2021/12/31

Matchbox 40th Anniversary Superfast: MB-11 2007 Ford Shelby GT-500

Kéthavonta talán belefér, hogy elsüssek egy-egy nem túl jó képekkel illusztrált postot. Elnézést kérek, tudom hogy meg lehetne oldani, de egyszerűen nincs lelkem ezeket felbontani és úgy fotózni.

Az eddig bemutatott negyvenedik évfordulós Superfastokat erre találjátok, mindent ami Ford Mustang meg erre.

Egy Shelby Mustang alanyi jogon király, tehát az indokolja, hogy spéci kiadásban szerepeljék.

Ami ezt a konkrét verziót illeti, nálam már azt a szintet is megüti - festékes kiemelések a kritikus helyeken, a jól ismert kobrás logó - hogy indokolt legyen a jelenléte a negyvenedik évfordulós pakkban.

Nem ebből a képből fog kiderülni, de a beltere is szép. A kormány félúton van a pizza és rendesen kivitelezett közt - a küllők és a perem közt nincs lyuk, de a kapcsolók, a dudagomb és minden ami egy kormánykereket jellemez ott van a helyén. A "13US3L5" rendszám kikódolása "Muscle" azaz "Izom(autó)". Én megadom neki, hogy itt a helye ebben a speciális kiadásban!

2021/12/29

Matchbox MB-72 Dodge Commando - Kiddie Kar Kollectibles

A Dodge Commando addikcióm sem új keletű, ha jól emlékszem ez volt az utolsó kontingens ami itt szerepelt. Ennek a posztnak a tárgya egyértelműen Code 2, hogy kié és honnan, az pontosan látható a képeken.

Egészen minimalista weboldala működik a cégnek, de nincs rajta semmi és a linkek egy része is döglött.


Google Maps meg is mutatja. Úgy fest 2019-ben amikor a Streetview autó arra járt, még léteztek. Az UPS-es teherautó pont eltakarja a jó szöget, de a kirakatban pont a jó logók sorkoznak.

2021/12/27

Norev Citroën C3 – SAMU

Egyetlen egy dolog vezet a kisautógyűjtésben: Az adott jármű tetszik-e vagy sem. Most mégis egy olyan járgány kerül terítékre, ami alapvetően nem tetszik. Ellenben van rajta egy részlet ami miatt imádom és azonnal kellett, amikor megláttam az egyik online pénztemetőm akciós kínálatában.

A Franciák őrülten jók abban, hogy megosztó autókat tervezzenek. A skála széles az őrületes beletrafálástól – lásd Citroën DS, Citroën SM, Renault 5, Renault 5 Turbo – az érdekteleneken át, a borzalmasakig. Nekem az érdektelen a pont a C3, a borzalmasra meg szándékosan nem írok példát, mert igazából az van, hogy jövőre a Matchbox kínálatában lesz egy borzalmas francia autó, amit tervezek megvenni, csak azért hogy gyűlölet-postot írhassak róla.

Semmi különös
A C3 jelenlegi, harmadik generációja pont az az autó, ami nem vált ki belőlem semmit. Az első végtelenül cuki volt – pedig utálom ezt a szót, de nem tudok rá jobb jelzőt. A másodikat olyan jellegtelennek érzem, hogy a tökéletes rejtőzködőautó, egyszerűen észre sem veszem. A ráncfelvarrásával szerintem ártottak neki, azt már kifejezetten csúnyácskának gondolom, a harmadik meg mint már mondtam, olyan semmilyen. Szerintem a célközönség azok voltak, akiknek az autó pusztán közlekedési eszköz, elvisz A-ból B-be, minden más másodlagos. Megértem, manapság divat lett nem szeretni az autókat úgy általában, a gépjármű a „szükséges rossz”, és pont az így gondolkodónak készülnek az ilyen „egy méret jó mindenkinek” verdák. Biztonsági játék ez van.

A Totalcar nagyjából egy éve prezentált egy cikket a 2020-as ráncfelvarrott járgányról, tessenek kedves lenni fogyasztani igény szerint. Nem bonyolódnék bele a típusismertetőbe, mert több olyan műszaki megoldást is felvonultat a C3 amit én félek – leginkább a háromhengeres motort – és nem szeretnék olyasmiről nyilatkozni, aminek a tartósságában nem bízom. Persze aki három évre vesz magának autót, annak kb. mindegy.

Tehát mint az a fentiekből is látható, nem vagyok érte oda. Jogos tehát a kérdés, hogy mi a bánatnak is vettem meg én önszántamból olyasmit ami nem tetszik?

Bon voyage monsieur Samu!”
Mindig azt gondoltam, hogy teljesen érdektelen, hogy én ki vagyok, mert az a fontos hogy milyen tartalmat állítok elő – a büdös életben nem leszek YouTube influenszer, az már biztos. Ezért most nagy szó, hogy le kell lepleznem, hogy a Samu az nekem a vezetéknevem. Jó pár éve volt, hogy először utaztam Franciaországba, Cannes-ba, párizsi átszállással az akkori munkám kapcsán. Ferihegyen nem tudtak beszállókártyákat adni nekem a teljes útra, ezért a transferpultnál kellett hozzájutnom az út Párizs – Nizza részének kártyájához. (Cannes-nak csak kisgépes reptere van.) Már akkor feltűnt, hogy gyanúsan széles a kisasszony mosolya miután visszaadta a jegyem és elrebegte az alcímben szereplő mondatot. A beszállítókapunál is megismétlődött a jelenet. Oké, tudom én, hogy „arcom Delon, testem Stallone”, de nem tudtam mire vélni. Aztán rájöttem.

Franciaországban – és mint később URL-ekből rájöttem Chilében és Brazíliában is – a mentőautókon olvasható a nevem mint rövidítés, aminek a „Service d'Aide Médicale Urgente” a feloldása, ami kb. annyit tesz hogy „Sürgősségi Egészségügyi Ellátási Szolgálat”. Szóval a légikisasszonyok azon derültek, mintha valakit OMSZ-nek hívnának.

Citroën C3 a SAMU de Paris flottájában. (Kép: autotitre.com fórum)

Ezek után nem kell talán magyaráznom, hogy a vezetéknevemet viselő, megkülönböztető jelzést hordozó kisautó birtoklása nekem miért kötelező gyakorlat. A C3 már csak azért is kellett, mert nem nagyon sanszos, hogy más, 1:64 méretarányú járgányba botlok a fenti paraméterek mentén.

A Norev nem végzett rossz munkát, a Párizsi SAMU-nak cirka teljesen ugyanilyen festésű C3-asa van. A megkülönböztető jelzés eltúlzott méretű, de gyorsan igyekszem hozzátenni, hogy a kisautókon általában valamiért a túl nagy ilyenek mutatnak jól és egyáltalán örvendetes, hogy „támogatják a fényhíd ipart” és nincs róla elspórolva mint sok kortársnál. (Rád nézek, Mattel fiam!) A minőség valami olyasmi, mint amit a kortárs Majorette-eknél megszoktunk, de azért a dobozból frissen kibontott, virgo intacta kisautón van elkent festék plezúr.

A megkülönböztető jelzés túl nagy, de valamiért a kisautókon az mutat jól, ha túl nagyra vannak véve. A minőség tisztességes, de a frissen kibontott kisautón van megfolyt festék plezúr.

Nem erről a fotóról fog kiderülni, de a beltér szép részletes.

Ritka madár mifelénk a Norev, ezért mutatom a nem csillogó oldalát is.

Ilyen amikor még NRFB.

 

2021/12/26

Matchbox Collectibles DYM36672 - Bud Light Mack CH600

Én megmondtam a Matchbox Convoy Családfa postban, hogy totális káosz uralkodik! Ez is sörös sorozat, de nem Convoy Collectibles, hanem Matchbox Collectibles, azon belül is a Anheuser-Busch 18-Wheeler Collection, 1998-ból. Igen, Obelix az ilyesmire mondogatta mindig, hogy „Hülyék ezek a rómaiak!” A kötelező körök: A Mack CH600-al itt foglalkoztunk bővebben, a félpóttal pedig a fentebb linkelt postban.


Nahát, nem girbe-gurba az antennája!

"Turulos az á!"

Nem hiányzik a talapzata, hanem sosem volt neki. Hú, én ezt ilyen porosan fotóztam le? Egyáltalán hol és mikor lett poros?

Valamiért mindig "Buzz Lightyear" ugrik be, ha ránézek. Nem vagyok sörös, na. Pixaros annál inkább.

Kupak.

2021/12/24

Matchbox Porsche Turbo és Travel Trailer

Utánfutókat feldolgozó "sorozatom" következő állomása a 2013-as Outdoor névre keresztelt ötös csomagban megjelent Travel Trailer. Ez a lakókocsi nem először szerepel nálunk, hiszen korábban már rendelkeztem egy zöld verzióval. Attól időközben megváltam, mondhatni annak a pótlása okán került ez a kék a gyűjteményembe. Mivel azzal ellentétben ez már szegecseléssel van összeillesztve, így a beltér megtekintéséhez kattintsatok át oda. Ezeken kívül még az ablakok színe lett sötétebb, szinte teljesen elrejtve így a szemek elől a kidolgozott belteret.

Az elé fogott Porsche sem újdonság nálunk, ezt a színváltozatot azonban még nem mutattam. Őszintén szólva nem a legszebb dekoráció, ahogy az 1997-es Super Cars nevű ötös csomag többi tagja sem. Az alap szín és beltér színe is jól mutat, tetszik az összkép, de nekem ez a hatalmas fehér-narancs dekoráció nem nagyon jön be. Kevésbé teszi még vonzóbbá, hogy mivel a Turbo pályafutása vége felé van már ez időben, így erre is jellemző a nagyon vastag festés, ami megeszi a finom részleteket.

Mindkettő harsány dekorációval rendelkezik
A sötétített ablakok ezúttal nehezítik a belső tér megtekintését
Azért a rögzítő oszlop látszik, ami most szegecselt, nem csavarral rögzül
Lehetne akár Twin Pack is
Jópofa kis utánfutó továbbra is
A vastag festés megeszi a részleteket

2021/12/22

Welly Trabant 601S – Austin FX4 London Taxi Two Pack

Ritkán fordul elő, hogy 2-, 3-, 5-, 10-es csomagokban lévő kisautókat nem külön-külön tárgyalunk, hanem egy kalap alatt, de mivel a megmintázott típusokat már tárgyaltuk a múltban más gyártóktól, nem láttam jó okát annak, hogy most is így járjunk el.

Az óriástörpe

A Trabival kapcsolatban azt hiszem mérhetetlen marhaság lenne bármiféle típusismertető. Álljon itt egy link a korábbi Trabi postjainkra, melyeknek alanyait a Maisto és a Grell gyártotta. Már csak azért is, mert úgy összességében nem rossz ez a Welly értelmezés, azért bele tudok kötni.

Ami tetszik, az a Welly egyenkerék, ami kicsit emlékeztet a Trabicsek fém dísztárcsás kerekeire (ködben, messziről). Ahol lehetett, használtak festékeket is a részletek kiemelésére, ami szintén pozitív.

Ami viszont nagyon nem tetszik, az a tető. Értem, hogy a domború tetőt akarták szépen reprodukálni, de nem sikerült jól. Ez így olyan, mintha valamiféle magasítás lenne. Borzasztóan bántja a szemem. A Welly ennek a termékvonalának a méretarányát 1:64 és 1:60 közé teszi. Nos, ez bizonyosan az utóbbi, mert – akárcsak a csomagtesójához mérten is – brutálisan nagy. Igazán örvendetes, hogy a motorházfedélen ott a Trabant embléma, hátul meg a Trabant felirat, de az utóbbiba picit belekötnék. Nem tudom elolvasni, hogy pontosan mi áll ott, mert elmosódott a nyomat, de talán-talán „Trabant 601S de luxe”. Vegyük át, hogy mi teszi a Trabantot kívülről, ha „de luxe”! Már ha jól tudom a 601-esek közti őrületesen sokféle különbség mibenlétét.

Az első és legfontosabb, a kéttónusú fényezés. (Itt azért elmorzsolnék egy „muhahát”.) Ez abban nyilvánul meg, hogy a tetőnek más színűnek kéne lennie. Ennél a babakéknél fehérnek – azonban hableányos szökőkút nem járt hozzá. A vicces az, hogy a Welly weboldalán van ilyen verzió is. Nem is gondoltam volna, hogy ők ilyen Trabi-nagyhatalom, és az 1:60 mellett, 1:34 és 1:24 méretarányban is tolják – jó hát ezek nem kerülnek fel normál esetben a radarernyőmre. Szóval a felirat és az egyszínűség nem stimmel.

Ebben a méretarányban és a játékszer kategóriában van még két, nem elvárható apróság, ami nem jelenik meg, mégpedig a króm lökhárítókon – ami azonban dicséretesen megvan – a 2-2 gumibaba elől és hátul, illetve hátul a bal oldalon a lökhárítóra szerelt ködlámpa.

Minden külső elem, ami a "de luxe" Trabantot teszi egy képen! (Kép: automotor.hu)

Nyilván ezeket szólóban is lehet kapni, szóval majd igyekszem belebotlani „kétszínű” Welly Trabiba.

Hé, taxi!
A klasszikus londoni, Austin FX4 taxit birizgáltuk már Matchboxként kétféle öntvényként, de megszámolni is nehéz, hogy hányféle festésben és Corgiként is. A közös link rájuk lefedni a típusismertetőt is. Az a fura helyzet, hogy sem azokba, sem a Welly feldolgozásba nem tudok érdemben belekötni, mindegyik másként jó. Az egyenkerék itt is működik, hozza az eredeti hangulatát, ami meg a részleteket illeti, teljesen elégedett vagyok vele a játékszer kategóriában.

Érdekes, hogy mint a Transporter kamionok dobozán, ezen is ott a Dromader logó és ezen már eleve nyomatként, nem matrica. Ők valamiféle Welly-helyőrség lehetnek, vagy lehettek. Egy weboldalt találtam hozzájuk, ami nekem picit prüszköl, de azért működik – sokkal okosabbak nem leszünk tőle.

Babakék. Az orrán meg tolja a csill... izé... Sachsenring-emblémát!

Az elbénázott tető nagyon bántja a szemem!

Ahol kell, ott van kiemelés festékkel.

Ha az ott "601S de luxe" felirat - más nem nagyon lehet - akkor a tető színe rossz.

Nem rossz ez sem, az eddig tárgyalt londoni taxikhoz képest - kétféle Matchbox, egyféle Corgi, link fentebb -, de egy részletesebb hűtőrácsot azért igényelnék. Ha pedig a szabadjelző is ki lenne festve sárgára... De vegyük úgy, hogy éppen foglalt!

Vicces, hogy a Welly egyenkerék ezen is működik.

A króm dekorcsíkok nagyon jól mutatnak a feketén, remek hogy nem spórolták le őket!

Inci-fincit itt sivárka, esetleg egy rendszámtáblát még elviselt volna, de persze ez a kákán a csomó keresése.

NRFB two pack. Azt külön szeretem benne, hogy nyom nélkül nyitható-zárható, akár lefelé, akár felfelé, rendes dobozfülekkel, amik nincsenek beragasztva.

2021/12/20

Matchbox 75 Challenge: MB-21 GMC Wrecker

Számbavéve a Matchbox GMC Wrecker gyűjteményemet arra a megállapításra jutottam, hogy pár darabbal több olyan van amit még nem mutattam nektek, mint amennyire emlékeztem. Ezért akkor gyorsan csökkentem e mennyiséget és mivel már mindenki kívülről fújja, hogy hogyan is néz ki egy ilyen vontató, így ez most egy igen rövid post lesz. Ez a példány a 75 Challenge szériából való. Ezért ahogyan a sorozatban az összes jármű, ez is aranyszínű. Erről a 75 darabos kiadásról bővebben a 4x4 Chevy Van kapcsán írtam már. Arany festés, fekete plató és gém, a többi az ekkor sablon összetétel: króm alváz, borostyán üvegezés és Convoy kerék. Ez jellemzi csak, semmi extra festés, amit jelenleg bontatlanul tudok nektek megmutatni.

Matchbox 75 Challenge: MB-21 GMC Wrecker, NRFB
 

2021/12/19

Matchbox CCY02 Convoy Collectibles – Red Dog Ford Aeromax

Újabb vasárnap, újabb sörös szerelvény a soros. Egyvalamiben ez is kiemelkedik a Convoy Collectibles sorozatból, de ne vágjunk a dolgok elébe! A Ford Aeromax vontatóról itt írtam le azt a kevés valamit amit sikerült kitúrnom az internet bugyraiból, a Collectibles-nél használatos ultra félpótról pedig itt értekeztünk tudományos alapossággal.

Tehát ez még mindig a sörös sorozat, egészen pontosan 1997-ből a második a szériában. Nem vagyok különösebben sörös – semmilyen alkoholos nem vagyok, az egyetlen formája amiben fogyasztom a konyakmeggy – úgyhogy a tematika nem is tudna jobban hidegen hagyni, de ez a Vörös Kutyás motívum tetszik. Próbáltam keresni rá a neten, de csak nagyon bárgyú reklámokat leltem, a YouTube-on, nagyon vacak minőségben. A kommentszekció szerint maga a sör nem volt valami nagy durranás – ennyit a „Premium Beer” feliratról.

Viszont a logó és a motívum, ahogy használták ezen a szerelvényen nagyon pofás. Ez az egyetlen olyan Collectibles kamion ami az alapszínen kívül valamiféle dekorációt kapott a félpótkocsi tetejére. Nevezetesen kutyatappancs nyomokat.

Az egyik legjópofább dizájnelem: A spoilert megmászta a kutya!

Sőt! A félpótkocsin keresztül érkezhetett. Nincs másik szerelvény a Convoy Collectibles - de talán bármelyik Convoy - szériában, aminek festettek valamit az alapszínen kívül a vontatmány tetejére.

"Te vagy a saját kutyád." Aha. Szerintem jócskán fogyaszthattak is a termékből, mire ezt így kifundálták.

A kommentelők a YouTube-on a Red Dog reklámoknál azt írták, hogy nem volt az a kifejezetten ötcsillagos márka.

2021/12/17

Matchbox MB-35 Volvo Zoo Truck

A Volvo Container Truck halmozásom miatt nem győztem mentegetődzni a közelmúltban, úgyhogy itt az ideje, hogy előrukkoljak valami különlegesebbel az ügyben mielőtt végképp ásító unalomba fordul a történet.

Kezdetben, azaz 1982-ben debütáló Volvo F10-esen nem konténer lakott, hanem kábeldobok. Sokáig abban a tudatban éltem tévesen, hogy ebből ez a két alapvető verzió létezik, azaz a kábeles, meg a konténeres, hogy aztán szembesüljek azzal, hogy ez közel sincs így. Összesen négyféle – már ha ugye a háromtengelyes ponyvásat nem vesszük ide – rakománnyal létezik a kéttengelyes verzióból, de a maradék kettőről majd akkor szándékozom lerántani a leplet, amikor be is tudom mutatni őket.

1982 és 1985 között, MB-35-ként mint állatkerti teherautó is szerepelt az 1-75 szériában. Az első két évben a ketrec kék színű volt, 1984-ben pedig már ezüst. Ezzel ki is merül a változatok száma, az alapot mindig piros jármű szolgáltatta. Még az lehet eltérés, hogy a „rakomány” az oroszlánpár merrefelé néz a menetirányhoz képest, de ez attól függött, hogy annak, aki összerakta a gyártósoron éppen hogy esett a kezébe a két alkatrész.

Apropó rakomány! 1992-ben ugyanezt használták fel az MC-803 Circus Setben található Dodge Commandóhoz is.

 Az előző, amúgy brit tulajdonostól kapott kiképzést rendesen, még a ketrec rácsa is eltört.

A regnálásának négy éve alatt két verzió volt, az ezüst ketreccel - ami amúgy szerintem sokkal jobban néz ki, mint a kék - 1984-ben és 1985-ben készült. Az oroszlánok nézhetnek a másik irányba is. Az alkatrész szimmetrikus, attól függ, hogy hogyan passzintotta össze a munkás a szalagon.

Mivel tényleg csak a gravitáció tartja a helyén a rakományt - az előző tulaj némiképp kikoptatta az elemeket amiknek együtt kéne maradniuk - meg tudom mutatni, hogy mi tartja össze az egész cájgot. A Cable Truck készségének, és a konténereknek is vannak ilyen kinyúlásai, tehát közel sem ugyanolyanok, mint a Mercedes Container Truckon, Twin-Pack kamionokon, illetve a Convoy szerelvényeken használatosak. Merthogy ezek mind-mind eltérnek picit.

