Oldalak

2024/03/31

Matchbox Convoy CY-25 DAF Container Truck Pepsi Team Suzuki

A mai postban több lesz a kérdés és feltételezés, mint az állítás, de sebaj! Szeretem veletek együtt kibogozni valaminek a történetét!

A Convoy CY-25 szerelvény nem új vendég nálunk, sok változatát megírtuk már, elég ha csak lekattintjátok a címkefelhőben a tag-jét, vagy az előző linket, merthogy trükkösen a kettő ugyanaz.

Jelen postunk tárgya nem egyszerűen Pepsi motívumot visel, hanem „Team Suzuki” feliratot is mellé. Ez nem különösebben nagy rejtély, a Pepsi a nyolcvanas évek végén volt szponzor – na itt kezdődik a feltételezések sora – abban a versenysorozatban, amiről én azt hámoztam ki, hogy akkoriban Grand Prix Motorcycle Racing-nek hívtak és talán ezt hívják manapság MotoGP-nek. Elnézést kérek minden motorkerékpár rajongótól, bevallottan fogalmatlan vagyok kétkerekű ügyekben. Akinek van plusz infója, ne habozzék megosztani, szívesen frissítem vele a bejegyzést!

A Convoy Project 1989-re datálja a CY-25-öket úgy általában, de ez egyre inkább úgy tűnik, hogy hibás adat. A szerelvény dobozán 1987-es a keltezés és stimmel a megjelölés, felettébb valószínűtlen hogy előre láttak és dolgoztak volna a jövőbe. Égetően szükségem lenne Charlie Mack Convoy bibliájára a bizonyosságért, de a Mester nem hajlandó feltúrni a garázst a kedvemért – amitől nem vagyok boldog, de haragudni sem tudok rá érte.

E post tárgya jó példa arra, hogy az UV mennyire alattomosan tudja megtámadni a műanyagokat. Amikor én ezt a szerelvényt vettem úgy 15-16 évvel ezelőtt, nyoma sem volt rajta a besárgulásnak. A vásárlást követő éveket sötétben, dobozban töltötte és ez idő alatt előjött rajta az az elszíneződés, amit az okozott, hogy egy ideig direkt napfénynek volt kitéve – gondolom kirakatban. A dolog védhetetlen, nem először és félek, hogy nem utoljára történik meg velem. Gyerekkori példányomon is előjött, ami talán heteket tölthetett csak kirakatban, nem többet. A fél életében tökéletes volt, öregségére kapta el a „sárgaláz”.

Pepsi szponzorálta, Suzuki motorkerékpár csapat színeiben. Ez a szebbik oldala.

Na, itt már látszik a baj, ami nem is kicsi. Amikor sok éve megvettem, nyoma sem volt az UV romboló hatásának! Sajnos ez egy ilyen alattomos kór. Nem először járok így és félek nem is utoljára!

Érdekes, hogy a vontatóra nem jutott logó. A DAF 3300-as fülkéjének magas "homloka" nagyon kívánja az ilyesmit.

Egyértelműen még a dobozában szoláriumozott!

Mintha a bal alsó sarka is megindult volna, nem?

A fotózáshoz tettem be fordítva a dobozába, mégiscsak a szebbik oldalát mutassa már. Látszik, hogy a doboz "ablakát" is megszívta a nap, meg valaki valamikor le is locsolta valamivel, aminek a lekapargatásával nagyon gyorsan leálltam.

A doboz 1987-es keltezést visel, ebből is gondolom, hogy a Convoy Project 89-es adata hibás.

2024/03/30

Katalógusok: Majorette 1978

A felületes szemlélő számára úgy tűnhet, hogy ez a katalógus össze van firkálva. De nem! Francia barátaink így jelezték, hogy mely modellek voltak újak az 1978-as modellévben.



2024/03/29

Hot Wheels 2012 Acura NSX Concept

A koncepcióautók aranykora az 1950-es 1970-es évek közé esik. A CAD (számítógép által segített tervezés) világában az ilyen költséges, világi hívságoknak egyre kevésbé van létjogosultsága. Egyre kevésbé gyakori ilyet látni, ezért kisautóban is egyre kevesebb ilyen születik.

Tanulmány
A Honda 1990 és 2005 közt gyártotta a Honda – az Egyesült Államok, a Kínai Népi Demokratikus Köztársaság és Kuvait piacain Acura – első generációját, amit mind a mai napig sokan a cég csúcstermékének tartanak. A hátsó kerekeit hajtó, középmotoros sportautó második generációja végül 2016-ban, mint 2017-es modell került piacra, hibrid hajtással.

