2022/08/31

Matchbox MB-65 Airport Coach – UPDATE

14 év után, március végén bővült az Airport Coach flottám. Egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar lesz újabb amit meg tudok mutatni. Az új beszerzés egy 1946 és 1994 közt működő légitársaság színeit viseli. Kezdetben Trans Australia Airlines (TAA) volt a cég neve, melyet 1986-ban neveztek át Australian-ra és kapta meg azt a logót, ami a busz oldalán is látható. Nem csodálnám, ha ti sem hallottatok volna még róla soha, lévén belföldi járatokat repültek. 1992-ben felvásárolta a céget a Quantas, mely végül 94-ben teljesen felszámolta a céget és a járatokat a saját hálózatában működtette tovább.

A cím egy kicsit becsapós, mert ez biztosan Code 2 modell, nem lehetett játékboltokban beszerezni – bár az nem világos nekem, hogy hol árulták ezeket.


A cím némileg megtévesztő, ez egy ausztrál, Code 2. Ez a légitársaság sem létezik ma már, úgyhogy a korábbi Airport Coach-ok azt sugallják, hogy nem jó ómen ilyenből csinálni céges mörcsöndájzt.

Mikor adták ki azt a kisautót? A helyes megfejtők közt életfogytig tartó, Matchbox Memories előfizetéseket sorsolunk ki!

2022/08/29

Matchbox Wild 5-Pack 1972 Ford Bronco 4x4 + Trailer Trawler 2019

A 3-as, 5-ös, sokas csomagokkal a legtöbbször az a baj, hogy mindegyikben van egy-két vonzó jármű és rossz esetben többségben vannak az egyáltalán nem vonzó, akár „én ezért egy fillért sem adok” holmik. Közben meg az árazásuk mostanában olyan, hogy sokkal rosszabbra jön ki az egy darabra vetített ár, mintha szólóban vásárolná meg őket az ember, igaz előfordul, hogy a festésük cserébe egyedi. Ha az embernek mázlija van, akkor aztán börzén talál ilyen pakkokból szólóban járműveket, „jóárasítva”. Ebben az esetben pont ez történt.

A 2019-es, Vadon nevű pakkban – majd lásd alább – három olyan jármű van, ami számomra vonzó. Ebben a postban rögtön kettőt is megmutatok.

Mindkettővel foglalkoztunk már, 72-es Ford Bronco ügyekben innen érdemes visszafelé kattintgatni, porsche kolléga pedig ebben a postban foglalkozott behatóan a Trailer Trawlerrel.

Úgyhogy nincs más hátra, lássuk a medvét!

Jó a motívum, jók a színek, nagyon jól kiegészítik egymást, szerintem telitalálat.

Arrow-Flint Camp, ami valami olyasmit tesz, hogy "kőnyilhegy tábor" - már ha jól értem, azért komolyabb összeget nem mernék rátenni, bár a logó is erre utal.

Az eleje - mivel az alváz műanyagjából van - kevésbé látványos, mint...

...a hátulja.

Egész jópofa túlélőkészlet, az külön tetszik, hogy a...

...csónak műanyag alkatrésze nem szimmetrikus.

Szét lehet őket szedni és akkor így néznek ki.

"Kőnyílhegy tábor. Íjjászat, gyalogtúrázás, úszás, lovaglás és egyebek." Nem hangzik rosszul. A rendszámot nagyon könnyű félreérteni valami közepesen csúnyának, de ez egy családbarát blog, nem csomagolom ki, hogy mire gondolok.

2019 MBX Wild 5-pack, NRFB. (Fotó: eBay)

2022/08/28

EFSI Scania 143M Demo Truck

Újabb „történelmileg fontos” nyergesvontatót láthattok a mai postban. Ez volt az a széria, ami a Scaniát tényleg nemzetközileg ismertté és elismertté tette, hiszen az első International Truck of the Year díjat ennek a révén zsebelték be.

Korábban már említettem, hogy egy komolyabb EFSI kontingenst sikerült beszereznem köztük olyan teherautókat, melyek bizony igencsak fontos mérföldkövek az adott járműgyártó életében. Nos, ez is egy közülük.