Két, nagyon rossz állapotú, megviselt és fülevesztett dobozom is van hozzá. Azért a lényeg megmutatható rajtuk. A grafikus bakizott, mindkét oroszlán a menetirány felé néz, nem csak a hím.

Itt viszont már helyensen a nőstény háttal ül a menetiránynak.

Hogy a gyermeki fantázia határtalan, mi sem bizonyítja jobban, hogy az előző tulajdonos áthúzta az állatkert feliratot és "szemetesládára" javította azt a maga girbe-gurba betűivel. Itt már jó irányba néznek a cicák.

Mit adhattak annak a szegény gyereknek?

2021/12/15

Matchbox MB-15 Ford LTD Police Highway Police Notfall Team

A rendőrségi Ford LTD-k ügyében egy ígéretet tehetek: Egy darabig most ez lesz az utolsó ilyen post, lévén elfogyott a rendelkezésemre álló készlet. Ez alkalomból álljon itt egy link az első postra, amiben behatóbban foglalkoztunk az eredetivel és halványan arra is utaltunk, hogy taxi változata is létezik. Arra is tehetek ígéretet, hogy a következő LTD post már bérkocsiról fog szólni, nem pedig kéklámpásról.

Ami a mostani post tárgyát illeti: A 1999-ben dobták piacra Németországban ezzel a festéssel, mint MB-15. A feliratok a dobozán adják ki a hosszú nevet, mert egyrészt ott a „Highway Police”, azaz autópálya rendőrség, illetve németül a „Notfall” azaz baleset. Ebből úgy lesz „team” azaz csapat, hogy abban az évben, a német sorban volt még pár modell ezzel a kis plecsnivel.

A dekorálását nem vitték túlzásba, egyszerű mint a faék. A „42”-re nem tudok más magyarázatot adni, minthogy „az élet, az univerzum meg minden”. (Aki érti érti, aki nem, annak irány a könyvtár!)

1999-es német kiadás.

"42"! "Az élet, az univerzum meg minden!"

A dekorálást nem vitték túlzásba, olyan kis egyszerű lett.

A hosszú névre ott a magyarázat a dobozon. (Kép forrása: eBay)

2021/12/06

BETEGSÉG MIATT ZÁRVA

Bizonytalan ideig kényszerűségből zárva tartunk. Igen, COVID. A családban mindenki túl van két oltáson, aki elég idős ahhoz, hogy oltható legyen. Annak a hétnek a szerdáján mentem volna felvenni a harmadikat, aminek a hétfőjén a családorvos utasítására itthon maradtunk, csütörtökön tudtuk meg, hogy ez bizony az. Nagyjából másfél hétnyi fórban voltunk előre megírt és időzített postokkal. Ezek ma fogytak el.

Ti ne próbáljátok ki otthon, nem jó!

Matchbox Stars of Germany - Mercedes-Benz ML430

A Mercedes-Benz első focimami rombolója nem először jár nálunk. Az 1999-es ötös pakkból származó verzió kapcsán a típusismertetőt is letudtuk, mint ahogy Rájen szomszéd postjának segítségével a Matchbox értelmezés is megkapta a maga építő, de alapos kritikáját – szóval tessenek kedvesek lenni átkattintani! Azért az 1997-es, amerikai brosúrával előrukkolnék itt.






Ez a mostani verzió 3 évvel idősebb, sokkal szebb színű és szintúgy egy spéci kiadásból, a „Stars of Germany”-ból való, ami „egynyári” kiadás volt a német piacon. A hibái is ugyanazok, mint a fentebb már linkelt másiknak.

Jó a szín és jók a kidolgozott apró részletek.

Ez a felni is jól áll neki, de a "Convoy kerékkel" is megnézném. A fellépő is klassz részlet. A "sibedát" nem bonyolították túl, na!
Vonóhorog, hátsó traktus, pipa.
A belső tér is részletes és a kormány sem csak egy pizza. Hogy nem jók az arányok az szerintem csak akkor derül ki, ha mellé tevődik egy olyan értelmezése, aminek jók. A fentebb linkelt postból el lehet jutni oda, ahol van olyan!