Először 2010 végén, 2011 elején kezdtek szállingózni a hírek arról, hogy a Honda a legendás NSX utódján dolgozik. 2011-ben a cég vezére, Takanobu Ito megerősítette, hogy a cég egy új sportautón dolgozik. 2012 január 9-én a cég bemutatta az NSX koncepciót a North American Auto Shown. A hibrid sportautók koncepciója teljesen új és forradalmi volt akkoriban, az NSX koncepcióautó megelőzte az olyan vetélytársakat, mint a Porsche 918, LaFerrari, McLaren P1 vagy BMW i8.

Az NSX koncepcióautó a 2012-es North American Auto Shown (Kép: Wikipédia)

A Hot Wheels ezt a 2012-es koncepciót mintázta meg. Azért fontos hangsúlyozni, hogy mely évből való, mert a Honda 2013-ban egy kifinomultabb, a véglegeshez közelibb változatot is bemutatott.

Ahol az ördög lakik*
A Hot Wheels nagyon hamar reagált és 2013-ban bemutatta az Acura NSX koncepcióautó értelmezését a mainline-ban. Ez a legelső, ezüstszínű változatot tartom mind közül a legkívánatosabbnak, hiszen ez hozza leginkább az eredetit. Mindezt teszem úgy, hogy 2015-ben egy 7000 darabos speciális kiadás is készül belőle a North American International Motor Showra. Összesen kilenc változatot ér meg. Mindössze négy verziója szerepel a mainline-ban, az előbb említett speciális kiadáson kívül az összes többi verziója multipakk exkluzív - értelem szerűen jelen post tárgya is az.

Amit ebben a postban láthattok, mind a mai napig az utolsó, 2022-es változata. Ezt az öntvényt is Ryu Asada tervezte – ha olvastátok az első generációs Hot Wheels NSX-ről szóló postunkat, akkor tudjátok, hogy ez miért említésre méltó fontosságú információ.

Nem vagyok nagy sportautó fanatikus, de ez az öntvény szerintem kitűnően sikerült! Az ablakok sötétítése még pont az a szint, hogy vagány legyen, de azért lehessen látni a belterét nem csak lámpával bevilágítva. Hozzá az közepesen részletes is. Ezen a konkrét darabon ez a talán nem a legszebb árnyalatú (bili)kék festés egy picit túl vastagra sikerült és itt-ott megeszi azokat a finom vonalakat, amiktől az eredeti annyira szép és amik egyébként az öntvényről sem hiányoznak. (*A részletek az, ahol az Ördög lakik.)

Nekem ebből a szögből egy kicsit olyan, mint egy mosolygós cápa.

Nem mondom, hogy ez a legszebb árnyalata a kéknek, de ízlések és pofonok, mint tudjuk...

A finom részletek mind ott vannak az öntvényen, de ez a festés valahogy egy picit hajlamos megenni őket.

Nem lehet nem kifesteni az orrát és fenekét. Hot Wheels titoktetkó.

A beltér manapság szokatlanul részletes.

És a kormány sem csak pizza!

2024/03/27

Matchbox 2023 MBX City Drivers II 5-pack – Mission Helicopter – 70th Anniversary Special Edition

Néha emlékeztetni kell magunkat, hogy amiket gyűjtünk azok játékszerek és elsődleges célcsoportjuk a gyerekek, akik úgynevezett játékra használják ezeket a holmikat. Úgyhogy ha gyűjtői szempontból nyilván nem a legkívánatosabb is egy darab – mert mondjuk nem autó – attól még lehet érdekes, mert mondjuk az egyik legrégebbi öntvény, amit a Matchbox használ. Pont mint a Mission Helicopter.

Vénségek kicsiny boltja
Jól megpakolta ezt a szettet a Matchbox veteránokkal – és még csak nem is látszik! A GMC Wrecker 1987-ben debütált. A Chevy Blazer 4x4 1984-ben. A Mission Helicopter pedig 1985-ből való.

Számtalan verziója jelent meg az évek során, nálunk is felbukkant pár. Rögtön a premiermodell kapcsán fejtettem ki azon álláspontomat, hogy eredetileg Kék Villámnak indulhatott, de valami félre mehetett a filmhez kapcsolódó jogok licencelése során és így lett belőle Mission Helicopter. Erre nyilván semmiféle bizonyítékom sincs, csak a hasonlóság olyan mértékű, hogy az nem lehet véletlen. Kukkantsatok csak rá erre a postra! Ugye? A tengernyi verzióból tehát megjelent nálunk még itt egy és egy kitűnő szettből egy másik is.

