2007/05/29
Matchbox Dragsters Part 1. - Dragon Wheels és Dodge Dragster - UPDATE
2007/05/27
Nem is olyan érdektelen? Dodge Delivery Truck - UPDATE
2007/05/23
Matchboxon kívüliek: Maisto Trabant
2007/05/22
Matchbox MB-09 AMC Javelin AMX
Talán már gyerekként is azért tetszettek annyira a Matchboxok, mert bár játékszernek készültek, meglepően részletgazdag, csodás kidolgozású kisautókat kínáltak mikor én kölyök voltam. Viszont – be kell lássam –, hogy ez nem minden esetben volt igaz. Valahogy az amerikai izomautók nem sikerültek túl jól a cégnek. Foglalkoztam már ezzel a kérdéssel az MB-1 Dodge Challenger esetében is, mely szerintem köszönő viszonyban sincs az eredetivel. Hogy a Matchbox sem tévedhetetlen, arra jó példa volt a Lamborghini Marzal esete is, melynek nevét először az 1971-es katalógusban sikerült jól leírni, holott akkor már gyártották egy ideje. Nos, az AMC Javelin AMX maga az állatorvosi ló. Az 1972-ben debütáló – azaz velem pont egyidős – MB-9-ben csak erős fantáziával sikerül meglátni az eredeti autót. A „nagy háromtól” független amerikai gyártó története már magában megér egy misét, amit az AMX Files oldal lelkesen celebrál is. Részletesen foglalkoznak a cég történetével és modelljeivel is. Innen világosan kiderül, hogy bizony a Matchbox teljesen hibásan nevezi „AMX Javelin”-nek ezt a járgányt. A valóságban az AMX a Javelin-hez rendelhető teljesítményfokozó dekorcsík-csomag volt, tehát helyesen a gépezetet AMC Javelin AMX-nek kellene hívni. A birtokomban lévő példány a Gerelyből – a Javelin ugyanis ezt jelenti – az első, 1972-es premier sorozatból származik. Kár, hogy kissé ütött-kopott. Az ajtajai képesek pontosan csukódni – csak a fotózáskor nem figyeltem rá, hogy ne álljanak csálén. Azt, hogy az alvázon olvasható 1972-es keltezéshez képest mikor szerepel először katalógusban, azt kár is találgatni, mert sohasem fogjátok kitalálni! 1972-ben! LOL!
Szolgálati közlemény - V1.02 és számláló
Felhorgadt bennem a kíváncsiság, hogy vajon hányan látogathatják a Matchbox Memories-t – rajtam kívül. Így elhelyeztem ide is egy számlálót, amivel meghirdetem az 1.02-es változatot. Kicsit pofozgattam a linkeken is, mert pontosításra szorultak.
2007/05/20
Motor City Online tribute - Part 2.5
Matchbox Super G.T.-k
Charlie Mack zseniális Matchbox játékok enciklopédiája ismét nagy segítségemre volt abban, hogy azonosítsam az 1-75 sorozat egy vadhajtását.
A nyolcvanas évek közepén a Matchboxnál úgy döntöttek, hogy előveszik a láda fiából pár 1970-es években kiadott autó öntőformáit, és elkezdik őket újra gyártani, hogy egy olcsó sorozatot dobjanak piacra. Ezek lettek a Super G.T.-k. Az olcsóság érdekében az összes Super G.T. ablaka átlátszatlan, a belső terüket teljesen kihagyták, az eredeti modelleken nyíló ajtókat „lehegesztették”, az alvázuk fém helyett műanyagból készült és természetesen mindegyik megkapta az aktuális Superfast kerekeket. Hogy vonzóak legyenek a gyerkőcök számára, a Super G.T.-k mindegyike feltűnő, színes festést, rallye-csíkokat, rajtszámot és hasonlókat kapott. A sorozatot 1985-ben dobták piacra és egészen 1988-ig gyártották. Az utolsó évben átszínezték őket, majd 1990-ben ismét elővettek egyes darabokat, hogy neon színezéssel újra piacra dobják őket. E sorozat lett a „Neon Racers”. Mivel a Super G.T.-ket eredetileg Budget Range néven akarták piacra dobni, a sorozat jelölése BR. Egyébként az alvázról az eredeti típusnevek eltűntek és csak a Super G.T. felirat és a BR szám olvasható rajtuk. Charlie Mack eléggé pontosan követi a különböző változatokat, amiből rengeteg van, így követtem az ő megjelöléseit. Legnagyobb meglepetésemre a Lamborghini Marzal változatomat nem említi, bár ez könnyedén fakadhat abból, hogy nekem csak a második kiadás van meg, a legfrissebb változat pedig a harmadik. Ott elképzelhető, hogy említi.
Charlie könyve abban is segítségemre volt, hogy rájöjjek, hogy az egyik Chevy Corvette példány, ami a birtokomban van és Super G.T.-nek gondoltam, nincs benne a húsz tagot számláló sorozatban. Valami furcsa oknál fogva egyszerűen csak átlátszatlan fehér ablakai vannak az MB-62-nek 1979-ből.
2007/05/18
Matchbox Rolls-Royce Silver Shadow I-II.
Egymás mellé állítva őket a Regular Wheel egyenesen low-ridernek tűnik a többihez képest. Az MB-39 pedig jól láthatóan hosszabb mint elődei és valamivel szélesebb is. Változott még a jellegzetes hűtőmaszk és a lökhárító is, az MB-39 két szögletes, alsó kitüremkedést is kapott rá, amiket hajlamos vagyok ködlámpáknak gondolni. További érdekesség, hogy az MB-24-ek alján „Rolls Royce” felirat szerepel, így kötőjel nélkül, hibásan. Ezt az apróságot az MB-39-en már korrigálták.
Sajnos a példányaim eléggé viharvert állapotúak, a legnagyobb jóindulattal is csak „B”-s minőségűek.
2007/05/15
Matchbox Collectibles – 1956 Mack B-61 Tractor Trailer „Coca-Cola Pause and Refresh”
Turkáltam a neten és aranyat leltem. Ráadásul kétszer is! Egyrészt sikerült kicsit többet kideríteni a Matchbox Collectibles modellekről, másrészt jelen sorok tárgyáról is!
A 87thScale.info oldaláról derült ki számomra, hogy a Matchbox Collectibles sorozattal a cég a postán rendelhető modellek piacára akart betörni úgy, hogy először speciális kiadását jelentette meg a már létező játékaiknak, persze igényesebb festéssel, kiegészítőkkel, egyértelműen a gyűjtők vitrinjeibe és nem a gyerekek kezébe. A sikeres debütálás után pedig saját, csak ebben a sorozatban megjelenő modelleket is készítettek. Hogy az élet egyszerű legyen, a játékoknak szánt sorozatban is jelentek meg „Collectibles” nevű darabok.
Az első sorozat, ami ez alatt a név alatt megjelent a sörszállító sorozat volt, a Mack CH600, a kétféle Kenworth – ebből megvan a csőrös is, csak még a dobozában lapul fotózatlan –, Ford Aeromax és Peterbilt vontatókkal. (A jó hír az, hogy ezekből jó pár meg is van.) Ennek második sorozatába bekerült a Scania és a DAF vontató „Collectibles” változata is, azaz a játék Convoy sorozat feljavított – gumikerekekkel, visszapillantó tükrökkel, speciális festéssel ellátott – összes vontatója. Ezután hat különböző Harely Davidson festésű szerelvény következett – bevallom, amiket én láttam belőlük, azok kifejezetten csúfak, a sörös sorozat sokkal szebb.
1988-ban következett egy hattagú tartálykocsi sorozat, Citigo, BP, Sunoco, Mobil, Shell és Texaco festéssel. Ebből is megvan pár, de mint fent, a dobozukban várják, hogy lencse elé kerüljenek.
1999-ben látott napvilágot két teljesen új kiadású, oldtimer vontató a sorozatban a már tárgyalt 1939-es Peterbilt és jelen sorok tárgya az 1956-os Mack B-61.
A másik arany a Mack oldalán a cég 1950-1956 közötti történelméről szóló rész. Innen az derül ki, hogy a B sorozatot 1949-ben mutatták be és a Mack egyik legsikeresebb terméket, melyet 1965-ig gyártottak és 127 786 darabból melyet építettek, még mindig van aktív szolgálatot teljesítő. Sajnos az oldal nem jeleskedik a nagyfelbontású fotókban, így sajnos egy roncstelepen pihenő Mack B-ről sikerült értékelhető méretű képet találnom, de ezen legalább jól látszik a cég emblémája és a B-sorozat dísze, a hűtősapkán is megjelenő buldog, melyet a modellen is próbáltak reprodukálni.