM Europe-ra. A másikon egy másik rajz van, ugyanez a jelenet, de másik szögből és a konténeren „Container” a felirat. Nagyon aranyos, de közel sem tűnik olyan való életből mintázottnak, mint az én verzióm. Legalább ötféle változata ismert, amit az ad ki, hogy a beltér szürke vagy fekete – a szürkéből van a több – illetve hogy milyen „felnijű” kerekek kerülnek alá. Az is előfordul, hogy a három tengelyen úgy van kétféle kerék, hogy az első és valamelyik hátsó azonos, a harmadik nem, amit én rém bénának tartok, de az is előfordulhat, hogy ez afféle gyári hiba. Egyértelműen az a legszebb, ahol a három tengelyen egyforma kerék van. A hátsó két tengely eltérő mintájú kerekei elmennek.

1979-től, 1984-ig készül a fehér, Pepsi konténeres verzió, amit ebben a bejegyzésben láthattok. A fehér konténer a Pepsi matricával – mint ahogy a fekete beltér – minden változatában azonos. Nem tudom én valahogy furának látom a Pepsi logót, mind a felirat, mind a piros-kék nem tudom micsoda valahogy... Talán a „vaskosabb” a jó kifejezés erre? Szóval vaskosabb kéne hogy legyen. A konténert a hátsó végén két kampó tartja biztosan a helyén, míg az első részén egy műanyag nyelv csúszik be a fülkébe. Tapasztalatból mondom, hogy le lehet feszegetni a helyéről, de ezt nem viseli el sokszor, a kampók hamar letörnek. Ezt fixre tervezték – na, azt magyarázd el egy gyereknek, hogy hagyja békén különben letörik, úgy, hogy a grafika az oldán is azt sugallja, hogy le lehet venni –, cserébe a hátsó ajtók nyithatóak. Az ajtókat körömszaggató erővel kell megfeszíteni ahhoz, hogy kinyíljanak, ezért az ajtófülek is hamar letörhetőek. A hasonló időszakban, 1977 és 1981 közt készülő, Matchbox Mercedes Container truck megoldása lényegesen strapabíróbb és nem bonyolultabb szerkezet. Persze azt semmi nem tartja a helyén, csak a gravitáció. Itt már jobban figyeltek a változatokra, kétféle kerékkel készül és vagy mind a három tengelyen azonos van, vagy az első tér el a hátsó kettőtől.

Létezik egy kék, a konténerén szitanyomott, fehér Aldi feliratot viselő verzió is, de ezt én afféle Code 2-nek gondolom, katalógusban soha nem bukkant fel.

A kis Saviem SM Europe-ot én - a hibái ellenére is - remek játékszernek tartom, de alapvetően elfogult vagyok vele, mert gyerekként volt ilyenem. Pontosabban mind a mai napig megvan, de valami borzalmasan elbántam vele! Nagyon röstellem, de az összes a konténer sérüléseivel kapcsolatos tapasztalatot empirikus úton szereztem be. Máig őrzöm szegényke maradványait, de soha nem fogom megmutatni, én nem vagyok büszke a művemre.

A méretaránya 1:100-hoz, ami sokkal inkább Convoy közelivé teszi, mint a fentebb már citált Matchbox Mercedes Container truckot.

A fülke ismerős kell legyen. Ha a márkanév nem, akkor az abszolút bocsánatos.

Ez már felnőttkori, gyűjtői beszerzés. A gyerekkori példányommal alaposan elbántam.

Szerintem a kétféle szóba jöhető közül ez a szebbik kerék, de lehet hogy csak azért, gondolom ezt, mert gyerekként pont ilyenem volt. A Pepsi logó olyan kis csenevésznek tűnik. Mind a betűtípus, mind a kék-piros nem tudom micsoda a felirat körül.

A konténert nem tervezték levehetőre, a hátsó, alsó rögzítőfülek hamar letörnek, ha mégis lefeszegetik.

A konténer ajtajai nyithatóak, de körömszaggató erővel kell őket megfeszíteni. Ezt nem viseli jól a két ajtórögzítő kampó, mint látszik itt már az egyik le is tört.

A két oldala nem szimmetrikus, egyik oldalon üzemanyagtartály, a másikon a légfék tartálya - ahogy kell.

2024/05/22

High Speed BMW 330Ci (E46)

Legnagyobb meglepetésemre E46-os, 3-as sorozatú BMW-vel meglehetősen jól állunk. Két verziója maradt ki eddig, a kabrió és a touring – azaz "béemvéül" a kombi. A kabriót most bepótoljuk!

Csak a történelmi pontosság, no meg a típusismertető ellazsálásának okán, vegyük át, hogy milyen E46-osokkal foglalkoztunk eddig e lapokon:

Szedán, civil változat:

Szedán, rendőrségi változat:

Kupé:

Nagysebesség

A gyártó számomra abszolút ismeretlen volt és nem lennék meglepve, ha nem lennék ezzel egyedül. Viszonylag rövid nyomozás után a következőket sikerült róluk kiderítenem. High Speed Metal and Plastic Products Manufacturing Co Ltd. 1979-ben kezdte meg a működését Hong Kongban. Később Makaóba költöztek, majd 2006-ban ismét vissza Hong Kongba. Abszolút olyan gyártónak tűnnek, akik nem a saját márkájukkal próbálnak betörni a piacra, hanem „csak” beszállítók, a háttérben gyártanak a megrendelőiknek. A jellemző méretarányuk inkább az 1:43, de mint a mellékelt ábra is mutatja 1:64-ben is tevékenykednek. A kínálat sem csak gépjárművekre korlátozódik, gyártottak ők „hátrahúzós” vonatot is. Az is érdekes, hogy ki mindenkinek dolgoznak, vagy dolgoztak a múltban: a Grellt nem kell bemutatnunk, a többek között a Majorette és Shuco márkák tulajdonosát a (most már) Simba-Dickie Group-ot sem. Nekik a Schuco márkanevük alatt jelent meg a HS által gyártott termék. Az Egyesült Államokban működnek a Dollar Tree, Dollar General és Family Dollar üzletláncok. Az ő sajátmárkás termékeik közül is sokat gyárt a HS. Az 1980-as években az egy időben a Magyarországon is működő Wendy's gyorsétterem láncnak is készítettek a gyerekmenüjükhöz ajándékokat. Szóval nagyon úgy fest, hogy valószínűleg birtoklunk mi High Speed termékeket a gyűjteményünkben, csak éppen fogalmunk sincs róla, hogy ők az eredeti gyártó.

Nem először írunk róluk e lapokon, porsche kolléga birtokol tőlük egy Cayenne Turbót.

Részletes
Nem vagyok benne egészen biztos, de mintha egy börzés turkálós dobozból került volna hozzám ez a járgány, nyilván fillérekért. Ami miatt megtetszett, azok a részletek! A kabrió kisautók jó részének élvezeti értékét lerontja, hogy még a pedigrés gyártók is – most rád nézek szúrós szemmel Mattel fiam! – hajlamosak elnagyolt beltereket készíteni nekik. Pont azoknak a kisautóknak, amiknek a beltere nagyon szem előtt van. Nézzétek csak meg ezt! Abszolút a játékszer kategória, de a beltér olyan szinten részletes, amit mondjuk a Hot Wheels prémiumkiadásaiban sem illetnénk negatív kritikával!

Pont az olyan kisautók miatt mint ez is, múlt el a kezdeti „Matchbox csőlátásom”. Jó ideje azt vallom, hogy ha egy autó érdekel, akkor azt érdemes nézni, hogy amit a kezedben tartasz, milyen színvonalon jeleníti meg az eredetit, nem pedig a gyártó logóját. Nos, mint a mellékelt ábra mutatja, még egy-egy patinás márka mögött is állhat ismeretlen, távol-keleti beszállító.

A részletek nagyon szép, részletes kiemelést kaptak festékből. Érdekes, hogy mennyire más iskolát képvisel a fényszórók grafikája, mint a Mattelnél.

