Matchbox MB-59 Porsche 944 Turbo
2009/07/31
Matchbox MB-59 Porsche 944 Turbo
Matchbox MB-59 Porsche 944 Turbo
2009/07/29
Vasárnap börze! - UPDATE
UPDATE: Ne haragudjatok, de egészen biztos, hogy nem tudok menni a börzére, mert tegnap teljesen váratlanul meg kellett műteni a szemem, a monitor nézése is nagyon nehezemre esik, annyira fényérzékeny. Ezért lassulnak itt le a dolgok most egy kicsit. Bocs! Sam. Joe
2009/07/27
Matchbox MB-05 Audi RS6 Avant - UPDATED
Matchbox MB-05 Audi RS6 Avant NRFB, mínusz árcímke
2009/07/26
Matchbox – RealToy, két jó barát! - UPDATED
Ha a való világ autógyártói gyakran ugyanazoktól a beszállítóktól rendelik az alkatrészeket, mint konkurenseik, vagy egymástól komplett motorokat vesznek át, akkor a játékautók világában miért is ne fordulhatna elő az, hogy a patinás márkák neve alatt megjelenő modelleket mások gyártsanak? Porsche kolléga a minap küldött egy linket egy webboltról, ahol kicsit körülnéztem és két, RealToy 5-ös packon akadt meg a szemem. Jelesen ezeken:
No, rájöttök mit fedeztünk fel? Igen, a RealToy Dodge-nak hívja azt, ami a Matchboxnál GMC Wrecker néven fut.
Mintegy széljegyzetként: Nézegettük a rendőrségi szett legalsó járművét, nevezetesen ezt:
A RealToy 4x4 Blazernek hívja, nagyon emlékeztet a Matchbox Ford Bronco II-jére, de nem tudtuk eldönteni, hogy valami olyasmi lehet a háttérben, mint amit fentebb fejtegettem, vagy csak egyszerűen hasonlít a RealToy modell, mert ahhoz túl sok részlet különbözik. Az viszont biztos, hogy ez minden, csak nem Chevy Blazer.
Fontos kiegészítések és összehasonlító Tomminál!
2009/07/23
Szolgálati közlemény: Google Reader
2009/07/22
Matchbox MB-26 Superfast 1956 Ford F-100
A Matchboxnál jó sokszor feldolgozták az 1956-os Ford F-100-as kisteherautót, ami mára vérbeli klasszikus és legalább akkora becsben tartandó, mint egy kortárs Corvette. Ami nekem az 1996-ra datált alvázú gépezetből még megvan és mely már szerepelt is e lapokon, az a mindmáig utolsó, 2007-es MB-56 inkarnációja. Areh gyűjteményét elnézve, ez a legszebben sikerült változata, de mivel nem tudok ellenállni az 1956-os F-100-nak, hát megvásároltam ezt a lila szörnyet is, ami 2006-ban riogatta a nagyérdeműt a Superfast szériában világszerte.
2009/07/19
Matchbox Laser Wheels / Superfast Lasers LW-06 Racing Porsche
Hány metálszemcse látható a képen?
2009/07/18
Elcserélném - UPDATE
2009/07/17
Matchbox MB-05 Lotus Europa, MB-03 Lotus Europa Special
Örülök annak, hogy a Matchboxnál eszébe jutott valakinek, hogy újra érdekes és izgalmas, klasszikus autókat dolgozzanak fel. Szándékosan nem írok old-, vagy young timert, de gyanítom sejtitek mikre gondolok; az olyan autókra, mint a Jaguar E-Type, a Cadillac Sedan Deville, meg a Hearse, vagy az Istennő. Az meg még izgalmasabbá teszi a dolgot, ha a megmintázott autó már szerepelt a Matchbox kínálatában. A jelenlegi helyzet is ez. Illetve...
A Lotus terve a Fordnak
Ugye mindannyian emlékszünk még arra, amikor a Henry Ford II. meg akarta mutatni signore Ferrarinak, hogy ő is tud versenyautót épít(t)e(t)ni? Ferrari nem adta el a cégét Fordnak 1963-ban úgyhogy Henry – a második – behisztizett. Ennek lett az eredménye a legendás Ford GT40. A Ford persze „csalt”, keresett magának a versenyautó építésben gyakorlott partnert. Először a Lotus-t kérte fel, de a dologból nem lett semmi, mert Henry mindenképp Fordnak akarta hívni a közös gyermeket – a fentiekből nyilvánvaló, hogy miért –, Colin Chapman meg Lotusnak. Szóval az egész ügyből először csak pár rajz lett, amiket az a Ron Hickman készített, aki az eredeti – szerintem csodaszép – Lotus Elan-t is tervezte, végül meg egy prototípus. A Lotus alapítója – gyanítom – nem szerette volna a befektetett munkát és energiát a szemétbe hajítani és ez szülhette meg a világ első, sorozatgyártású, középmotoros utcai autóját. Az javarészt üvegszálas műanyag testű, mind a négy kerekén független felfüggesztésű autó 0,29-es légellenállási tényezőt produkál, ami mai mércével mérve sem rossz. Az viszont meglepő, hogy a 600 kilós – ezt sem nevezném igazán soknak – autó első változatába a Renault 16 módosított, 1470 köbcentis sornégyes motorját és a hozzá tartozó váltót építették. Igaz, a Lotusban 82 lóerőt hoztak ki belőle, az eredeti 52 pacihoz képest, ami 180 kilométer per órás végsebességre és 10 másodperces 0-ról 100-as gyorsulásra volt elég. Az első, első generációs (S1) Lotus Europa 1967-ben lelt gazdára. 1968 áprilisában dobják piacra a második szériát (S2), amiben ugyanaz a Renault hajtáslánc dolgozott, de már olyan világi hívságokkal szerelték fel, mint leereszthető ablakok, állítható ülések, ajtókárpit, meg hasonló egyebek. 1971-ben mutatják be az Europa Twin Cam típust, melyet azzal az 1558 köbcentis, 115 lovas Lotus-Ford motorral szerelnek, mely a Lotus Elanban is dolgozik. A négyfokozatú váltó a szintén a Renaulttól érkezik és változtatnak a karosszériáján, hogy jobban ki lehessen látni belőle. (Ez az utóbbi fontos momentum, próbáljuk a következő öt és fél percre elraktározni agyunk átmeneti gyorsítótárában!) 1580 ilyen autót gyártanak, mielőtt új karburátorokat kap a gép és így már 126 pacit produkál. Az erősebb motorhoz új, ismét csak Renault, de már ötsebességes váltó társul. A 740 kilósra hízott autót, Europa Special-ra keresztelik át, a végsebessége 198 km/h, a 0-100-at pedig hét röpke másodperc alatt tudja le. 1975-ig 3130 Special készül, az összes változatot beleértve pedig 9300 Lotus Europa. A Specialból a Formula 1-es Lotus csapat 1972-es és 1973-as világbajnokságának tiszteletére, fekete színű, arany csíkozású változat is készül, erősen limitált példányszámban.
MB-05 Lotus Europa
Mint ahogy azt már a bevezetőben is említettem, a Lotus Europát már korábban is feldolgozta a Matchbox, nem csak az idei modellévben. Nevezetesen 1969-ben, amiről a Matchbox Memories látogatóinak kötelező tudni, hogy a Superfast kerékre váltás éve. DE! Vessünk csak egy pillantást az 1969-es katalógus MB-05 képére! A rajzoló bácsi gumis regular wheelt rajzolt alá, meg egy talicskát a bal felső sarokba, amit most így már szárnyas kerékként azonosítok. Ezen kívül ott a megjegyzés, hogy csak 69 végén lesz megvásárolható. Tehát – mint azt már sejtitek – Lotus Europa csak Superfast kerékkel létezik, vékonnyal és szélessel is. Az 1970-es katalógusban már Superfast kereket rajzolt alá a bácsi, de én élek a gyanúperrel, hogy nem a modell alapján, hanem a valódi kocsi után. Mindjárt lelövöm a poént, hogy miért. Charlie Mack 9 verziót említ, 10-90 dollár közti értéken, amihez még hozzá jönnek a bolgár kiadások mindenféle színben és minőségben, döbbenetesen magas, akár 50 dolláros áron. Említ egy verziót – ez a legdrágább – aminek az alvázán nincs Superfast felirat, úgyhogy gyanús a dolog, hogy az eredeti terv szerint lett volna RW verzió. Iszonytatóan hosszú és unalmas nettúrás után felelősséggel kijelenthetem, hogy az MB-05 a Lotus Europa első generációját, az S1-et mintázza. Ezt arra alapozom, hogy elől nincsenek rajta a kis indexlámpák, hátul – hűha, hogy írjam le? – a motorháztető olyan magasan van, hogy a tető vonala oldalról úgy tűnik folytatódni, mintha egy kombit néznénk, kis hátsó szélvédője van, a motorháztetőn pedig négy, ovális alakú bemélyedés. Hogy mennyire akkurátus a Matchbox? Nagyon! Egyetlen apró hibát fedeztem fel rajta, az orrán az ovális, szinte száj alakú hűtőnyílás túl alacsonyan van. Azokon az S1-eken, ahol van elől lökhárító – inkább csak azt imitáló krómcsík –, ott nyilvánvalóan látszik, hogy ez „beleharap” ebbe a csíkba. A Matchboxon elől óriási lökhárító van és túl magasan, de mindössze ennyi a baja. Az ajtajai viszont nyithatóak és az ajtók sziluettje is tökéletes, jó helyen kezdődnek és jó helyen érnek véget, tényleg olyanok, mint az eredeti. Hátul a vonóhorgon elnézőleg mosolyogjunk egyet! Ha ránézünk Areh gyűjteményére, akkor nála – szokás szerint – kiterjedt Europa gyűjteményt lelünk. Köztük John Player Special színekbe öltöztetett darabot is lelünk, amiről a fentiek alapján már tudjuk, hogy már eleve azért sem lehet helyes, mert az Europa Special kéne hogy legyen. Persze azért sem helyes, mert bár fekete, a festésének részletei köszönő viszonyban sincsenek az eredetivel. Azon nem volt bazi nagy JPS logó, de voltak aranyszínű csíkok. Tehát az 1969-es Lotus Europa Matchbox S1-nek közel tökéletes.
MB-03 Lotus Europa Special
Gyorsan ugorjunk előre 40 évet! Az idei modellévben jelent meg az MB-03 Lotus Europa Special. Illetve... A Matchbox.com-on – sohasem szoktam nézni ezt az oldalt, konkrétan a Web 2.0 világában ez egy szégyen, a Mattel elmehetne és megnézhetné, hogy milyen a Lego.com – csak Lotus Europa van, ugyanúgy ahogy a 2009-es Matchbox poszteren is. A Matchbox1-75.co.uk Lotus Europa Specialt említ, de gondolom az alvázon olvashatóak alapján. Ez a helyes megnevezés! Mint a fentiekből kiderül a Special sokban különbözik az S1-es és S2-es Lotus Europáktól és az idei Matchbox bizony ezt mintázza. Alacsonyabban van a motorházteteje, az utastér mögött megtörik az oldalsó vonal és alacsonyabbra ereszkedik, a hátsó szélvédő is nagyobb, eltérő a motorháztető és még sok apró részletben különbözik. Akárhogy is nézegetem ezt a modellt, ez bizony tökéletesen, az ebben a méretarányban elvárható részletességgel mintázza meg a Lotus Europa Specialt! Még a felhasznált kerekek is nagyon jól állnak neki!
Nem tudom megállni, ki kell mondanom: A Lotus Europa szerintem egy rettenetesen rút autó! Lehetnek akármilyen jók a menettulajdonságai a valóságban, egyszerűen képtelen vagyok felfogni a hátsó traktusát. Mintha elfogyott volna a tervezőből az ihlet. Az első generáció olyan, mint a pék, kombiból átalakított kenyérszállítója, a Special meg már szinte platós kisteherautónak tűnik! Szépen megmintázták a Matchboxnál régen és most is, de akármilyen jó munkát is végeztek, az eredeti rútságával mit sem tudtak kezdeni.
2009/07/14
Matchbox TP-13 Military Scout and Armored Car
Az 1970-es évek közepére a Matchboxnál elvesztették az értékelhető katonai járművek előállításának képességét. Az 1950-es évek végén ez az adottság még megvolt, de tizenhuszon évvel későbbre ez jobbára csak khaki zöld összkerékhajtású járművek és teherautók, előállítására korcsosult. (Egyedül a Field Gun az a kivétel ebből az időszakból, ami erősíti a szabályt.)
MB-28 Stoat
Az egész, „nekünk ez nem megy” folyamat legalja az először az 1974-es katalógusban megjelenő Stoat (Hermelin) páncélozott felderítő jármű. Az, hogy Rola-matics és ebből kifolyólag ütemes csattogás közepette, körbe-körbe forog benne a barna színű, rohamsisakos-távcsöves harcos, az teljesen rendben van. (Ne legyünk kicsinyesek, a katona színe a legkevesebb baja.) De könyörögve kérdem: MIÉRT BRONZ SZÍNŰ?! Ez teljesen tönkreteszi szegényt, a rajta lévő, krómozott díszítésű kerekek meg csak a habdíszítést képezik a tortán. Az 1978-as katalógusban már végre tisztességes, khaki festéssel látható, és még a csiricsáré krómkerekeket is eltüntetik róla, amitől már képes vagyok komolyan venni, mint harcjárművet. Gyanítom, hogy ezt is valamilyen brit, páncélozott járműről mintázták, de hosszadalmas nettúrás után is csak a Humber Pig-gel tudok előhozakodni, ami csak többé-kevésbé – inkább kevésbé – emlékeztet a Matchboxra.
MB-73 Weasel
Ez az alvázán 1973-as keltezést viselő, de először a 74-es katalógusban megjelenő holmit is hasonló sorsra kárhoztatták ősapái. Szintén Rola-matics, ami itt annyit tesz, hogy a lövegtornyát jobbra-balra csapkodja menet közben. Szintén lehetetlen színe van – túlságosan is világoszöld, némi metál beütéssel és igen, ennek is krómozott kerekei vannak. Valószínűleg ugyanaz az illető, aki a Stoat-ra azt mondta 78-ban, hogy „Meg vagytok ti bolondulva, Béláim!”, a Weasel-t is hozzácsapdosta a tervezők fejéhez, úgyhogy ez is kapott rendes, tisztességes bakaruhát. Ez megmarad rajta egészen 1980-ig, amikor is kivonják a hadrendből Európában. Egészen döbbenetes, de 1993-ban ismét előveszik, hogy az Egyesült Államokban MB-70 legyen. 95-ig sivatagi álcafestéssel mérik, 1994-ben egy katonai témájú ötös csomagban téli álcával is felbukkan, 96-ban pedig a második világháborús, amerikai harcjárművekére emlékeztető festéssel is megjelenik. Hogy ezek – főleg a legutolsó – miért totális mellényúlás? Mert bizony ez nem más, mint az a Ferret Scout Car, amit a valóságban 1952 és 1971 között gyártottak – számos változatban – az Egyesült Királyságban és amit a Matchbox is megmintázott már, még a regular wheel korszakban!
Mindkettőből a legjobb!
Az 1977 és 1978 között gyártott TP-013 Twin Pack-ben az a legjobb, hogy a fenti két modellből pont a két legvonzóbb verziót tartalmazza, de ezen kívül sok érdekességet mondani róla nem lehet, tán csak ha azt nem, hogy hivatalos neve „Katonai Felderítő és Páncélkocsi”.
2009/07/13
Matchbox MB-71 Scania T142
Könnyű dolgom lesz ez alkalommal, hiszen Ikarus 256 kolléga alaposan körbejárta a csőrös Scania témát. Szóval ez nem más, mint egy „nekem is megvan ugyanaz” post. Na jó, majdnem ugyanaz, nevezetesen az először az 1986-os katalógusban szereplő fehér és az 1988-asban szereplő kék változat.
Valószínűleg teljes egészében a véletlen műve, de a csőrös Scania „hallhatatlanná tétele” nagy betalálás a Matchboxtól, hiszen a fajtája – a csőrös európai nyergesvontató – utolsó képviselője. Mesterséges kihalasztásának nagyon prózai oka van: az EU-s méretkorlátozás. Eleinte csak az nyomott csőrösök iránti kereslet visszaesésénél a latban, hogy Európa északi részén, vagy a Brit szigetek között, nagyon sokat utaznak a kamionok komphajókon. Ezeken a pótkocsis kamionok szállításáért többet kellett fizetni, mert nyilvánvalóan több helyet foglaltak, mint a nyerges szerelvények, úgyhogy először ezek ritkultak meg az utakon. Aztán ugyanezért, ugyanerre a sorsra jutottak a csőrösök is. Hosszabbak mint egy bulldogfülkés szerelvény, naná hogy többe kerül őket hajókáztatni. Végül aztán jött az EU, aki megmondta, hogy milyen hosszú legyen egy kamion.