(Vissza)fejlesztve
A fentiekben mind közös, hogy az öntvény az első változat. 2014-ben azonban átesett egy retoolingon. A leglátványosabb, hogy azért, hogy a forgószárnyat olcsóbban, egy darabból állíthassák elő, rövidebbre vették azt. Nekem kicsit bántja amúgy a szemem, mert így valószínűtlenül kicsi lett. Rendben van, hogy a Matchbox nem képes repülni, de így már nem is tűnik úgy, mintha tudna. Nyilván amivel többe kerül ez a megoldás az öntvényt tekintve, azt bőven megspórolják a kisebb csomagolásokon. A géptörzs fém és műanyag részének átdolgozása alig feltűnő és talán jót is tett neki. Ugyanakkor a törzsbe visszadugható farokrész megmaradt.

Ami a 2023-as ötös pakkba bekerült nyilván már ilyen ráncfelvarrott változat. Egyelőre ez az utolsó inkarnációja, de nekem van egy olyan gyanúm, hogy fogjuk látni még, ha más nem 1-2 év kihagyással.

Játékszernek még ennyi év után is remek – még ha nem is feltétlenül a gyűjtők álma.

Megmondanátok róla, hogy 38 éves volt, amikor 2023-ban megjelent?

A forgószárnyat még 2014-ben megkurtították és már egyetlen darabból készül. A farok betolva a törzsbe.

Így menetkész.

Nyilván nem repképes játékszer - csodálom is, hogy nincs ráírva a dobozára -, de ilyen pinduri főrotorral nem is tűnik úgy, mintha az lenne. #regenmindenjobbvolt

NRFB Matchbox 2023 MBX City Drivers II 5-pack - 70th Anniversary Special Edition (porsche képe a GMC Wreckerről szóló postból)

2024/03/25

Matchbox Collectors No.11 2002 Audi RS6 Avant - 70th Anniversary Special Edition

Mára olyasmit tartogatok számotokra, ami megmagyarázza, hogy miért kezdek elfordulni a Mattel termékektől és miért gondolom azt, hogy az ár-minőség arány nincs ott ahol kéne. Mindezt egy nem olcsó speciális kiadás és izgalmas sleeper kapcsán.

Az Audi RS6 Avant nem újdonság e lapokon, meglepően sok változata szerepelt már nálunk, a Bubba-Gump lista egyenesen ezzel kezdődik – legalábbis mikor e sorokat írom. Típustörténeti és kisautós előzmények ügyekben tessenek kedves lenni ott megkezdeni a barangolást!

Tavaly volt hetven éves a Matchbox, ezért számos speciális kiadás született. Az évfordulós nyolcas pakk szerepelt már e lapokon, porsche a Porsche 910-es versenyautót írta meg a szettből. Nem titkoltan az volt vele a cél, hogy a tartalmát megosztjuk hármunk közt – Andrew0807 is beszállt – csökkentendő a költségeket, hogy ne fizessünk olyasmiért ami nem érdekel minket. Illetve én még azt is hozzáteszem, hogy a jellegzetes, hetvenedik évfordulós festési séma szerintem közel sem áll jól mindennek, amire rákerült. Úgyhogy nem csak a feldolgozott autó tudott önmagában érdektelen lenni számomra, hanem az amúgy érdekes autón csiricsárénak ható festés konstellációja is.

Sajnos a legteljesebb mértékben meg tudom erősíteni azt, amit porsche a fentebb linkelt postban leírt! A gyártási minőség csapnivaló, a tampózás trehány ezért a fényezés tele van apró foltokkal, a csomagolás leverte a friss festést és nálam még az elcsúszott nyomat is megjelenik mint hiba.

Ez egy gyűjtőknek szánt készlet, nem az egyszerű játékszer sorozat – 1-xxx – áráért, ami szintén nem alacsony. Nyilván magasabbak a minőségi elvárásai egy gyűjtőnek. Ha gyűjtőt akarunk kiszolgálni, akkor tessenek kedves lenni odafigyelni az igényeire! Nagyon közel járok ahhoz, hogy elforduljak a Mattel márkáktól, mert az ár-minőség arányuk azon a szinten mozog, amennyit nekem már nem érnek meg. És akkor még nem is beszéltünk a „skalpolás” jelenségéről – ezt is felveszem a szlengszótárba – ami nyilván nem a Mattel hibája, de jelen lévő probléma.

Klassz a festékes kiemelés, de annak a rendszámnak - melynek megfejtése ezúttal nem igényel túl nagy erőfeszítést - biztos így kéne kinéznie? Igen, oszlopot szállít.

A jellegzetes évfordulós festés és a kerekek szerintem nem mindenen mutatnak jól. Az RS6 Avanton viszont nagyon is!

Itt már jól látszanak a bajok! Slendrián, gyenge minőségű festés: apró fekete csíkok, fehér folt a narancssárga rész közepén, elkent festék az éleken. Mindez a Matchbox saját születésnapjára kiadott, feláras gyűjtői modellen.