A német mintájú rendszámtábla vége könnyen kikódolható, "High Speed 1983". Csak az értelmét nem látom, az E46 sorozatot 1997 és 2006 közt gyártották. Az "Fü" amúgy létező kód, a bajorországi Fürth városáé.

Azt hiszem alaposan fel lenne adva a lecke, ha meg kéne tippelnem, hogy ki gyártotta ezt a kis BMW-t! Semmiképp nem egy távol-keleti gyártóra tenném a voksom.

Amit csak prémium modelleken szoktunk látni: A felnik egy valódi BMW keréktárcsát mintáznak! Nem hasonló. Olyan!

Na, Mattel fiam, mosd kezd el szégellni magad! Látod azt a belteret?

A hátuljára sem fogyott el a festék, sőt!

"És akkor most mind együtt: Reptér! BELTÉR!"

Hozzá még szép színe is van!

Oldalsó index és a kilincsen a zár kiemelve egy pöttyel, megvan? Olcsó, kínai játékautó! Nem túlárazott limitednumber szpesöledisön báj mattel! Igen, beszóltam!

Borostyánsárga az indexen.

2024/05/20

Mások Gyűjteményei: Peti gyerekkori kisautói

Kollégám azon elhatározásból, hogy a gyerekkori kisautóit kitegye a falra, elkezdte őket összerendezni. Ebből az apropóból egy cipődoboznyi kisautót be is hozott otthonról mutatóba és megemlítette, hogy van még ezeken felül is nem kevés. Rápillantva a pakk tartalmára egyből megakadt a szemem pár érdekes / különleges / ritka darabon. Így kölcsön is kértem egy kisebb kontingenst belőle fotózáshoz. Később aztán jöttek még képek tőle otthonról, hogy miket talált meg, illetve előkerültek a házi gyártású vitrinek is. Azokból kettőt gyorsan be is lakott, a többit meg még először ragasztgatnia kell, hogy újra kikerülhessenek a falra.

A kapott képeket elnézve akad közte egy-két kisautó, amit majd biztosan kölcsön fogok kérni alaposabb bemutatóhoz, de egyelőre maradjunk annál a pakknál, amit elhoztam első körben! Összességében elmondhatom, hogy irigylésre méltó a gyűjtemény, mind a mennyiségük, mind az állapotukat tekintve. 

Korban nagyjából az én gyerekkoromat fedi le, így különösön sárgulok az irigységtől, nekem koránt sem volt ekkora felhozatalom. Nem fogom egy füst alatt megmutatni nektek mindet, mert vannak köztük olyanok, amik megérdemelnek egy külön bejegyzést is, így tekintsétek ezt amolyan kedvcsinálónak.

Elkezdtek szivárogni a telefonomra az otthonról küldött képek

Én mondtam, hogy jó a felhozatal állapota

Ömlesztett doboz igazán vegyes tartalommal

A zöld Siku Porsche 928 tekintélyt parancsolóan fekszik a kupac tetején

Indul a rendezkedés

A házi készítésű vitrinek nem maradtak sokáig üresen

Eddig tartottak Peti képei, alább az általam készített fotókat láthatjátok. Amiről már írtunk korábban, arra elhelyeztem egy linket a kép alá:

Matchbox MB-11 Lamborghini Countach

Matchbox MB-62 Chevrolet Corvette C3 - itt átlátszó ablakkal

Matchbox MB-37 Nissan 300 ZX - korai felújításaim egyike

Matchbox MB-02 Rover Sterling - ez az ezüst a kifutó modell

Matchbox MB-39 Ford Bronco II - eddig csak a belterét mutattuk

Matchbox MB-15 Chevrolet Corvette Grand Sport (C2)

Corgi BMW M3

Hot Wheels VW Golf - nekem csicsásabb volt belőle

Corgi Mercedes-Benz 500SL

ERTL Pontiac Firebird - a gazdája egyik kedvence volt, azért néz ki így

Noname Porsche 911 Turbo, talán Tomica koppintás lehet