A 3-as széria
A sorozat 1987-ben debütál és 1995-ig – más források szerint 1998-ig – marad gyártásban. Mindössze tíz hónappal a bemutatója után a széria megkapja a Scania első, Nemzetközi Év Teherautója (IToTY – International Truck of the Year) díját amit elsősorban a vezető számára nyújtott komfortjával érdemel ki, bár nyilvánvalóan nyom a latban a háromféle választható erőmű közül a legerősebb is, a 14-literes hengerűrtartalmú, akár 500+ lóerős V8-as. A sor másik végén a 9-literes áll, 210 bevethető pacival. A Scania először használja a „Streamline” (Áramvonal) nevet, megkülönböztetendő a kétféle kivitelű fülkét, amit a hosszú távú fuvarozáshoz ajánlott nyergesekhez kínál. Viszonylag nehéz megkülönböztetni szemre a kettőt, de a Streamline az áramvonalasabb, olcsóbban üzemeltethető verzió, míg a Topline a több vezetői komfortot, nagyobb életteret kínáló, amiben két sofőr is kényelmesebben dolgozhat. A Topline-nak magasabb a teteje, a különbség a szélvédő felső vonalától mérve látszik, de nem igazán szembetűnő az eltérés, ha az ember nem tudja, hogy mit is kéne keresnie. Kiemelném még a vezető felé fordított, jól áttekinthető műszerfalat is, ami hatalmas kedvencem. Nagyon analóg, nagyon 80-as évek, de nem csak tetszetős, tényleg jól használható is, szemlátomást a vezető köré építették a belteret. Azt mondják akik nem csak szimulátorban hajtanak kamiont, hogy a 3-as sorozatot még a mai gépekhez szokott sofőrök is élvezetesnek találják vezetni, ha módjuk nyílik kipróbálni egyet.

Scania 3-as széria. Jobb szélen a Matchbox Convoyból ismerős csőrös T-sorozat, mellete a Streamline, középütt a Topline kivitel. Balra tőle a daycab, illetve "nem nyerges" kivitelek. Ez a feltűnő, piros-ezüst-fehér festés volt az alapáras. (Fotó: Scania sajtófotó)

Maga a sorozat ismerős lehet számotokra, hiszen a Matchbox Convoy, T142-es, csőrös Scania vontatói ugyanebből valók.



Rengeteg korabeli fotóból összevágott videó, a 3-as széria minden porcikájáról, opciós tetőspoilerrel és anélkül, kívülről-belülről, csőrösök, későbbi ráncfelvarrott verziók egyaránt. Megfigyelhető itt is az alapáras, feltűnő fényezés.

Demo Truck”
Ezt a nevet én adtam neki teljesen önhatalmúlag, két okból. Egyrészt a vontató azt az alapáras festést viseli, amivel a Scania az eredetieket is ellátta. Érdekes, hogy mennyire másként járt a marketingesek agya a kérdésben: alapáron kapott a termék egy feltűnő megjelenést, amivel a terméket reklámozták. Ha a tulajdonos nem fényezte át a saját flottaszínére, akkor guruló hirdetőtáblaként működött, ha meg igen, akkor úgyis nagyjából mindegy. Amúgy ezt a gyakorlatot több félpótkocsigyártó is követi mind a mai napig, alapáron a termék az ő – nem is kicsit feltűnő – színeiket és emblémájukat viseli, egy később könnyen matricázható, vagy fényezhető szín feláras, nem is kicsit.

Másrészt a félpót az „Új Scania 3(-as sorozat)” feliratot viseli, szóval voltam bátor összerakni a kettőt a kettővel. Elhelyeznék itt egy stratégiai linket egy korábbi EFSI nyerges, a MAN F8 postjára, mert sok olyan részletet szeretnék megmutatni, amihez érdemes lesz oda visszakattintani összehasonlítás céljából! Elsőnek mindjárt egy nem annyira látványos, de fontos részlet: Ennek a félpótnak kettős kerekei vannak, nem szólók.

Alapvetően az egész cakompakk nagyon tetszik úgy, ahogy van, nagyjából beleköthetetlen, a beltér is szép, ott a vezető felé fordított műszerfal, a jellegzetes négyküllős Scania kormány, a Topline tető, kívánni nem lehet jobbat! Majd a képeknél mutatok érdekességeket!

A teljes szerelvény. Azt hiszem világos, hogy miért kereszteltem "Demo Truckra".

Topline kivitel, ami nem csak a napellenző feliratából látszik, 450 lóerős motorral, a gyári alapáras fényezéssel.

A beltér is részletes, ott az ívelt műszerfal és a Scania kormány. A tetőspoiler opció volt, ezen nincs. Nem tudok belekötni!

Egy korábbi EFSI postban már említettem, hogy "csaltak" az alvázakkal, ugyanazt használták több típushoz is. Nos, ez is megegyezik a fentebb már linkelt MAN F8-aséval, de ezen egyáltalán nincs pótkeréktartó, csak a helye. Azon ott van, csak nincs rajta kerék.

A MAN F8-as után kötött pótkocsihoz képest is van eltérés: Ennek nem nyithatóak az ajtajai, illetve dupla kerekek vannak alatta. Majd később is fogjátok látni, hogy hány ilyen apró eltérés van a különböző EFSI szerelvények közt!

2022/08/26

Hot Wheels Mercedes-Benz 500E (W124)

Nem is olyan rég polemizáltam afelett, hogy bár a Matchboxnak úgy tűnik nagyon jó kapcsolata volt a Mercedes-Benzzel, valamiért legendás típusok nem jelentek meg kisautóként tőlük. (Igen, tudom, mind a kettő márkanév, értsétek úgy, hogy a brandek aktuális tulajdonosaival.) Ezen a Mattel mostanában javítani tűnik és milyen jól csinálják!

W124 500E
Hogy rögtön agyonverjem a bevezetőt, a helyzet az, hogy Matchboxban létezett a W124-es kódú Merci, amiből jócskán a gyártása alatt lett elnevezésben E-osztály. Átirányítanálak titeket arra a postra, mert ott behatóbban foglalkoztunk az eredeti autó történetével. Az ott olvashatókra rádobnám még ezt a Totalcar cikket is, ahol picit mélyebben foglalkoznak a W124 sztorival, illetve cseresznyének a tejszínhab tetejére pedig egy hamisítatlan 500E használttesztet az Autó-Motortól, amiből kiderül, hogy mi fán terem a csúcs-W124 és mitől egy kicsit Porsche is! Odáig vagyok a sleeperekért, szóval számomra ez is egy „úristendekéne” autó.

De miért Hot Wheels?
2021-ben rukkolt elő a Hot Wheels az 500E értelmezésével. A premiermodell az, amit ebben a postban láthattok, a fekete. Még abban az évben követte a metál-ezüst, 2022-ben a piros, illetve a fehér, mely utóbbi Dollar General Store, USA exkluzív ami nyilván sokat ad a beszerezhetőségéhez a mi földrajzi koordinátáinkon. Mindben az a közös, hogy soha, egy büdös darabot boltban nem láttam belőle, gyűjtői körökben az áruk a Proxima B felé tart a Kentaúr csillagképben és már régen elhagyta a józan ész határát. (Dolgozom a beszerzésükön, maradjatok vételen!)

Belekötni csak annyiban tudok, hogy ha már szép részletes belteret faragtak neki amerikai barátaink – egészen konkrétan Lindsey E. Lee, aki egy koreai-amerikai ifjú hölgy és nem mellesleg nagyon is csinos – akkor azt a nyomorult kormánykereket miért a Domino's Pizzától kellett rendelni?

Igazából furcsállom, hogy Hot Wheels lett belőle és nem Matchbox, lévén a Mattel – amúgy igen örvendetes – törekvése arra, hogy mire használja az istállójához tartozó két konkuráló márkát, inkább az utóbbi tematikájába illeszkedne. Ezt erősíti az is, hogy teljesen hétköznapi, utcai festéssel dobták őket piacra, semmi harsány, HW-re jellemző dekor – legalábbis amikor e sorokat írom még nincs ilyen.

Bár festékből van, szép részletes az eleje.

Az én ízlésemnek így meglehetősen gengszteres.

Fantasztikus sleeper, számomra nagyon kívánatos autó.

Remek amúgy a beltere is, csak a kormányt hozatták hozzá egy pizzériából.

És még a hátulja is részletes! A rendszám megfejtése nem okoz különösebb fejtörést.

2022/08/24

Matchbox MB-23 Panel Truck

„Mi is a név? Mit rózsának hívunk mi, Bárhogy nevezzük, éppoly illatos.” (William Shakespeare: Rómeó és Júlia, fordította Kosztolányi Dezső) Ez jutott eszembe, hiszen hívják bárhogy, ez bizony Dodge Commando Delivery Truck. De akkor miért hívják így? Alább kiderül.

A Pepsi matricás Dodge Commando 1982-ben jelenik meg az 1-75 sorban, mint MB-72. (Itt látható a doboza, ha már.) Ez a premierje a modellnek és még egy évig található meg ebben a formában a sorban, hogy aztán 1984-ben váltsa a Kellogg's feliratú kivitel.

Nem úgy japánban! 1984-ben a szigetországban a Pepsi logós Dodge Commandót MB-23 Panel Trucknak nevezik és annyiban tér el a premierváltozattól, hogy a kerekein nem króm, hanem igen halvány arany a dekor – dekotora LVL 1. Ami egyedi még, az a jellegzetes japán piacos doboz, ami „made in England” csakúgy mint a járgány.

Dodge ő, nem dozsó! (Bocs.)

Itt már látszik, hogy miben tér el a japán kiadás az összes többi országban megjelenttől.

Mondjuk nem ez a kép az, amiről könnyű kiszúrni, hogy mitől dekotora kezdőszint. Igaz a valóságban sem túl látványos az eltérés.

Innen egyenesen megmondhatatlan. Érdekes, hogy mennyire halvány ezen a matrica. Az európai példányomon sokkal élénkebbek a színek. A másik oldala is ilyen, ez így jöhetett ki a gyárból.

Szeretem, ha egy ilyen holmin...

...nyithatóak az ajtók. Úgy lehet igazán jót játszani velük.

Balról ezüst, jobbról arany felni. Így már talán látszik.

Matchbox MB-23 Panel Truck, 1984, japán kiadás, NRFB.

Hát a "Japanese issue" tag nincs nálunk tönkrehasználva, ezért mutatom a doboz többi oldalát is.

Anno volt olyan doboz - az egyel korábbi dobozverzió -, amin a "Matchbox" logó is kandzsival volt írva, az állati vagány.

Azért a "Made in England" felirat egy ici-picit vicces, lássuk be!

2022/08/22

Matchbox MB-09 AMX Pro-Stocker – UPDATE

Nagy az én örömöm, mert sikerült végre újabb, magyar gyártmányú Matchboxot beszereznem. Még akkor is, ha nagyon le van pusztítva és csak színváltozat egy olyan darabból, amim már volt.

Az AMC Javelin AMX Pro-Stockerrel itt foglalkoztunk behatóbban, az eredetivel és a Matchboxszal is. Itt láthattok még egy verziót belőle, de ha az utcai változat is érdekelne – azt is elkészítette a Matchbox – akkor kattintsátok meg a post végén az AMC tag-et, meg fogjátok találni az erről a verzióról szóló postokat.

Nos, ez a mostani darab sok újat az elsőként linkelthez képest nem hoz, csak annyit, hogy zöld. Viszont magyar kiadás, ami miatt ennyire durván lepusztított állapotban is igent mondtam rá egy börzén.

Azt hiszem, ha ember lenne, azt mondanánk rá, hogy "Érdekes arcú..." A mélyre eresztett első spoiler minden pokrócon játszás megrontója!

Kapott kiképzést rendesen szegény. Ha nem magyar gyártmány fel sem bukkan a radaromon.

Mindkét tengelyt sikerült elferdíteni, így tolatva kanyarodik, bár előre menetben egészen jól tartja az egyenes irányt.

Itt nagyon látszik, hogy a hátsó kerék is "kormányzott" lett, nem csak az első.

A hátulja kifejezetten tetszik ennek a járgánynak.

Sajnos a jobb oldali kipufogót egy korábbi tulajdonos eltávolította.

2022/08/21

Matchbox CY-17 Convoy Scania T142 Shell Tanker

Ebben a postban egy olyan a játékszer Convoy sorozatba tartozó szerelvényt láthattok, ami szerintem egyike a tíz legszebb (játékszer) Convoynak!

CY-17-et láthattatok már itt Amoco színekben. A „csőrös”, T142-es Scaniával itt foglalkoztunk behatóbban, ennek a tankernek pedig se szeri, se száma, de ha már Shell, akkor tessék, itt is egy, ami szintén Shell és nem ronda. Amitől ez szerintem abba a bizonyos, fentebb említett, képzeletbeli top 10-be való, az a krómozás a tartályon. Simán oda tudom képzelni az ausztrál Outback-re, úgy ahogy van – főleg, hogy a Matchbox T142-es Scaniák jobbkormányosak.

Ekkora kengururács, jobbkormányos...

...krómozott tartály. Az Outback-ről jött ez, vagy oda tart!

Még mindig ezt tartom a legszebb Matchbox tartály félpótnak.


2022/08/19

Kyosho Porsche Boxster

A Kyosho fő profilja 1963 óta a rádióvezérlésű autók készítése, a játéktól egészen a profi, versenyzésre szánt gépekig bezáróan. Ez a profil 1991-ben kiegészült a "csak nézegetni való" autómodellekkel is, többféle méretarányban. Fő riválisuknak az AUTOart és a Minichamps tekinthető - esetleg még a Hot Wheels -, minőségben azok állnak hozzá a legközelebb. A fenti két gyártóhoz hasonlóan náluk is megjelentek az 1/64-es méretarányú modellek, amikből aztán tematikus sorozatokat is készítettek, ilyenből származik ez a Porsche Boxster is. Ebben a sorba nyolc Porsche típust választottak be és mindegyiket háromféle színben készítették el, így könnyen kimatekozható, hogy 24 darabos kiadásról beszélünk. Ráadásul ilyenből többféle is akadt a kedvenc autómárkámat feldolgozó kollekcióból. Igaz vannak típusilag átfedések, de ezt igyekeztek a festésekkel eltérővé tenni. Szóval van, illetve lenne mit beszereznem tőlük (is), de szigorúan megálltam anno az egy típus, egy színnél és továbbra is tartom magam ehhez.