Ebből a szögből még jobban látszanak a festési hibák.

Rendben, hogy nem spóroltak a részletek kiemelésével, de milyen csapnivaló minőségű a végeredmény?!

Ezen az oldalon sem jobb a helyzet, sőt...

...a csomagolás a kerékjárati ívek élein leverte a festést, a tetősín pedig öntési hibás!

Bibi az A-oszlopon, a tetőn... Á, Mattel...

Dobozfétis. A bal fülön a rendszám és felette nagyon halványan az Audi-karikák - ez sem valami átgondolt így.

Általában szeretni szoktam a dobozgrafikákat - a hetvenes évekből származókat különösen - de valamiért ez nem tetszik. Olyan... Semmilyen.

A másik dobozfül.

Porsche alaposan lefotózta a nyolcas pakk dobozát. A további feltáró fotókért tessenek visszakattintani az ő, már idézett postjához!

2024/03/24

Majorette Maersk Logistic Giftpack – MAN TGX Container Truck

A remekbe szabott, Maersk Logistic ajándékszett méltatásának folytatásával felrúgom az aranyszabályt, hogy „a legjobbat hagyd a végére”, de vitrinbe akarom tenni, az „önzőzés” meg felülírja a dramaturgiai szabályokat.

A Majorette Maersk Logistic Giftpack egyelőre egyetlen előzményét itt találjátok – némi érdekes céginfóval fűszerezve – de természetesen saját tag-et is kapott a címkefelhőbe, idővel a tartalom többi részét úgy lelitek meg majd egyszerűen.

MAN TGX szerepelt már e lapokon, pontosan ugyanez a generáció – sőt, ugyanolyan XXL fülkével mint ez is, bár a Majorette nem nevesíti –, csak nagyobb méretarányban.

Nagyon elégedett vagyok ezzel a szerelvénnyel! A vontató egymaga tartalmaz annyi fémet, mint egy jobb Matchbox 5-ös pakk. A félpót váza is fém és egész masszív. Műanyag alkatrész pont annyi van rajta, ami a funkciókhoz kell. Amúgy majd valamikor később fogjátok látni, hogy ezt a... Ööö... Milyen van egy félpótkocsinak? Váza? Oké, szóval legyen váz! Tehát ezt más félpóthoz is felhasználta, nagyjából úgy mint a Matchbox az ős-Convoy Low Boy-t egy rakás mindenhez.

Jó ez, tetszik! Amúgy is kezdek kiábrándulni a Mattel termékekből az egyre romló ár-érték arány miatt és úgy nézem a Majorette lesz az ellenszer.

Nem tudok belekötni - na nem mintha akartam volna! Eskü nem vett meg a Majorette kilóra, de ha megpróbálná még az is lehet, hogy sikerülne neki!

Van ilyen rövid félpót a valóságban is ilyen 20 lábas (6m) konténerhez, csak ritka - inkább a 40 lábashoz való a gyakori, amire értelemszerűen felmegy két kicsi - és az jellemzően nem lóg túl a konténeren. De! Ez valószínűleg 27 lábas, tartálykonténerekhez (is) való lehet, amire értelemszerűen a 20 lábas is felmegy.

Szerintem rendben van! Talán a tükrök lehetnének fém kitüremkedésből az A-oszlopokon, de őszintén nem fáj a hiányuk. Convoyokról sem hiányoltam soha.

Jók ezek a kerekek! A Volvo FMX-eken is szeretem őket.

Metál! Bírom!

Hogy a valóságban is van-e ilyen félpót, ami hosszabb mint a 20 lábas konténer és ha igen, akkor az miért van így és mire jó, én meg nem mondom.

Nyilván a valóságban nem így nyílik egy konténer, de cserébe nem olyan könnyű letörni az ajtót és lehet vele játszani - sokkal jobb mintha nem lehetne nyitni és játszani vele, úgynevezett játszás céljából.

A félpót váza fém. Ugyanezt használja a Majorette máshoz is, majd idővel megmutatom. A kitámasztó láb működik, csak én fent hagytam a szinte láthatatlan konténer rögzítő gumit, ezért nem tudom prezentálni az akszesszoár ezen featúráját.

NRFB.

2024/03/23

Katalógusok: 1975 Matchbox Collector's Catalogue

Itt egy erős tipp következik: Azt gondolom, hogy az az 1975-ös Matchbox katalógus nemzetközi változatával van dolgunk, ami sokkal rövidebb terjedelmű, szemben a brit változattal ebből az évből. Ez 48 oldalas, szemben a 64 oldalas brittel, ami még nem szerepelt e lapokon.