Oldalak

2024/11/16

Katalógusok: 1989 Lledo

Azt hiszem akkor kezdett érdekelni a Lledo története, amikor barátaim az egyik börzén egy turkálós dobozból hoztak nekem egy tökéletes állapotú kisáruszállítót – nyilván turkálós áron. Annyira makulátlan állapotban volt, hogy bár egyikünk sem gyűjti igazán ezt a méretarányt, nem tudták otthagyni. Talán porsche volt az, aki emlékezett rá, hogy én jártam a Hamley's játékboltban aminek a színeit viseli és gondolta, hogy örülni fogok neki.

Nos, örültem de csak mintegy mellékesen és később észleltem, hogy Lledo gyártmány.

Oké, de mi is ez a Lledo?
John William Odell a Lesney Products – a Matchbox termékek eredeti gyártója – első számú alkalmazottja volt. Mérnökként csatlakozott a céghez és bizony ő tervezte azt a kis gőz-úthengert, amit 1952-ben magával vitt az iskolába a lánya a „show and tell” napra – kb. „mutasd meg és mutasd be”, angol nyelvterületen (is) gyakori iskolai esemény, amikor a nebulók valami olyasmiről beszélnek amit ismernek és szeretnek, fejlesztendő az összes ezzel kapcsolatos készségüket – aminek az volt a szabálya, hogy az illető tárgynak bele kell férnie egy gyufaskatulyába. Ahogy mondani szokás, „a többi már történelem”.

30 évvel később, amikor a Lesney fizetésképtelenséget jelentett és felvásárolta az Universal Toys, Odell nem ült a babérjain, hanem megalapította a Lledo részvénytársaságot. 1999-ig maradt a cégnél, amikor is a megromlott egészsége miatt – Parkinson kórban szenvedett – visszavonult. 2007 júliusában hunyt el, 87 éves korában. Akkor meg is emlékeztünk a szomorú eseményről e lapokon, úgy emlékszem hogy még a halála napján.

1999-ben a Lledo is csődbe megy, a márkanevet és az öntvényeket a Corgi Classics vásárolja fel. Ők 2005-ig gyártják Kínában és kínálják az eredeti márkanéven a modelleket, majd végül a saját nevükön veszik fel őket a kínálatukba.

Models of Yesteryear újratöltve
A Hamley's van – szándékosan kerülgetem itt a forró kását, lesz róla post hamarosan – érkeztekor döbbentem rá, hogy őszintén szólva gőzöm sincs arról, hogy a Lledo mi fán terem. A cég létezésével tisztában voltam, de hogy milyen termékeik voltak azt bizony nem tudom. Igyekeztem bepótolni a tudásbéli hiányosságaim.

Odell 82-ben pontosan tudta, hogy sem az amerikai, sem a távol-keleti, erős és olcsó konkurenciával nem tudja felvenni a versenyt – a Lesney sem tudta és végül ez vezetett a cég csődjéhez – a háromhüvelykes játékszer kisautók terén.

Viszont változatlanul látott fantáziát az inkább a felnőtt gyűjtőket, valamint a minőségi promóciós modelleket kereső cégeket (merchandising, amit a Matchboxnál Code 2-nek hívunk) célzó, nagyobb léptékű, klasszikus járművekben. Azt hiszem minden pejoratív hátsó gondolat nélkül mondhatjuk, hogy új márkanéven folytatta a Matchbox, Models of Yesteryear sorozatát – ami amúgy 1956 és 1996 közt készült a Matchboxnál.

A Lledonál a Days Gone – kb. Letűnt Napok – nevet választotta a szériának ami igencsak rímel a Models of Yesteryear-re – kb. Régmúlt idők (autó)Modelljei. Én kiérzek belőle egy kis melankolikus, keserű nosztalgiát is.

A Days Gone 1:43 méretarányú, pont mint a MoY. A minősége, a kivitelezés kiköpött MoY amit abszolút dicséretnek szánok.

Az érdekes az, hogy egy MoY modell nem sok, annyi nem szerepelt még e lapokon, mert bár bőven készítettek olyan járműveket, melyek érdekelnek, a méretarányuk kívül esik az érdeklődési körünkön. Viszont Lledo már igen! Andrew0807 kolléga egy négyrészes trilógiát ígért egy speciális Lledo széria kapcsán, amiből végül két rész készült el. Mindkettő brit sebességi-rekorder autó, a Campbell-Railton Bluebird, és a Railton Mobil Special.

1989
Az első Lledo katalógus, amire szert tudtam tenni, az 1989-es. Amire felfigyeltem benne, az 1954-es, Greyhound Scenicruiser modell, amit afféle kikacsintásnak gondolok a Matchbox klasszikus, Regular Wheel 1-75, MB-66 Greyhound Coachra. De ennek már nem kellett lecsalni egyet az ablakai közül. (Típusismertető és az utalás magyarázata a remake, GMC Scenicruisernél.)

Nagyon meglepett a Marathons sorozat, ami sokkal közelebb áll témában és méretarányban is a Matchbox 1-75 sorozathoz.

Amin viszont egyenesen ledöbbentem, az a Coca-Cola Miniatures, ami szakasztott 1-75 méretarány, egyfelől távol-keleti beszállítóktól származó modellekből áll, másfelől meg olyanokból, amik kiköpött Matchboxok stílusukban, kerekeikben. Az a benyomásom, mintha egyenesen kiadatlan Matchboxok lennének!


















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése