Néha döbbenetes, hogy mik bukkannak elő eldugott játékboltok polcairól. Még karácsony környékén találtam rá erre a 2006-os kiadású Convoyra ilyen módon. A Generic Tractor Cab nem különösebben a szívem csücske, egyetlen szerelvényt kivéve, ami viszont nem is gyakori. A fishbelly trailer sem újdonság, ezt is kiveséztem már e lapokon. Tulajdonképpen egyetlen oka volt, hogy elhoztam a boltból: nem volt szívem otthagyni, hogy még évekig üljön ott. Nyilvánvalóan marad NRFB.
Oldalak
2010/02/28
2010/02/27
Matchbox MB-63 Mercedes-Benz 280GE
Ez a post simán lehetne egy újabb MB-30 Mercedes-Benz 280GE update is, amiért nem az, hogy ez a változat 2001-ben mint MB-63 látott napvilágot az Egyesült Királyságban. A korábban elmondottakat nem sokkal tudom kiegészíteni, talán annyival, hogy az oldalán az „MTN Rescue” az „H(e)GY(i) Mentő”, de hogy miért, azt még tán az sem tudná megmondani, aki kitalálta. A kerekeiről igazából nem tudom eldönteni, hogy tetszenek-e, vagy sem. Talán a hagyományos Convoy kerékkel ütősebb, nemde?
2010/02/26
Matchbox MB-48 Vauxhall Astra GTE - Opel Kadett GSi
Az Opel 1937-ben dobja piacra a Kadett sorozat első darabját, melyet kis, családi autónak szánnak. Az első, nagyjából 107 és félezres darabszámban gyártott Kadett leginkább arról híresült el, hogy a háború után a Szovjetek szépen bedobozolták a komplett gyártósort, elvitték Moszkvába, ahol aztán az első Kadett mint Moszkvics 400/420 néven készült tovább, egészen 1956-ig.
Opel Kadett E / Vauxhall Astra Mark 2
Nemes egyszerűséggel az első Kadettről rögvest ugorjunk át az utolsóra! (Attól most tekintsünk el, hogy Dél-Afrikában a Kadettnek hívták azt az autót, amit mi első generációs Opel Astraként ismerünk, mert akkor így helytálló ez az első-utolsó dolog.)
Az E Kadett 1984-ben debütál és 1985-ben meg is szavazzák a szakmai újságírók az európai Év Autójának. (Amúgy nem vagyok túl nagy véleménnyel erről a szavazásról, érdemes megnézni a listát, hogy miket tudtak megszavazni ezek a népek. Többnél fogjátok majd a fejeteket mondván, „De hát miért?!”) Az elismerés alapvetően az aerodinamikus cseppformának szól, mely akkoriban kezd ismét divatba jönni és leváltani a dobozautókat. A General Motorsnál azért biztosra mentek, a három- és ötajtós mellett előrukkolnak a lépcsős hátú négyajtóssal is, ami azért nem olyan óriási nagy váltás a dobozokhoz képest.
1985-ben dobják piacra először a Kadett GSi-t, illetve Angliában – meg mindenhol máshol, ahol Vauxhallnak hívják az Opeleket, szóval ahol jobb oldalon van a kormány – a Astra GTE-t, melyek a csúcsteljesítményű, sportos modelleket jelentik a Kadett kínálatban. (Csak az érdekesség kedvéért: A Kadett E-t Braziliában meg Chevrolet Kadettnek hívták.) A helyzet az, hogy igencsak ellentmondásos adatokat lelni a neten arról, hogy melyik motor mikor is jelent meg ezekben és mekkora volt a teljesítményük. Szóval közel sem biztos, de azt hámoztam ki, hogy 85-ben az 1,8 literes, sornégyes, 115 lovas benzines erőmű az, ami a csúcsmodellbe kerül, mely egyaránt lehet három és ötajtós. A fronthajtású autó ezzel maximum óránkénti 191 kilométeres sebességre tud felgyorsulni. Később – hogy pontosan mikor, arról nem értenek egyet a források, az egyik 1988-at, a másik 1990-et említ – jelenik meg a kétliteres, 16 szelepes motor és kerül a fentebb említett hárombetűs nevű kivitelekbe. A teljesítményükben sem értenek egyet, az egyik 156-, a másik 168 paciról tud. Még az is lehet, hogy mindkét forrásnak igaza van és az idő előrehaladtával megnőtt a teljesítmény – láttunk már ilyet korábban.
A Kadett E szerintem igen jól eltalált forma és ennyi évvel a bemutatása után sem tűnik fájdalmasan elavultnak. Vagy csak megszoktam? Lehet ez utóbbi is, hiszen az európai gyártása 1991-es leállítása után a modell sok néven és formában él tovább – a rossz nyelvek szerint a minőség viszont köszönő viszonyban sincs az eredetivel. Az E Kadett adja az alapját a Daewoo LeMans-nak (később Daewoo Cielo, Racer és Nexia), ugyanez Chilében Daewoo Heaven, amit az Egyesült Államokban és Új Zélandon Pontiac LeMans néven árultak. Nincs vége a történetnek! Ugyanez az autó Kanadában Passport Optima.
MB-48 és társai
A Matchboxnál a háromajtós csúcs-Kadett alapvetően két változatban lát napvilágot. Az MB-48 a civil verzió, mely a fém alvázán 1985-ös keltezést visel és 1986-ban kerül be az 1-75 sorba. (Ne feledjük, a www.matchbox1-75.com az angliai kiadásokat listázza, tehát ezért fordul itt elő először 1987-ben.) A piros járgány ajtajai nyithatóak, a kormánya a jobb oldalt található, és látványos GTE logót visel, szóval ez egészen biztosan egy Vauxhall Astra GTE. Később a dolog annyiban változik, hogy az alvázon megjelenik az Opel Kadett GSi felirat is – változik a karosszéria festése is – de a korai példányokon még csak a Vauxhall szerepel. Az MB-48 számozás marad, de 1987-ben „AC Delco” racsingfestést, 1989-1993 között meg „STP Vauxhall-Opel” racsingfestést kap. Ez utóbbiakból nekem nincs példányom és hogy kegyetlenül őszinte legyek, nem is tetszenek igazán, de szerencsénkre Andrewboy megszállott Opel rajongóként ezekből is felhalmozott példányokat, nála megtekinthetőek.
A másik Kadett változat MB-08 néven fut és 1987-ben debütál. Ennek már nem nyithatóak az ajtajai és megkülönböztető jelzéseket visel. Mivel ilyenből is van pár darabom, egyszer később, külön post keretében szeretnék visszatérni rájuk.
Tulajdonképpen nagyon elégedett vagyok ezzel a járgánnyal, remekül visszaadja az eredetit. Sajnos eredeti, gyári állapotú autóról szinte lehetetlen fellelni képet a neten, jóformán csak szénné faragott, diszkórészerré silányított autókról vannak képek a neten, így az apró részletek összehasonlítása kénytelen-kelletlen elmarad. Cserébe azonban vannak jó reklámok!
Ez óriási ötlet, az Angol Királyi Légierő bemutatócsapatára, a Red Arrowsra hajazó "kötelékautózással". A Red Arrowsnak van köze a Matchboxhoz, amire egyszer majd még visszatérek.
2010/02/22
Matchbox MB-64 Scammell Breakdown Truck
Azzal biztos nem mondok újat, hogy a Matchbox kínálatában a kezdeti években számos olyan modell jelent meg, melyek erőteljesen brit kötődésűek. Ezekről aztán néha elég nehéz kitúrni bármiféle információt, mert itt is előjön az a Matchboxnál egyáltalán nem ritka dolog, hogy bár a „Scammell Vontató Teherautó” teljesen helytálló információ, a „Scammell Explorer” megnevezéssel lényegesen előrébb lenne az ember, ha fogalma sincs arról, hogy mi a túrót is keres. (Így utólag, hogy tudom, hogy Explorer, már én is látom, hogy tele a TeCső vele, bár kép meg videó lényegesen több van róla, mint írott, érdemi infó.)
Aztán mikor az ember félreteszi a dolgot, mert nincs kedve tovább túrni, akkor teljesen váratlanul képes belebotlani az összes lényeges információt hordozó aranyrögbe. Azon viszont teljesen meglepődtem, hogy mindezt ékes anyanyelvünkön! A mostanában három részre – nem, nem fej, tor és potroh – darabolódott Autófílián jött velem szembe az aranyat érő információ. Tessenek fogyasztani, ott van a lap alja felé, két olyan videóval megspékelve, melyek valamelyest bemutatják ennek a holminak a terepjáró képességeit. Valószínűleg nem véletlen, hogy az 1940-es évek végén tervezett gépezetet egészen az 1980-as évekig használták a brit fegyveres erők.
A Matchboxnál 1959-ben kezdi a pályafutását, mint MB-64 és 1965-ig marad a kínálatban. Csak khaki zöld változat készül és a hét év alatt megtartja a számozását is. Sajna az én példányom előző gazdája is katonásan bánt vele, amit a vonóhorog és a jobb első lámpája bánt. Aztán hosszú időre nyugalomba vonulhatott egy padláson, vagy pincében, amiről a rá itt-ott lerakódott oxidréteg tanúskodik és amit a leggondosabb fogkefés beavatkozással sem sikerült eltüntetnem.
