Jó ideig szenvedtem egyfajta csőlátásban és csak a Matchbox gyártmányokra koncentráltam. Idővel kinőttem ezt – sajnos nem elég hamar – mert rájöttem, hogyha nyitott szemmel járok, akkor igencsak érdekes járműveket találok más, gyakran kevésbé pedigrés gyártóknál. Ebben a postban egy második világháborús veterán olcsó, de nagyon is figyelemreméltó feldolgozását láthatjátok.
CCKW
Ha
láttatok második világháborús, esetleg koreai háborús amerikai
filmet, akkor biztos láttatok GMC CCKW teherautót. Maximum csak nem
tudtátok hogy az amit láttok az micsoda és hogy hívják.
Az Egyesült Államok fegyveres erői groteszkül imádják a rövidítéseket, mely tényt a zseniális „Jó reggelt Vietnám!” ikonikus jelenete tett hallhatatlanná. Természetesen a négy betű is rövidítés, de ezúttal a GMC teherjárművek akkori modell elnevezési gyakorlatából jön:
Az első „C” a modell tervezésének évét jelenti, 1941-et – hogy ez konkrétan hogy működik, azt ne tőlem kérdezzétek!
A második „C” a modell kivitelét jelenti, ami „conventional”, azaz „hagyományos”, ami a mi szlengünkben a „csőrös”, tehát NEM a motor felett helyezték el a fülkét (bulldogfülke).
„K” összkerékhajtás – ebben az esetben három tengelyen hat kerék.
„W” dupla tengely hátul.
Az is természetes, hogy a jenkik mindent imádnak becézni – a HMMWV / humvi / Hummer története eléggé ismert, a Jeep-é meg unásig. Ezt a járművet nevezték Jimmy-nek – a GMC kiejtett hangzása okán hasonlóképp a „dzsiphez” –, G-508-nak a hadsereg, utánpótlás katalógusában szereplő rendelési száma után, illetve mint „Deuce-and-a-half” (kb. „két és feles”) a két és fél tonna teherbírása okán.
A háromtengelyes, összkerékhajtású, a fentebb említett kapacitású teherautó nagyon jól sikerült. 1941 és 1945 közt gyártották és minden létező változatát figyelembe véve, összesen megközelítőleg 572 500 példányban gyártották. Ez cirka a negyedét tette ki az Egyesült Államok háborús teherautó gyártásának. Egészen az 1960-as évek közepéig maradt szolgálatban, amikor az utolsó példányait is kivonták az állományból. 22 különböző felépítmény változata létezett, zárt és nyitott (ponyvás) fülkével is készült, illetve 7235 példányban bulldogfülkével is. Mind közül a legérdekesebb egyértelműen a kétéltű D.U.K.W., amit a Matchbox megmintázott és egy 17 évvel ezelőtti postunkban foglalkoztunk is vele.
Valamennyi változatot a GMC 270-es, sorhatos, 270 köbhüvelykes (4,4 literes), nyomórudas benzines (!) motorja hajtotta. (Aki kitalálja, hogy az elnevezés honnan jöhetett, életfogytig tartó Matchbox Memories előfizetést nyer!) Ez kezdetben 91,5- később 104 lóerőt adott le 2750 percenkénti fordulaton. A váltó (természetesen) manuális ötsebességes, négy normál és egy overdrive fokozattal. A jármű végsebessége 72 kilométer volt óránként.
Amit a Welly megmintázott, az egyértelműen és jól megkülönböztethetően a többi verziótól a vízszállító tartálykocsi változat.
Olcsó, de jó
A
hatvanas években főleg, de a hetvenesekben a vezető gyártóknál
rengeteg katonai témájú járművet találunk. Az már gyártófüggő,
hogy mely méretarányokban volt erős a katonai vonal. A Matchboxnál
a Superfast éra beköszöntével hamar eltűntek a kínálatból a
khakizöld járművek, de a Battle Kings – ti ismertek olyat aki
ezeket gyűjti? – lényegesen tovább maradt a kínálatban. Az
1-75-ben pedig csak elvétve bukkantak fel. A minket leginkább
érdeklő, 1:64 közeli méretarányban szerintem a Majorette
tartotta ezeket a kínálatában a legtovább, egészen a nyolcvanas
évekig.
Nem úgy az ázsiai gyártók! A Welly jelenlegi katalógusában ugyan nem lelem nyomát, de állítom, hogy még a közelmúltban is láttam a Pepcoban jelen post tárgyát a polcon. A Welly CCKW egyértelműen játékszer. Tudom, hogy önellentmondás, de egyszerre elnagyolt itt-ott, közben meg meglepően akkurátus. Igen, lehetne sokkal részletesebb mondjuk a tartály hátsó része, ugyanakkor egy csomó olyan részlet nagyon pontos, amiből egyértelműen ez a vízszállító tartálykocsi és nem az üzemanyagot szállító változat. Az is benne van a pakliban, hogy igen apró. Sohasem voltam én ezeknek a megbecsülésében jó, de valahol az 1:100-on túl lehet a méretaránya. Egy pontatlanságot tudok neki felróni: az első tengely túlságosan is elől van, nem sokkal de hátrébb lenne jó helyen.
Hadtörténeti szempontból is érdekes jármű, meglepő gyártótól – valamelyik jenki brandtől várna ilyesmit az ember – a játékszer kategóriában.
Egyetlen helyen tudok csak belekötni: az első tengelyeknek egy picivel hátrébb kéne lenniük. Hozzá ennek a példánynak csálé is az első tengelye.
Az egyszerű khaki jobban álna neki, bár ez az álcázófestés sem emészthetetlen.
A két oldala nem szimmetrikus - így helyes.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése