Az 5-ös bömösről szóló kimerítő részletességű postomban már említettem, hogy ugyanaz megvan nekem versenyfestéssel. Nos, előkotortam. A két modell mintha nem egy és ugyanaz lenne, annyira más hatású ez a festés. Talán igazat fogtok adni nekem, de ez a csicsás megjelenés nagyon rosszul áll neki, különösen, hogy igazából nincs is szépen tampózva, elég gyatrára sikerült. Érdemes ránézni Areh gyűjteményére, a neki meglévő verzió minimálisan, de eltér az enyémtől. A hátsó ajtón lévő feliratok különböznek és a hátsó kerék mögött lévő Michelin felirat és Bibendum is fekete, nem kék.
Oldalak
2009/03/24
Matchbox MB-31 BMW 5-series UPDATE
2009/03/23
Matchbox Rugged Riders 5-pack 1997 Flareside Pick-Up
Ford Pick-Up kérdésben a létező összes töltényt elpuffantottam már ebben a postban és ebben a postban. (Direkt lassan gépelek, hogy legyen időtök elolvasni a postokat. Sőt, várok is egy kicsit. Mindenki végzett? OK, megyünk tovább!) Nos, itt az ideje, hogy kamingoutoljak: befizettem a hülyeségi adót és megvettem ezt a változatot a múltkori börzén egy sráctól. Élőben nem tudtam ellenállni ennek a tömény sztereotípiának! A közhiedelem szerint, egy így felcsicsázott pick-up tulajdonosa csak egy igazi, vérbeli, büdös lábú redneck lehet. (Redneck = vörösnyakú, az amerikai szlengben ugyanannak a személyiségtípusnak a szinonimája, amire mi a földműves egy szinonimáját használjuk. Ez úton követnék meg minden dolgos parasztembert, le a kalappal előttük!) Fekete festés, az orron lángnyelvek... Van ennél elcsépeltebb optikai tuning? Annyira gáz szegényke, hogy azonnal beleszerettem, meg kellett vennem. Ha létezne kisautókról szóló „Ezt igazán kár volt...” blog, akkor biztos nevezném oda. Élvezzétek ki a képeket Ti is!
2009/03/22
Matchbox MB-05 Volkswagen Golf
Az 1970-es évekre a Bogár felett a ráncfelvarrások és frissítések ellenére eljár az idő, a nagyjából negyven éves terveket fel kell váltani valamivel, különben a cég lehúzhatja a rolót. A Type 3 és Type 4 nem nyerte el a vásárlók tetszését – bár az előbbiből az 1600-as Fastback szerintem gyönyörű, de ezt is inkább tán a ritkasága mondatja velem, mint az őszinte lelkesedés. A konszern első, vízhűtéses, előre épített motorral gyártott autója, a négy rövid évig, 1970 és 1974 között gyártott K70 óriási bukásnak bizonyult, mindössze 210 000 darabot gyártottak belőle. Kellett valami átütő, ami kihúzza a már-már bajban lévő VW-t a kátyúból. A megoldást az 1964-ben a Daimler-Benz-től vásárolt Audi hozza. Az Audinak volt gyakorlata a vízhűtéses motorok és fronthajtású autók építésében és pont ez kellett a Volkswagennek – a K70 gyenge, de nagy étvágyú 1,6-os, és már tűrhető teljesítményű de még mindig éhes 1,8-as motorja az NSU-tól jött. 1973-ban piacra dobják az Audi 80-hoz főbb elemeiben igencsak hasonlatos Volkswagen Passatot és 1974-ben a Golfot. A formatervek a legendás ItalDesign-tól, Giorgetto Giugiaro-tól származnak. A Passat sem fogy rosszul, de a Golf az igazi telitalálat.
Az első Golf
A Volkswagennek óriási szerencséje van az első Golffal. Hogy mi a siker titka? A forma akkor telitalálat, a dobozautók divatosak, az I-es Golf pedig két egymás mögé helyezett doboz. De az igazi titka talán az, hogy mindegy, hogy milyen korú és nemű aki utazik benne, a Golf mindenkinek jól áll. A Golf készül 3- és 5-ajtós, kabrió és pickup kivitelben. Európában 1974 és 1984 között gyártják, de az Egyesült Államokban, Mexikóban és Dél Afrikában is készítik. Ez utóbbi helyen mind a mai napig gyártják (!) Citi Golf néven. Ami a nevet illeti, a Golf, Rabbit (nyuszi) az USA-ban (az embléma a post elején erről való) és Caribe Mexikóban. Ha pickup akkor Caddy, ha pedig vászonteteje van, akkor Cabriolet. Ez egyébként jócskán túléli az első generációs modelleket Európában is, mert a második generációs Golfból nincs kabrió, ezért egészen 1995-ig készül, mikor megérkezik az harmadik generációs Golf kabrió verziója. Az első Golfba kizárólag soros négyes motorok kerülnek, a legkisebb az 1,1 literes, 49 lovas, a legnagyobb az 1,8-as 112-pacis. (Dízel motorokból pedig1,5 és 1,6 literes a kínálat, 48-52/68 pacival.) Számtalan és egy verzió készül az autóból, a tápláléklánc csúcsán a sportos GTI áll.
Golf I a Matchboxnál
A legelső Golf az 1977-es európai katalógusban bukkan fel, mint MB-7. Az LS-változatot mintázza, amiben ha lehet hinni az adatoknak, amit a netről túrtam, 1,3-as, nyolcszelepes, 60 pacis benzinmotor dolgozott. A metálzöld kisautó a tetején egy tartóban két szörfdeszkát hord – ennyit arról, hogy a Golf mindenkinek jól áll. Viszonylag nehéz elfogadható áron olyan MB-7-et találni, amiről ne hiányoznának a deszkák, vagy ha meg is vannak, akkor a tartó már rég kikopott, és nem maradnak a tetőn. Ha megvannak és nem lötyögnek, akkor az ár is elindul szépen a csillagok felé. Az MB-7 meglepő módon jobbkormányos és van vonóhorga. 1981 a deszkás Golf MB-7 utolsó éve, amikor citromsárga színezést kap. 1982-ben szerepel az európai katalógusban utoljára, amikor eltűnnek róla a deszkák, ezüst festést, ronda zöld csíkot és Golf feliratot kap. Nem látszik raja, de ez a Golf karosszéria más, mint az előző. Az ugyanis úgy öntik, hogy a tetején négy lyuk van amibe illeszkedik a tetőcsomagtartó, ennek viszont nincs, ez egy teljesen másik alkatrész. Charlie Mack 25 különböző változatot említ, amit tovább tarkít a tény, hogy ezt is gyártották Bulgáriában. (Ha valakinek van egy ezüstszürke testű, kék belsőterű változata, akkor most kezdjen fel-le ugrálni, 300-400 amerikai dollárt ér.)
Meglepő módon pont a leggyakoribb verzió a Golfból nekem hiányzik, köszönhetően leginkább annak, hogy nem vagyok hajlandó ilyet vásárolni, csak érzékszervi vizsgálat után, pont a deszkák miatt. Viszont viszonylag ritkának számító verziókból a véletlenek összejátszása okán sikerült kisebb készletet felhalmoznom. Kezdjük egy Makaón készült, japán kiadással!
2009/03/16
Matchbox MB-26 Volvo Cable Truck
A közelmúltban Volvo teherautóztunk és átvettük a különböző változatokat. Az „addig üsd a vasat míg meleg” elv mentén mozogva ez alkalommal az 1982-es premiermodellt tárnám elétek. Az akkori MB-26 egy kéttengelyes, narancssárga Volvo, a platóján kábeldobokkal. Ezek tartója ugyanazzal a két horonnyal csatlakozik a platóban vágott két nyílásba, mint az összes többi rakomány amivel ez a teherautó megjelent. A példányom egy picit ütött-kopott, de nem véletlen, ez még a gyerekkori gyűjteményből van. A név körül ismét vannak furcsaságok, a katalógusban csak Cable Truck szerepel, az alvázon pedig egyszerűen csak Volvo.
2009/03/15
Matchbox MB-01 Mercedes Truck és MB-02 Mercedes Trailer / TP-01 Update!
Pocsék idő van, Nemzeti Ünnepünket szétcsapják az aktuálpolitikával, a budapesti főpolgármester uszít, akik meg nem szeretik, azok hármas rendőrkordon mögül uszulnak. Egyébként is, szétpukkad a fejem úgy fáj. Mit lehet ilyenkor tenni? Matchboxozzunk!
Az MB-01 és MB-02 Merci szerelvény régi nagy kedvencem, ezért egyetlen változatának sem tudok ellenállni, legyen az az 1-75 sorozatból való, vagy Twin Pack. Lévén a haszongépjármű itt már egyáltalán nem újdonság, sok mondanivalóm vele kapcsolatban nincs, a lényeg a képeken van. Ellenben itt hívnám fel a figyelmet, hogy a használtautó-kereskedésben több ilyen hiányos szett is szerető, új gazdira vár!
2009/03/14
Matchbox 40th Anniversary Superfast: MB-01 - Corvette ZR1
Nem tudom, hogy bennetek tudatosodott-e, de a Superfast idén 40 éves. Nem gúnyolódásképp, de ha megkérdik tőlem, hogy mikor indult be a Superfast sorozat, akkor pontosan tudom, hogy 1969-ben, de ezt már nem kapcsolom össze azzal, hogy most 2009 van, azaz pont 40 évvel később.
Hogy mégis hogy van az, hogy az egyik állandó referenciám, a http://www.matchbox1-75.co.uk/ 1969-re mégis csak regular wheel modelleket mutat? A történetnek köze van a Hot Wheels-hez. 1969-ben dobja ugyanis piacra a Mattel a Matchboxok ezen első komoly konkurensét, a játékautópályákon meglepő gyorsasággal legördülő kisautókat. A Matchboxnál már megvolt az 1969-es regular wheel sorozat, majd látva a Hot Wheels-eket, pánikszerű gyorsasággal állnak neki az 1-75 sorozatot átalakítani és a Superfast kerekeket kifejleszteni. 1970-re már a teljes széria Superfast, de az első Superfastok bizony pont negyven éve kerültek a boltokba.
A Mattelnél sem felejtkeztek el a dolgokról és a piacra dobtak egy tízdarabos, amerikai Superfast dobozokba csomagolt, negyvenedik évfordulós szériát. Ezek tételesen:
- CHEVY CORVETTE ZR1
- HONDA CIVIC TYPE R
- QUARRY KING
- '69 CADILLAC SEDAN DEVILLE
- DAF XF SPACE CAB
- MORGAN AEROMAX
- DODGE MAGNUM POLICE
- MBX 4X4
- 77 CHEVY VAN
- VOLKSWAGEN CADDY
A jó hír, hogy a tízből – szerintem – hét kapott olyan festést és spéci kivitelezést, ami méltóvá teszi őket arra, hogy ilyen jeles esemény dátumát viselhessék. A rossz hír, hogy úgy fest a szenteknek megint maguk felé hajlik a kezük, amennyire én tudom, a széria csak az Egyesült Államokban kapható. Igen, az enyém is onnan van. Hogy tisztázzuk a tisztázandókat: Elvben már nem csak a Wal-Mart-nál lehet kapni a Superfastokat – tavaly a Superfast sorozat csak ennél a hipermarket láncnál volt kapható – de üzletben így sem sikerült beszerezni. Az eBay-en pedig darabonként kb. 5 dollár körüli a „megegyezéses” ár, amihez persze még jön a postázás. A jelenlegi valutaárfolyamok mellett nem nevezném olcsónak. Még akkor sem, hogyha minden darab tartalmaz egy kis kupont, amiből ha az ember összegyűjt 15 darabot és visszaküld a postaköltség kíséretében, akkor kap ajándékba egy spéci kiadású VW T2-est mintázó buszt. (Erről még semmit nem tudni, de valahogy kell még nekem 5 ilyen kupon!)
A sorozat első tagja, az 1-75 sorozatban 2008-ban debütáló Chevrolet Corvette ZR1 némileg módosított változata. (A linkelt postban leírtam mindent, amit érdekesnek és érdemesnek találtam mind az eredeti autóról, mind a Matchboxról.) Az eltérések egészen minimálisak. A kerekek egyértelműen ugyanolyanok, a szín kékről sárgára változott, az első fényszórók festése vöröses-rózsaszínesre változott, ami szerintem sokkal bénább, mint az 1-75-re festett változat. A gép oldalán lévő indexbúrák narancssárga festést kaptak, illetve az a-oszlop előtt-alatt megjelent a ZR1 embléma. Ez utóbbi túlságosan is nagy lett, ha az eredetin láthatóakkal arányos méretűt készítettek volna, akkor az nem lenne vastagabb fél milliméternél. Hátra pedig az eddig üres rendszámtáblatartó kapott egy ZR1 feliratot. Bár a fentiekből valószínűleg nyilvánvaló, szerintem a Corvette nincs benne abban a hétben, amit méltónak tartok negyvenéves spéci modellnek, lévén az eltérések minimálisak az 1-75-höz képest.