2010/02/20
Matchbox MB-39 4x4 Chevy Van
Matchbox MB-39 4x4 Chevy Van
2010/02/17
Matchbox MB-37 Jeep 4x4
2010/02/15
Matchbox MB-03 Porsche Turbo - UPDATE
Matchbox MB-03 Porsche Turbo és doboza
2010/02/14
Felújítás: Matchbox SuperKings Merecedes-Benz kamion
2010/02/13
Matchbox MB-20 Volvo Container Truck - Big Top Circus
2010/02/12
Matchbox MB-14 GMC Wrecker
2010/02/11
Matchbox MB-21 1962 Volkswagen Beetle
2010/02/10
Matchbox MB-05 Peterbilt Petrol Tanker UPDATE II.
A Peterbilt tartálykocsi egyáltalán nem újdonság e lapokon, hiszen egyszer foglalkoztam már vele a testvérmodellei kapcsán, az AMOCO színekbe bújtatott változatai okán és Porsche is bemutatott egy az elsőként itt szereplő, Shell festésűhöz hasonló változatot.
Az ok, amiért most ismét előszedtem, hogy egyáltalán nem tudatosan, de sikerült számos, de csak apró részletekben eltérő változatot felhalmoznom belőle. (Ezt úgy sikerült, hogy vettem 2-3 darabot tartalmazó csomagokat internetes árveréseken más modellek miatt, azzal a szándékkal, hogy túladok a felesleges darabokon, aztán észleltem, hogy „hopp, ez egy kicsit eltér azoktól, amik már megvannak.” Így keletkezett azért felesleg is, ami a kereskedésben landolt.) Talán még ez sem lett volna elegendő indok egy posthoz, de arra gondoltam, hogy kifaggatlak benneteket: Hogyan gyűjtötök? Utaztok az ilyen egészen minimális eltérésekre? Vagy egy főbb változat elegendő? Esetleg csak egyes modelleknél? A szavazás és a kommentek útján várom a véleményeket!
2010/02/09
Matchboxon kívüliek: Hot Wheels 5 Pack - Volkswagen
A legalul elhelyezkedő New Beetle Cup kidolgozása igen jóra sikeredett, egyedül csak a hátsó fertály lámpa és kipufogó festésének hiányát tudom felhozni negatívumnak. Mivel ez egy versenyautó, így az agyonperezett nagy átmérőjű felnik is megállják rajta a helyüket, jól áll neki. Ha már verseny modell, akkor a beltérnek is azt a sémát kell követnie, ami annak rendje módja szerint követi is. Itt jön képbe az autó egyik nagy extra tulajdonsága, mégpedig az, hogy egyben lepattintható a karosszéria az alvázról, így könnyen szemügyre vehető, hogy mi van alatta. Az orrában ott figyel egy részletgazdag motortér, ami mögött egy átlagosan kidolgozott műszerfal kapott helyet, egy "olcsó" kormánnyal. Az ülések erősen kagylósítottak, ám egy kicsit magasra és messze kerültek a kormányhoz képest. Egy igazi versenyautó elengedhetetlen tartozéka a bukócső, ami külön műanyag elemből van kialakítva. Meglepő kivitelezés a mára megszokott "nem nyílik semmi az autón" megoldások után, egy hatalmas piros pötty érte. Azért itt megjegyezném, hogy a Hot Wheels modelljein időközben feltűnnek nyíló motorházú modellek is, ami a Matchboxról - úgy néz ki - végleg eltűnt.
Elérkeztünk a pakk legszörnyűségesebb darabjához, ami nem más mint egy Mk5-ös Golf GTI. Míg a Matchbox darabja az eredetit mintázza, addig ez egy Hot Wheels által agyontuningolt verzió, annak minden negatívumával. Ha úgy tekintem, mint egy pályára készült versenyautó, akkor még valamelyest megállná a helyét, de mivel láthatóan utcai verziónak szánták így végképp nem értem ezt a vágott tetős, body kit-es, földgyalut megszégyenítő orrspoilerrel ellátott koncepciót, nem is beszélve a hatalmas szekérre való kerekekről. A hátulja talán még a legnormálisabb, szép a lámpa festése, az embléma is jól mutat, valamint az alvázból kialakított kipufogó és rácsozat is jól sikerült. Elölről csak a piros V alakú kiemelés emlékeztet az ötös Golf GTI-re, egy kis feketét meg lámpafestést igazán nyomhattak volna még ide. A beltere jól sikerült, de a fekete ablakoktól sok nem látszik belőle.
Hot Wheels 5 Pack - Volkswagen, NRFB