Csomagolás
Maguk a modellek egy szürke dobozban kaptak helyet, kívülről az adott kollekcióra utaló dekorációt kaptak és fel is lett sorolva, hogy milyen típus lehet a dobozban, de ennyi. Igazi lutri volt, hogy ki melyiket fogja meg, csak kibontás után derült ki, hogy mit is rejt a doboz. A műanyag talapzatra felcsavart kisautón kívül egy műanyag búra - nem vitrines, hanem blister szerű - is helyet kapott, amit egy kártyalap szerű kartonlap tartott a helyén. Polcra egyértelműen e nélkül illett kirakni, mert inkább csak védte az alatta levő autót, mint sem szép és tartós. A "kártyalap" egyik oldalán az adott típus elérhető színváltozatai, a másik oldalon pedig a tejes kollekció látható. Jelen esetben nekem ezek hiányoznak, másodkézből már csak a lényeg került hozzám.

Tartalom
Rátérve a lényegre szinte csak pozitívumokat tudok mondani róla. Egy eleve nem játékszernek, hanem polcdísznek szánt kisautón természetes, hogy a legapróbb részletekig meg van rajta minden. Nincsen ez másképpen itt sem, nagyon szépen sikerült mind kívül, mind belül. Nem érzem azt, hogy a Minichamps-nek fel kéne kötnie miatta a gatyót, de nagyon jó úton járnak afelé. Teljesen érthető, hogy az oldalsó irányjelzőket festették, ám szerintem kicsit túl nagy, így vonzza a tekintetet és a műanyag fényszóró közelében ez nem jó ómen. Ami szintén kicsit hátrány, hogy a festék vastagabb, mint jó lenne, például a hátsó kiemelkedő spoiler vonalait szinte teljesen eltünteti, de az ajtókilincsek is alig észrevehetők. Ahogy néztem a netes képeket, ilyen szempontból az ezüst szín sokkal jobb, az vékonyabban van festve, ott minden él jól kivehető. Amit viszont kifejezetten hiányolok,az a visszapillantók tükörfelületeinek a kifestése, ezen a szinten azért illetve volna rá odafigyelni.

Még úgy is szép, hogy piros
Az oldalsó lámpa festése kicsit zavaró a műanyag lámpatestek mellett
Kicsit vastag a festés és így a finom részletek szinte elvesznek
Vakuval sikerült láthatóra fotóznom a belteret
Itt látható minden, ami nekem nincs meg: blister, kártya, doboz (kép forrása)

2022/08/17

Editions Atlas Collections - Ikarus 60T

Akárhogy is nézem, ez az első trolibusz a blogon és úgy fest, hogy jó ideig az utolsó Ikarus is. A dolgom végtelenül egyszerű az 1952 és 1956 közt kis szériában gyártott trolik bemutatásával kapcsolatban, mert igencsak alapos Wikipédia bejegyzés készült hozzá, illetve a Villamosok.hu is foglalkozik vele – a szöveg gyanúsan hasonló, de a képanyag bőséges.


Korabeli híradófelvétel az Ikarus 60T-ről

Mint szinte az összes korábbi, 1:72 méretarányú, egy tőről fakadó Editions Atlas Collections – DeAgostini buszmodellel kapcsolatban, erről is az a verdiktem, hogy ezért a pénzért, ebben a méretarányban teljesen elfogadható minőséget képvisel.

Az oldalon megjelent Ikarus modelleket megtaláljátok a Bubba-Gump ráklistában!

1949-ben, Sztálin 70. születésnapján kezdte meg működését Budapesten a 70-es troli vonal. A 75-ös viszonylat 1954-ben. Olyan kis butus "arca" van, nem?

Mindig furcsálottam, hogy az Editions Atlas / DeAgostini talapzatokon a "nem ajtós" oldalak felé esik a felirat. Oké, van köztük jobbkormányos, de azok vannak kisebbségben.

Az első trolibusz a blogon. A mindenfélék a tetején.

Az izgalmasabb oldala.

A képek porsche kolléga munkáját dicsérik - a tulajdonosa pedig a sógora. Ez a megvilágított beltér is az ő leleményességéből fakad.

Jótanács.