2009/03/13
Cikk a Matchboxokról
Találós kérdés
UPDATE:
Nos, mint arra elég hamar rájöttetek - lásd a kommenteket - egy MB-13 Baja Buggy, egy MB-02 HotRod Jeep, valamint egy MB-75 Seasprite Helicopter is szerepel a főcímben!
2009/03/12
Matchbox MB-09 Utility Truck
„Sok szeretettel üdvözlök mindenkit a Matchbox Memories haszongépjárműveket mintázó kisautókról szóló blog legfrissebb posztjában!” Ha nem csinálok sürgősen valamit, akkor a különböző teherautók és kamionok végképp maguk alá gyűrik a tartalmat és minden postot kezdhetek így. Mea culpa! Mea maxima culpa!
Az 1998-as, amerikai kiadású MB-09 „cseresznyeszedő” 1989-es keltezést visel az alvázán, aminek az a magyarázata, hogy először az 1990-es katalógusban debütál, mint MB-74. Akkor a katalógus nemes egyszerűséggel csak úgy emlegeti, hogy „Ford”. A modellen magán semmi olyasmi nincs, ami a kék oválisos márkára utalna a hűtőrácson lévő oválist leszámítva. No, meg persze azt, hogy üvölt róla, hogy az amerikai Ford F-sorozatú teherautói közül mintázták meg valamelyik nagyobbra nőtt változatot, mondjuk a 700-as, vagy 800-as szériát. Ilyet láthattatok már e lapokon, de a White Rose-féle F-800-nak semmi köze ehhez a modellhez, ez lényegesen kisebb.
A modellt sokszor elsüti még a Matchbox az 1-75 sorozatban, változatos festéssel változatos számok alatt jelenik meg, például 1995-ben MB-33 Amerikában, 1996-ban MB-74 mindenhol a világon, 1997-ben MB-74 Németországban és 5-packbe is került. Areh gyűjteménye szép keresztmetszetet ad az emelőkosaras járgány múltjából.
Nem lennék meglepve, ha találkoznánk még vele, merthogy a Ford F-sorozatú teherautóinak megjelenése olyan keveset változott az évek során, hogy a modell ettől teljesen időtlenné vált.
2009/03/09
Matchbox MB-26 Volvo Tilt Truck
Kezdem szépen-lassan rendbe tenni itt a dolgokat és ahogy kell, rendesen a számukkal és a nevükkel feltenni a címbe olyan járműveket, amik már szerepeltek itt. A mostani Volvo teherautóhoz hasonlót láthattatok már itt. Kezdetben volt az MB-20 Volvo Container Truck, aminek egyenesági leszármazottja az MB-26 Volvo Tilt Truck. Nagyjából ugyanaz, csak kapott egy harmadik tengelyt, meg oldalfalakat a platójára körbe, arra meg egy műanyag „ponyvát”. A neve is innen jöhet – mármint hogy „tilt” – mármint a platót körbevevő, a valódinál lehajtható oldalfalról – gondolom én, de persze lehet hogy a tervező kutyájának kedvenc bolháját hívták így.
Szeretem ezt a modellt, mert a Volvo F-sorozata volt az országutak királya kölyökkoromban és sok pótkocsis kamion szaladgált akkoriban az utakon. Éppen ezért hiányolom, hogy nem készült belőle a Mercedes-Benz MB-1 – MB-2-höz hasonló, pótkocsis szerelvény.
2009/03/08
Matchbox MB-52 Austin FX4 Taxi
Néha úgy érzem, hogy a Matchboxokért felelős Mattel személyzetnek ideje lenne kidugni a nóziját az El Segundo-ban elterülő irodából, hogy körülnézzenek a valódi világban és akkor talán nem csinálnának fura dolgokat.
A klasszikus Londoni taxi – rövid típustörténet a linken – a cégnél kedves téma, több változatban is feldolgozták ugyanazt, azaz az Austin FX4-et. Ezzel nincs is baj, lehet vitatkozni azon, hogy melyik volt szebb, a régi, vagy az új – nekem mindkettő tetszik, ezért vettem meg ez a változatot is –, melyik festés a szebb, és a többi és a többi. Még azt is megbocsátom nekik, hogy tavaly a nagy sikerre való tekintettel ismét elővették az öreg harcost és MB-52-őt csináltak belőle. DE! Könyörgöm, mi vezette a kezüket akkor, amikor dollárban – és centben – írták rá az oldalára a beszálláskor és különböző távolságok megtételekor felszámolt díjakat, meg azt, hogy a vezetőnél soha sincs 20 dollárnál több készpénz? Ez utóbbi felirat amúgy abszolút az amerikai taxikra jellemző, én máshol még nem is láttam ilyesmit. Szóval a részletek jópofák, szeretem az ilyen ultra-apró részleteket, amiknek a kiolvasásához amúgy lézercélzós, zseb-atommikroszkóp kell, de miért nem fontban pingáltok fel ilyesmit rá, hombrék, miért nem fontban?
2009/03/06
Börze - utolsó egyeztetés
Matchboxon kívüliek: Maisto Porsche 356B
1930-ban professzor Ferdinand Porsche megalapította a "Dr. ing. h. c. F. Porsche GmbH-t" és Stuttgartban a Kronenstraße 24-alatt megnyitották irodájukat. A cég robbanómotoros járművek fejlesztésével és konzultációval foglalkozott, de soha, egyetlen autót sem dobott piacra saját neve alatt. Az új cég egyik első megbízatása a német kormánytól érkezett, egy olcsó, megbízható népautó megtervezésére. Az eredményt, minden idők egyik legsikeresebb autótervét a világ Volkswagen Bogárként ismeri.
A háború után Németországban általánosságban mindenből hiány volt. Javarészt ezért a 356-os sok alkatrészt a Bogárból kölcsönzött: A motor, a váltó és a felfüggesztés alkatrészei a Népautóból származtak. Kényszer szülte, vagy sem, de ahogy a Bogárban, a 356-ban is ott van a „Porsche-védjegy”, a léghűtéses, hátsó kerekeket hajtó boxermotor az autó farában. A 356 három evolúciós fázison megy át. Az A, B, és C generációkban a VW alkatrészeket fokozatosan váltják le a Porsche-készítette alkatrészek. A jellegzetes – szerintem gyönyörű – karosszériát ugyanaz az Erwin Komenda tervezte, aki a Beetle karosszériáját is A 356-os terveinek alapkoncepciója változatlan marad az évek során, a különböző változatok valódi, teljesítményben és kezelhetőségben megmutatkozó különbségeket mutatnak fel, mintsem hogy a manapság olyan divatos, csak stílusjegyeket érintő ráncfelvarrások lennének – bár kétség kívül az autók megjelenése is változik valamelyest. Eleinte a 356-osokat elsősorban Németországban és Ausztriában értékesítik, az ötvenes éveke elejére az autó ismerté válik az autórajongók körében szerte a világon és a Csendes Óceán mindkét partján piacot talál. A 356-tól a kezdetektől fogva készítenek kabrió változatot, gyakran a gyártás felét ezek teszik ki és a cég valóban Cabriolet-nek hívja a lenyitható tetejű változatokat, míg a hagyományos kivitelű a Coupe. Nem merítkeznék meg a típusváltozatok egymástól való megkülönböztetésének mocsarában, egyrészt mert erről könyveket írtak mások, másrészt mert nem is értek hozzá, harmadrészt mert számunkra most nem is fontos ez a kérdés, negyedrészt nekem mind tetszik, ami 356. Az viszont nagyon érdekes, hogy a típus története alatt a kezdeti 40 lóerőből a végére 130 békebeli paci lesz, persze ehhez kell az is, hogy az 1,1 literes, nyomórudas motor, 1,3-, 1,5-, 1,6 literes lépcsőkön át végül 2 literesre hízzon. (Na jó, ez így egyáltalán nem igaz, az utolsó nyomórudas Porsche motor 1,6-os, a kétlityis nem az.) Az utolsó tíz 356-ost 1966 márciusában gyártják le. Mind a tíz Cabriolet (!) és a holland rendőrség (!!) a megrendelő. (Egy ilyenről nagyon szeretnék látni egy képet, de persze nem sikerült találnom. Viszont megleltem ezt az oldalt, ahol számos holland rendőrségi jármű modellje megtalálható. Hát... A holland zsaruk is szívhatnak ezt-azt, mert olyan cuccok vannak itt, hogy csak lestem! Targa tetős Porsche 911, Alfa Romeo Spider, Opel Speedster, meg aztán a másik végletből egy DAF 33.)
A Matchbox nemes egyszerűséggel elintézi a 356-os kérdést: Nincs ilyen és nem is volt a kínálatukban. Éppen ezért kénytelen voltam 356-os Porsche ügyben arra a kínai Maisto-ra fanyalodni, akitől amúgy egészen pofás dolgokat is láttunk már. Kerestem róla képeket a neten és azokon látszik, hogy csak az én példányomon sikerült ilyen csúf sorjásra önteni a lökhárítókat. Amúgy ha ezek nincsenek elrontva, akkor is túl vaskosnak és túlságosan előre-illetve hátranyúlónak tűnnek nekem. A Matchbox-ra kísértetiesen emlékeztető kerekek jól állnak neki, az ezüstszürke fényezés meg különösen. Viszont a c-oszloptól hátrafutó öntési nyom meg nagyon nem jól, de ilyet láttunk már a Matchboxtól is, nem is egyszer. A belső tér kialakítása jó, a modell formája kifejezetten jól sikerült. Ugyanezt egyébként más színben, Edocar márkanévvel is láttam már. Nem a legtökéletesebben sikerült Maisto modell, de azt a 300 forintot, amiért hipermarketekben szaladni szokott, azt még tán így is megéri.
2009/03/05
Matchbox 2008 USA Superfast MB-01 Bentley Continental GT
2009/03/02
Matchbox MB-39 Bentley Continental GT
A rövid postokhoz – mint ez is – feltaláltam az SMS stílust! (Az SMS stílus nem azonos az ismi, csati, türcsi, üccsi nyelvvel!) Egy mondat nem lehet hosszabb, mint ami egy SMS-be belefér, azaz 160 karakter. A Bentley Continental GT-ről már megírtam a 2008-as Best of British verzió kapcsán, amit érdemes. A 2008-as MB-39 teljesen ugyanolyan. Persze a karosszéria fehér. A beltér, a kerekek és a Bentley felirat a rendszámokon azonban teljesen ugyanolyan. Az 1-75 sorozatú verzió semmivel sem kevesebb, mint a BoB. Pontosítok: A BoB-ban semmi plusz nincs ehhez képest – leszámítva a dobozt és az árát. Ezt érdemes megvenni – egyébként is „white is the new cool” – a BoB-ot nem. A Matchboxnál nyaljanak sót!
2009/03/01
Matchbox MB-38 Ford Model A Van
Sohasem voltam oda a motoros hintónak inkább tűnő korai autókért. (Érdekes, hogy milyen sokan vannak így rajtam kívül, a (jó)múltkorjában Gyulával, az Autómánia mindenható urával pont erről beszélgettünk, hogy remek a Models of Yesteryears széria, csak minimális iránta a kereslet, keveseket érdekelnek ezek a régi járművek.) Két kivétel van ez alól, a Ford T, és a Ford A. A vicces az, hogy az irántuk való lelkesedésemért két PC-s játék felelős. Az egyikről már megemlékeztem korábban a gyűjteményemben szereplő első Ford A Model kisteherautók kapcsán, a másodikról meg majd egyszer később, a Ford T kapcsán ejtenék szót.
Mint a bevezető alapján az már kiderült, szerepeltek már itt Ford A furgonok többször is, úgyhogy ez tulajdonképpen csak frissítés, de lévén idáig akárhányszor beszéltem MB-38 Ford Model A Van-ról, a címben sohasem írtam így le ezt a nevet.
Ami a mostani darabban különleges, hogy hátul hatalmas, versenyautóról szalajtott abroncsok vannak rajta, a felirata pedig egy Matchbox tuningműhelyre utal. Szerintem jópofa, de gyanítom, hogy csak én gerjedek ezekre ugyanúgy, mint ahogy a Dodge Commandokra.